Bezpečnost na letištích je ubohá, před útoky neochrání, varují experti

Washington - Včerejší teroristické útoky na bruselském letišti jasně ukázaly, že bezpečnost na letištích není na takové úrovni, aby dokázala podobným útokům předejít. Více o tom uvedl deník TIME.

Deník varuje, že ačkoliv se po teroristických útocích 11. září zpřísnily kontroly při nástupu do letadla, které měly zabránit vstupu ozbrojených lidí na palubu, pro zabezpečení ostatních prostorů letiště se neudělalo téměř nic.

„Části letiště, kterými cestující prochází předtím, než se dostanou k samotné kontrole – odbavení zavazadel, kiosky, parkoviště a místa pro vyložení cestujících – jsou otevřena veřejnosti a mohou být zabezpečena asi jako běžný supermarket," varuje deník.

Podle deníku je překvapivé, že útoků na letištích nebylo více. „Většina západních letišť je zastaralá a byla původně navržena tak, aby se lidé ke svému letadlu dostali co nejdříve bez toho, aby byly zohledněny mnohé dnešní bezpečnostní hrozby."

„Po 11. září byly dovybaveny tak, aby do nich byla zakomponována nová bezpečnostní opatření – to vedlo ke vzniku toho, co experti na rizika považují za dvě různá letiště: otevřená zóna u vstupu a chráněná zóna za detektory kovu a tělesnými skenery."

Do budoucna proto bude podle deníku nutné tato rizika zvážit a vyvinout snahu na jejich odstranění. Mohlo by například jít o speciálně trénované jednotky, které by procházely mezi lidmi a hledaly možné podezřelé aktivity, jako je tomu na letišti v Tel Avivu. I tak ale bude podle expertů hledání podobného řešení velmi obtížné.

Související

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

Více souvisejících

Terorismus Letiště obecně Teroristické útoky v Belgii

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy