Washington – Od chvíle, kdy lidé začali zkoumat možnosti cest do vesmíru a vysílat do něj první sondy a lidské posádky, se zároveň začaly objevovat i spekulace, jak by bylo možné vesmír využít k vojenským účelům. O tom, co nás v tomto ohledu čeká, promluvil Omar Lamrani, vojenský analytik společnosti Stratfor.
Militarizace vesmíru
Lamrani uvádí, že ačkoliv od vyslání prvního satelitu do vesmíru Sovětským svazem v roce 1957 žádná země úmyslně nezničila satelit jiné země, v blízké budoucnosti by se to mohlo změnit. „Roste tu riziko, že by se v budoucnu mohly ve vesmíru odehrávat bitvy," varuje.
Během posledního desetiletí podle Lamraniho došlo k zásadním technologickým pokrokům a zrychlily se snahy o militarizaci vesmíru.
„Poháněni dominantním postavením a strategickou závislostí Washingtonu na vesmíru se rivalové USA snaží vytvořit a nasadit protisatelitní zbraně (známé jako ASAT). Tato technologie, jejíž vývoj započal během studené války, se stala oblastí, ve které během posledního desetiletí soupeří armády největších světových velmocí," uvádí Lamrani.
Zranitelné USA
Dále upozorňuje, že ačkoliv značné využívání vesmírných technologií poskytuje Spojeným státům výhodu nad svými soupeři, zároveň se tak stávají velmi zranitelnými v případě, že by se někdo pokusil jejich vesmírné technologie napadnout a zničit tak jejich infrastrukturu.
„Washington se proto snaží zlepšit své schopnosti a připravit se na možnost, že by se v budoucnu konflikt mohl rozšířit i do vesmíru. Jak závody ve vesmírném zbrojení pokračují, Spojené státy se budou i nadále soustředit na odstrašení soupeřů. Válka ve vesmíru by byla zničující pro všechny a její prevence, nikoliv hledání způsobů, jak v ní bojovat, zřejmě zůstane hlavním cílem," vysvětluje.
Lamrani také uvádí, že Spojené státy využívají vesmírných technologií zejména pro smazání velkého zeměpisného odloučení. „Důsledkem toho armáda USA značně spoléhá na své orbitální jednotky kvůli navigaci, shromažďování informací, přesné zaměřování, komunikaci, včasné varování a mnoho dalších klíčových aktivit," tvrdí Lamrani.
Jak také vysvětluje, v porovnání se Spojenými státy mají ostatní mocnosti mnohem menší přítomnost na orbitě – to by ale zároveň také znamenalo, že v případě vesmírného konfliktu by jejich ztráty nebyly tak velké.
Jako jaderný konflikt
Spojené státy se proto podle něj nyní soustředí na prevenci, v rámci které vzniká i sledovací systém, který je známý pod označením „Space Fence" (Vesmírný plot). Ten se má zaměřit na sledování satelitů a trosek na zemské orbitě. Fungovat by měl začít v roce 2016.
Pokud by k vesmírné válce skutečně došlo, lidstvo by ji podle Lamraniho značně pocítilo. „Lidstvo se spoléhá na vesmírné systémy v oblastech komunikace, průzkumu, navigace a spoustě dalších, které se staly nedílnou součástí moderního života," upozorňuje.
„Válka ve vesmíru by vyřadila mnoho klíčových satelitů a výsledné trosky by ohrozily důležité části orbity. Škoda pro světovou ekonomiku by také byla obrovská. Svou závažností by důsledky vesmírné války byly srovnatelné s dopady jaderné války," varuje na závěr Lamrani.
Související
Úchvatná podívaná. Z Česka byl ve čtvrtek vidět bolid, potvrdili experti
Čína chce dobýt vesmír. Vrátí člověka na Měsíc
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák