Washington – Od chvíle, kdy lidé začali zkoumat možnosti cest do vesmíru a vysílat do něj první sondy a lidské posádky, se zároveň začaly objevovat i spekulace, jak by bylo možné vesmír využít k vojenským účelům. O tom, co nás v tomto ohledu čeká, promluvil Omar Lamrani, vojenský analytik společnosti Stratfor.
Militarizace vesmíru
Lamrani uvádí, že ačkoliv od vyslání prvního satelitu do vesmíru Sovětským svazem v roce 1957 žádná země úmyslně nezničila satelit jiné země, v blízké budoucnosti by se to mohlo změnit. „Roste tu riziko, že by se v budoucnu mohly ve vesmíru odehrávat bitvy," varuje.
Během posledního desetiletí podle Lamraniho došlo k zásadním technologickým pokrokům a zrychlily se snahy o militarizaci vesmíru.
„Poháněni dominantním postavením a strategickou závislostí Washingtonu na vesmíru se rivalové USA snaží vytvořit a nasadit protisatelitní zbraně (známé jako ASAT). Tato technologie, jejíž vývoj započal během studené války, se stala oblastí, ve které během posledního desetiletí soupeří armády největších světových velmocí," uvádí Lamrani.
Zranitelné USA
Dále upozorňuje, že ačkoliv značné využívání vesmírných technologií poskytuje Spojeným státům výhodu nad svými soupeři, zároveň se tak stávají velmi zranitelnými v případě, že by se někdo pokusil jejich vesmírné technologie napadnout a zničit tak jejich infrastrukturu.
„Washington se proto snaží zlepšit své schopnosti a připravit se na možnost, že by se v budoucnu konflikt mohl rozšířit i do vesmíru. Jak závody ve vesmírném zbrojení pokračují, Spojené státy se budou i nadále soustředit na odstrašení soupeřů. Válka ve vesmíru by byla zničující pro všechny a její prevence, nikoliv hledání způsobů, jak v ní bojovat, zřejmě zůstane hlavním cílem," vysvětluje.
Lamrani také uvádí, že Spojené státy využívají vesmírných technologií zejména pro smazání velkého zeměpisného odloučení. „Důsledkem toho armáda USA značně spoléhá na své orbitální jednotky kvůli navigaci, shromažďování informací, přesné zaměřování, komunikaci, včasné varování a mnoho dalších klíčových aktivit," tvrdí Lamrani.
Jak také vysvětluje, v porovnání se Spojenými státy mají ostatní mocnosti mnohem menší přítomnost na orbitě – to by ale zároveň také znamenalo, že v případě vesmírného konfliktu by jejich ztráty nebyly tak velké.
Jako jaderný konflikt
Spojené státy se proto podle něj nyní soustředí na prevenci, v rámci které vzniká i sledovací systém, který je známý pod označením „Space Fence" (Vesmírný plot). Ten se má zaměřit na sledování satelitů a trosek na zemské orbitě. Fungovat by měl začít v roce 2016.
Pokud by k vesmírné válce skutečně došlo, lidstvo by ji podle Lamraniho značně pocítilo. „Lidstvo se spoléhá na vesmírné systémy v oblastech komunikace, průzkumu, navigace a spoustě dalších, které se staly nedílnou součástí moderního života," upozorňuje.
„Válka ve vesmíru by vyřadila mnoho klíčových satelitů a výsledné trosky by ohrozily důležité části orbity. Škoda pro světovou ekonomiku by také byla obrovská. Svou závažností by důsledky vesmírné války byly srovnatelné s dopady jaderné války," varuje na závěr Lamrani.
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Související
NASA stanovila nové datum, kdy se člověk vrátí na Měsíc
Úchvatná podívaná. Z Česka byl ve čtvrtek vidět bolid, potvrdili experti
Aktuálně se děje
před 33 minutami
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
před 2 hodinami
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.
Zdroj: Lucie Žáková