Je tu obrovské riziko pro celé lidstvo, které je srovnatelné s jadernou válkou, varuje odborník

Washington – Od chvíle, kdy lidé začali zkoumat možnosti cest do vesmíru a vysílat do něj první sondy a lidské posádky, se zároveň začaly objevovat i spekulace, jak by bylo možné vesmír využít k vojenským účelům. O tom, co nás v tomto ohledu čeká, promluvil Omar Lamrani, vojenský analytik společnosti Stratfor.

Militarizace vesmíru

Lamrani uvádí, že ačkoliv od vyslání prvního satelitu do vesmíru Sovětským svazem v roce 1957 žádná země úmyslně nezničila satelit jiné země, v blízké budoucnosti by se to mohlo změnit. „Roste tu riziko, že by se v budoucnu mohly ve vesmíru odehrávat bitvy," varuje.

Během posledního desetiletí podle Lamraniho došlo k zásadním technologickým pokrokům a zrychlily se snahy o militarizaci vesmíru.

„Poháněni dominantním postavením a strategickou závislostí Washingtonu na vesmíru se rivalové USA snaží vytvořit a nasadit protisatelitní zbraně (známé jako ASAT). Tato technologie, jejíž vývoj započal během studené války, se stala oblastí, ve které během posledního desetiletí soupeří armády největších světových velmocí," uvádí Lamrani.

Zranitelné USA

Dále upozorňuje, že ačkoliv značné využívání vesmírných technologií poskytuje Spojeným státům výhodu nad svými soupeři, zároveň se tak stávají velmi zranitelnými v případě, že by se někdo pokusil jejich vesmírné technologie napadnout a zničit tak jejich infrastrukturu.

„Washington se proto snaží zlepšit své schopnosti a připravit se na možnost, že by se v budoucnu konflikt mohl rozšířit i do vesmíru. Jak závody ve vesmírném zbrojení pokračují, Spojené státy se budou i nadále soustředit na odstrašení soupeřů. Válka ve vesmíru by byla zničující pro všechny a její prevence, nikoliv hledání způsobů, jak v ní bojovat, zřejmě zůstane hlavním cílem," vysvětluje.

Lamrani také uvádí, že Spojené státy využívají vesmírných technologií zejména pro smazání velkého zeměpisného odloučení. „Důsledkem toho armáda USA značně spoléhá na své orbitální jednotky kvůli navigaci, shromažďování informací, přesné zaměřování, komunikaci, včasné varování a mnoho dalších klíčových aktivit," tvrdí Lamrani.

Jak také vysvětluje, v porovnání se Spojenými státy mají ostatní mocnosti mnohem menší přítomnost na orbitě – to by ale zároveň také znamenalo, že v případě vesmírného konfliktu by jejich ztráty nebyly tak velké.

Jako jaderný konflikt

Spojené státy se proto podle něj nyní soustředí na prevenci, v rámci které vzniká i sledovací systém, který je známý pod označením „Space Fence" (Vesmírný plot). Ten se má zaměřit na sledování satelitů a trosek na zemské orbitě. Fungovat by měl začít v roce 2016.

Pokud by k vesmírné válce skutečně došlo, lidstvo by ji podle Lamraniho značně pocítilo. „Lidstvo se spoléhá na vesmírné systémy v oblastech komunikace, průzkumu, navigace a spoustě dalších, které se staly nedílnou součástí moderního života," upozorňuje.

„Válka ve vesmíru by vyřadila mnoho klíčových satelitů a výsledné trosky by ohrozily důležité části orbity. Škoda pro světovou ekonomiku by také byla obrovská. Svou závažností by důsledky vesmírné války byly srovnatelné s dopady jaderné války," varuje na závěr Lamrani.

Související

NASA zveřejnila unikátní snímky z misí Apollo

NASA stanovila nové datum, kdy se člověk vrátí na Měsíc

NASA oznámila další zpoždění v programu Artemis, který má poprvé za více než 50 let vrátit astronauty na Měsíc. Mise plánovaná na rok 2026 se nyní odkládá nejdříve na polovinu roku 2027. I průkopnická mise, během níž měli astronauti obletět Měsíc v září 2025, byla posunuta nejdříve na duben 2026.

Více souvisejících

vesmir Stratfor válka

Aktuálně se děje

před 33 minutami

Severní Korea (KLDR)

Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků

Přibližně 1100 severokorejských vojáků přišlo o život nebo utrpělo zranění při bojích proti ukrajinským jednotkám v ruské Kurské oblasti. V pondělí to uvedl Sbor náčelníků štábů jihokorejské armády. Uvedl to server Meduza.

před 2 hodinami

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy