Washington – Vysoké školy ve Spojených státech řeší závažný problém se sexuálními útoky – týkají údajně až jedné z pěti žen. K situaci se nyní vyjádřil i spolek Harvardovy univerzity Porcellian Club, který přijímá jen muže. Informoval o tom deník The Telegraph.
Klub Porcellian, který je starý již 225 let, patří k nejtajemnějším spolkům univerzity. Naposledy prezident spolku vydal oficiální prohlášení v roce 1983. Nyní se klub stal terčem kritiky kvůli svým podmínkám pro přijetí, které neumožňují vstup ženám.
Děkan Rakesh Khurana uvedl, že „organizace přijímající jen jedno pohlaví na Harvardově univerzitě nejsou v souladu s aspiracemi společnosti 21. století," a dodal, že doufá, že se k tomu studenti budou snažit přispět.
Charles M. Storey z klubu Porcellian to ale odmítl a uvedl, že nechápe, proč se současné vedení domnívá, že by se přinucením klubu přijímat ženy snížil počet sexuálních napadení.
Podle Storeyho přijetí žen naopak zvýší riziko jejich napadení. „Přinucením organizací s členy jednoho pohlaví přijímat členy opačného pohlaví by se riziko sexuálních deliktů mohlo zvýšit, nikoliv snížit," uvedl ve svém prohlášení.
Za to se na něj snesla vlna kritiky, na kterou později reagoval omluvou a upřesněním, že svá slova zvolil nevhodně. I tak ale podle deníku velké množství studentů vyjádřilo tomuto tvrzení svou podporu.
Deník varuje, že dle této logiky by se znásilnění mělo zabránit zamezením přístupu žen; při aplikaci na celou společnost by absolutní oddělení mužů a žen statisticky počet útoků snížilo, ale taková představa je podle deníku pro dnešní společnost nepředstavitelná a nepřípustná. Otevření klubu ženám by pak podle něj mohlo přinést větší pochopení a lepší postavení žen.
„V roce 2016 by toto mělo být obecně přijímanou pravdou. Fakt, že tomu skupina studentů z Harvardu – údajně nejbystřejších myslí v Americe – nerozumí, je nesmírně znepokojivý. Tak moc se dívají na znásilnění jako na ‚statistiku', že jim uniká to zřejmé: ženy a muži by spolu měli být schopni trávit čas bez hrozby sexuálních deliktů," dodává deník.
Související
Čínští studenti se bojí a zuří kvůli agresivnímu plánu USA
Trump chystá další kroky proti Harvardu. Soud je dopředu zablokuje
Harvardova univerzita , sexuální zneužívání , Znásilnění
Aktuálně se děje
včera
Obchody už budou otevřené až do Silvestra. Zákon je ovlivní zase za několik dní
včera
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
včera
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
včera
Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy
včera
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
včera
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
včera
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
včera
Slovensko poprvé reagovalo na ruský zásah lodi v přístavu na Ukrajině
včera
Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil
včera
Vražda na Štědrý den. Muž ve Vratimově připravil o život známého
včera
Pohonné hmoty jsou nejlevnější za čtyři roky. A může být ještě lépe
včera
Odveta za vraždění křesťanů. Trump nařídil útok proti teroristům v Nigérii
včera
Praha hlásí velké problémy v železniční dopravě. Vlaky nabírají zpoždění
včera
Rusové při útoku na Oděsu poškodili loď pod vlajkou Slovenska
včera
Ukrajina jedná neustále. Zelenského čeká další setkání s Trumpem
včera
Dívka z Olomoucka zastřelila matku. Hrozí jí až výjimečný trest
včera
Počasí přinese o víkendu silné noční mrazy, během dne se oteplí
25. prosince 2025 21:05
Lidé si přejí, aby původce zla zemřel, vzkázal Zelenskyj ve vánočním projevu Putinovi
25. prosince 2025 19:48
Nejvlivnější osobou v Evropě je Trump, ukazuje prestižní žebříček
25. prosince 2025 18:35
Ukrajinská armáda provedla raketami Storm Shadow masivní úder na ruskou energetickou infrastrukturu
Ukrajinská armáda během čtvrtka podnikla masivní úder na energetickou infrastrukturu hluboko v ruském vnitrozemí. Podle oficiálních informací ukrajinského generálního štábu zasáhly britské střely Storm Shadow ropnou rafinerii v Novošahtinsku v Rostovské oblasti.
Zdroj: Libor Novák