Washington - Bývalý zbrojní inspektor Organizace spojených národů obvinil Spojené státy a další země, že umožnily Íránu výjimky z omezení jeho jaderného programu.
Připomínky se objevily po zprávě Istitutu pro vědu a mezinárodní bezpečnost se sídlem ve Washingtonu. V ní se tvrdí, že USA a další země umožnily Teheránu výjimku v některých aspektech omezení jaderného programu, čímž mu bylo umožněno získat úlevy od ekonomických sankcí, které na něj byly uvaleny na začátku tohoto roku. Prezident Institutu a autor zmíněné studie David Albright, který byl často osočován ze skepticismu ohledně zmíněné problematiky uvedl, že jeho fakta se opírají o rozhovory s vládními úředníky, které ovšem odmítl jmenovitě uvést.
Údajné výjimky zahrnují možnost, aby Írán překračoval limity u nízko obohaceného uranu (low-enriched uranium, LEU), kterého je po obohacení možné využít při výrobě jaderných zbraní - proto jsou zásoby LEU pečlivě sledovány. Podle studie výjimku povolila organizace Joint Commission, která měla na dodržování sankcí dohlížet. "Organizace a její utajené rozhodování riskuje zvýhodňování pozice Íránu, protože se systematicky snaží oslabit sankce proti němu namířené," uvádí se ve studii.
Zástupci Republikánské strany včetně senátora státu Ohio Roba Portmana a Steve Scalisea (Lousiana) zprávy okamžitě využili, aby označili postup Obamovy administrativy za "alarmující" příklad utajování skutečností před americkou veřejností.
Kabinet prezidenta pochopitelně kategoricky popřel, že by se něco podobného dopustil. Dohoda s Íránem, známá jako Joint Comprehensive Plan of Action (Společný akční plán, JCPOA), má nastavený limit 300 kg LEU a podle vyjádření mluvčího ministra zahraničí Johna Kirbyho "... nedošlo k uvolnění omezení a k žádným dalším výjimkám. Írán dodržuje veškeré předepsané dohody."
Proti tomu stojí údaje obsažené v Albrightově zprávě, podle níž má Írán k dispozici 19 radioaktivních zařízení, které přesahují určenou velikost obsaženou v dohodě. Tyto "horké buňky" jsou určeny pro manipulaci s radioaktivním materiálem a podle zprávy "mohou být zneužity pro práci s plutoniem". Podle Kirbyho však Írán tyto větší komory využívá přesně podle stanovených dohod JCPOA. "Všechny závazky jsou v naprostém souladu," potvrdil mluvčí ministra zahraničí výrok prezidentovy administrativy.
(zdroj: The Washington Post)
Otázka íránského jaderného programu se několikrát stala veřejným tématem a Albright nabídl kritiku několika bodů dohody, ale ani nepotvrdil či nevyvrátil, že došlo k jejich porušení. Jeho práce pouze došla k závěru, že výjimky poskytnuté Íránu mohly zemi umožnit zmírnění dopadu ekonomických sankcí.
"Možná je proto příliš přehnané hovořit o utajovaných výjimkách," domnívá se ředitelka apolitického sdružení Arms Control Association Kelsey Davenport. Rovněž připouští, že JCPOA jako nezbytný komponent ke komplexní dohodě má řadu technických nedostatků: "Tato komise byla vytvořena s cílem zavádět a dohlížet na pokusy obcházení limitů dohody a technických aspektů," dodává ředitelka.
Experti tvrdí, že na společné komisi není nic tajného - je tvořena hlavními mocnostmi, které podepsaly dohodu s Teheránem a vypracovala detaily o jejím naplnění a posléze ji předložila Kongresu. Jenže je tu například dohoda z roku 2003, podle níž se Libye měla vzdát svých jaderných zbraní - ta nebyla nikdy zveřejněna a podle dohody zbrojních gigantů byly klíčové body tajné nebo utajované. "Každá smlova týkající se jaderných zbraní má své tajné dodatky. Pokud by se o nukleárních otázkách jednotlivých zemí jednalo před televizními kamerami, tak žádná jaderná dohoda nebude," prohlásil Jim Walsh, vědecký pracovník bezpečnostních studií Institutu v Massachusetts.
Zpráva naznačuje, že Obamova administrativa měla více informací o detailech dohody, o tom je přesvědčen jak Albright, tak i další odborníci z akademických kruhů. Pokud to tak je, bude muset Bílý dům čelit kritice týkající se řízení své public relations, ale zároveň nepůjde vysloveně o "tajné" paktování s Íránem a porušení ducha dohody, jak se vyjádřil Richard Nephew, zástupce amerického týmu dohlížející na správnost dodržování dohody a pracovník centra pro globální energetiku z University Columbia. "Na celém případu není nic závažného, snad jen že nebyl informován Kongres. Ale v tom lze těžko spatřovat něco odsouzeníhodného."
Související
Kongresmanka na síti podporovala popravu mluvčí Sněmovny. Demokraté žádají její odvolání
Demokraté chtějí znovu hlasovat o přiřknutí státního statusu Washingtonu, D.C.
Washington, D.C., USA , Barack Obama , Jaderné zbraně
Aktuálně se děje
před 15 minutami
Na lince metra C je výluka. Jezdí se náhradní tramvajovou dopravou
před 1 hodinou
Počasí se o víkendu citelně oteplí
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).
Zdroj: Libor Novák