EU v rozpadu? Státy se bojí jeden druhého, migrace pokračuje. Budoucnost není růžová, varuje analýza

Washington – Nemůžou být pochyby o tom, že se Evropa zmítá v krizích – od migrační krize po hrozbu rozpadu samotné Evropské unie. Americká nezávislá analytická společnost Stratfor zkoumá, co vše stabilitu Evropy v současné době ohrožuje.

Inverzní situace

Společnost tvrdí, že v dnešní době nastala situace, která je opakem té, která Evropskou unii ohrožovala v počátcích krize EU.

„Během prvních fází krize EU většina hrozeb bloku přicházela z jeho okrajových částí. Tehdy hlavní obavou bylo, že by finanční katastrofa v jižním členském státu – například státní bankrot v Řecku nebo Portugalsku – mohla vést k rychlému pádu eurozóny, což by poškodilo severní státy jako Německo a Nizozemí," vysvětluje.

„Ačkoliv tato možnost stále existuje, dalo by se říci, že se objevila inverzní hrozba. Dnes neustálý růst nálad proti zavedeným systémům a euroskeptismu v Evropě, jak je možné vidět například v Rakousku a Německu, ohrožuje jih kontinentu," podotýká Stratfor.

Jasný signál v Rakousku

Ačkoliv prezidentský kandidát Norbert Hofer z nacionalistické Svobodná strany Rakouska nakonec ve volbách nezvítězil, jak analýza podotýká, úspěch dvou kandidátů ze stran mimo hlavní tradiční Sociální demokraty a Rakouskou lidovou stranu poslal „vídeňské umírněné vládě jasný signál".

I přes výslednou Hoferovu prohru ve volbách získal jen o 0,6 % méně než vítězný Alexander Van der Bellen a vláda by podle analýzy mohla Hoferův úspěch chápat jako přání voličů, aby pokračovala v odmítání přijímání uprchlíků a případně svá opatření ještě přitvrdila.

Itálie se proto podle analýzy bojí úplného uzavření hranice s Rakouskem, které by mohlo na rakousko-italských hranicích vést ke stejné situaci, jakou bylo možné vidět na makedonsko-řeckých hranicích u města Idomeni – tedy vzniku neřízených uprchlických táborů.

Zklamání z politiky

Řecko se pak dalších krizí eurozóny i Evropké unie jako takové obává například kvůli své vlastní špatné finanční situaci a vyjednávání s věřiteli kvůli svému státnímu dluhu. Rostoucí euroskeptické nálady by přitom mohly znamenat tvrdý postoj členských států při jednáních o dalším záchranném balíčku pro řeckou ekonomiku.

Stratfor také připomíná, že situace v Rakousku je nápadně podobná situaci v Německu, kde průzkumy veřejného mínění jasně ukazují na zklamání se zavedenými politickými stranami a růst popularity nacionalistických stran včetně Alternativy pro Německo (AfD).

„Trend euroskeptismu představuje nebezpečí nejen pro budoucnost Jižní Evropy, ale i celého evropského bloku. Rostoucí nacionalistické nálady by mohly vést vlády Severní Evropy k izolování se od jihu, uzavření hranic nebo rozhodnutí, že by se eurozóně dařilo lépe bez jejích problematických členů," dodává Stratfor.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Rakousko Stratfor

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy