Poslanci v Brazílii podpořili žalobu na prezidentku, boj se přesouvá do senátu

Brasília - Poslanci dolní komory brazilského parlamentu se vyslovili pro ústavní žalobu na prezidentku Dilmu Rousseffovou. Konečné slovo ale bude mít až senát, rozhodne 11. května.

Pro její sesazení se vyslovila potřebná dvoutřetinová většina dolní komory, tedy 342 z 513 poslanců. Hlasování se odehrávalo ve velmi zjitřené atmosféře. Zákonodárci se častovali urážkami. Opoziční poslanci se shlukli kolem mikrofonu a oslavovali každý jednotlivý hlas proti nepopulární prezidentce. Někteří zákonodárci doprovodili svoje hlasování vystřelovacími konfetami.

Jestliže Senát v samostatném hlasování impeachment podpoří, což je podle agentury Reuters pravděpodobné, mohla by se Rousseffová stát první sesazenou brazilskou hlavou státu po téměř čtvrtstoletí. Prezidentský úřad by v takovém případě převzal viceprezident Michel Temer (75), který je ovšem zapleten do rozsáhlého korupčního skandálu kolem státní ropné firmy Petrobras a sám může čelit pokusům o odvolání.

Právě na hlasování v Senátu se chce Strana pracujících nyní zaměřit. "Boj bude nyní pokračovat v ulicích a v Senátu," uvedl šéf poslaneckého klubu Strany pracujících José Guimarăes. "Povedeme dialog se Senátem, aby napravil krok pučistů řízených lidmi bez mravní autority," uvedl také podle agentury AFP. Vláda je podle šéfa štábu brazilské prezidentky Jaquese Wagnera přesvědčena, že Senát záležitost zamítne.

Ústavní žalobu na Rousseffovou podporuje podle průzkumů více než 60 procent Brazilců.

Ke vznesení oficiální žaloby na prezidentku bude třeba souhlas prosté většiny senátorů. V takovém případě by Rousseffová během čekání na konečný verdikt byla přechodně zbavena funkce, a to až na dobu 180 dní, napsala AFP.

První žena v čele Brazílie je přezdívaná "železná lady" - pro energičnost (kupříkladu neváhala veřejně plísnit ministry) i enormní pracovní nasazení. Slabším článkem vlády Rousseffové se ukázala být ekonomika. Zatímco v roce 2010 činil růst HDP 7,5 procenta, o tři roky později byl sotva dvouprocentní a loni země zažila nejprudší hospodářský propad za poslední čtvrtstoletí. HDP se snížil o 3,8 procenta. Brazílie tak má nakročeno k nejdelší a nejhlubší hospodářské recesi, jaká kdy byla v této zemi zaznamenána.

Kauza Petrobas

Dosud bylo obžalováno na 180 lidí a zhruba 80 jich už bylo odsouzeno. Jako podezřelých je vyšetřováno i 20 poslanců a zhruba deset senátorů z různých stran, včetně vládní Strany pracujících, z níž pochází exprezident Lula da Silva i Rousseffová.

Kauza je známá jako Operace Automyčka, neboť začala původně jako vyšetřování skupin podnikatelů, kteří prali špinavé peníze a okrádali stát na daních. Rousseffová, v letech 2003-2010 členka správní rady Petrobrasu, tvrdí, že o ničem nezákonném nevěděla. V souvislosti s kauzou navrhla prokuratura obžalovat z praní špinavých peněz a podvodu i exprezidenta Lulu da Silva, kterého krátce nato Rousseffová jmenovala šéfem vlády. Soudce brazilského nejvyššího soudu jmenování Luly da Silva premiérem odložil.

Související

Více souvisejících

Brazílie Dilma Rousseffová

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy