Nejistá předpověď pro nejistý svět: Co v roce 2016 svět čeká?

Washington – S koncem března končí také první čtvrtletí roku 2016. Kam svět směřuje a co ho čeká v nadcházejících třech měsících, ve své předpovědi nastiňuje analýza americké společnosti Stratfor.

Rusko a Sýrie

„Je lákavé vinit ze všech geopolitických intrik, které budou charakterizovat druhé čtvrtletí roku 2016, konflikt v Sýrii. Jde o místo, kde probíhá vleklá občanská válka, které je zdrojem evropské migrační krize a velkou komplikací v rámci boje Turecka proti Kurdům. Ale Sýrie je ve skutečnosti jen loutkou ve velké hře, kterou hrají mocnější země – a každá má pro Střední východ vlastní plány," uvádí analýza.

Největší z těchto mocností je podle ní Rusko, které ale nedávno většinu svých jednotek ze Sýrie stáhlo. Analýza vysvětluje, že to zřejmě příliš nezmění průběh občanské války, ale mohlo by to ovlivnit, jak na Rusko pohlížejí ostatní účastníci konfliktu.

„Kreml se pravděpodobně stáhl, aby ovlivnil mírová jednání v Ženevě a vyhnul se zdlouhavému a nákladnému vojenskému konfliktu," tvrdí analýza a připomíná, že se také blíží červencové jednání ohledně zrušení či prodloužení sankcí proti Rusku.

Turecko a EU

Stažení jednotek by podle analýzy mohlo oslabit i pozici Turecka a jeho jednání s Evropskou unií. „Ankara má jen stěží v úmyslu ulevit Evropě od stovky tisíc migrantů, ale pokusila se využít zoufalství kontinentu k tomu, aby vyloudila několik ústupků."

„Tím nejdůležitějším je podpora koalice pro vpád Turecka do severní Sýrie, kde kurdští bojovníci stále pokračují v rozšiřování svého území. Jak Rusko zmenšuje svou roli v syrském konfliktu a požaduje, aby byli Kurdové začleněni do mírového jednání, Turecko se bude o to více snažit vstoupit do severní Sýrie; nebude ale pro to zřejmě mít dostatečnou podporu."

Podle analýzy je nyní nutné, aby všichni, co se nějak účastní syrského konfliktu nebo konfliktů s ním souvisejících, zhodnotili svá očekávání. Poukazuje na fakt, že se Rusko ze Sýrie nestáhlo zcela, a podotýká, že mírová jednání sice mohou pokročit, ale k žádnému rychlému průlomu zřejmě nedojde.

A co ekonomika?

Prostředí světové ekonomiky podle analýzy budou určovat Spojené státy a Čína. „Ekonomika USA dále poroste a čínská ekonomika bude dále zpomalovat. Silnější dolar bude Číně způsobovat problémy, což povede k nejistotě, která následně naruší ekonomiku USA. Vztah mezi těmito dvěma ekonomikami tak znejistí globální trhy, ale eurozóna by díky zásahu Evropské centrální banky mohla být od těchto dopadů uchráněna."

Ekonomické důsledky by se naopak měly dotknout například Japonska, jehož ekonomice podle analýzy zřejmě uškodí posilující jen a klesající cena aktiv.

Dalším důležitým bodem druhého čtvrtletí letošního roku bude britské referendum o setrvání v EU, které proběhne 23. června. Jak se bude blížit, nejistota ohledně možného odchodu z EU způsobí podle analýzy nestabilitu a bude tlačit dolů cenu eura. Věci by se ale měly dle analýzy rychle vrátit do normálu v případě, že Británie v EU zůstane, jak analýza předpokládá.

Trh s ropou čeká podle analýzy v nadcházejících třech měsících pokračovaní současného stavu, kdy nabídka převyšuje poptávku. Setkání zemí OPEC v červnu by se mělo tímto problémem zabývat, ale analýza podotýká, že Írán zřejmě nebude ochotný snížit svou produkci.

Související

Více souvisejících

Stratfor EU (Evropská unie) Ekonomika

Aktuálně se děje

před 31 minutami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 1 hodinou

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy