10 nejnebezpečnějších povolání současnosti. Je mezi nimi i to vaše?

New York - Mysleli jste si, že služba v armádě či u policie je nebezpečná? Pak věřte, že existují i mnohem horší povolání. S některými z nich se setkáváme skoro denně, a přitom by nás nikdy nenapadlo, že je u nich mortalita tak vysoká. Vyplývá to z žebříčku, který na základě úmrtnosti sestavil americký ekonomický portál Bankrate.

10. Taxikář

Taxikáři jsou v ohrožení hned ze dvou důvodů. Nejen, že jsou denně v prozovu a mnohdy musí najezdit stovky kilometrů nebezpečnými cestami přes zaplněná velkoměsta, převáží ale i pasažéry, kteří mohou být nebezpeční. Výjimkou nejsou ani cesty do horších městských čtvrtí, kam by se duchapřítomný člověk nikdy dobrovolně nevydal. 

Úmrtnost: 18 lidí na 100 000 pracovníků

9. Elektrikář

U tohoto povolání vysoká mortalita zřejmě nijak nepřekvapí. Pozor, nejde však o klasické elektrikáře, které si zveme domů, když se nám přeálí pojistky, ale o specialisty na dráty vysokého napětí. Ti nejen že pracují s elektřinou, ale také ve výškách. Obojí má na mortalitu svůj vliv.

Úmrtnost: 19 lidí na 100 000 pracovníků

8. Řidič kamionu

A jsme opět u řidičů, tentokrát těch dálkových. Ti se na rozdíl od taxikářů nemusí denně prohánět zastavěnými městy, místo toho ale stráví mnoho hodin na dálnicích a rychlostních silnicích v kabině mnohatunových kolosů.

Úmrtnost: 25 lidí na 100 000 pracovníků

7. Ocelář

Pracovníci se železem a ocelí tvoří další rizikovou skupinu. Nezřídka pracují s roztavenými kovy ve špinavých zaprášených prostorách a riziko úrazu je zde stejně vysoké, jako nebezpečí nadýchání se splodin a další faktory mající vliv na zdraví člověka.

Úmrtnost: 25 lidí na 100 000 pracovníků

6. Zemědělec

Tohle bude možná pro leckoho překvapením. I přesto, že moderní farmářské technologie činí práci na polích bezpečnější, dlouhé hodiny a blízký kontakt s těžkými stroji si stále žádají vysokou daň.

Úmrtnost: 27 lidí na 100 000 pracovníků

5. Popelář

Zaměstnanci pracující s odpadem málokdy přijdou do styku s něčím hezkým. Nehody se jim mohou stát nejen v souvislosti s těžkými stroji nebo popelnicemi, ale i v kontaktu s odpadem samotným

Úmrtnost: 36 lidí na 100 000 pracovníků

4. Pokrývač

Práce ve výškách je vždy riziková. Nejnebezpečnější z nich je práce pokrývačů, kteří nejen že se musí umět pohybovat na nerovných terénech ve výškách, ale i mistrně pracovat. Není proto překvapivé, že největší mortalitu způsobují pády ze střech.

Úmrtnost: 47 lidí na 100 000 pracovníků

3. Pilot

Ačkoliv je letecká doprava tou nejbezpečnější na světě a piloti za své rizikové povolání dostávají patřičně vysoké mzdy, chyby se stávají, a zde znamená každá větší chyba smrt.

Úmrtnost: 64 lidí na 100 000 pracovníků

2. Rybář

Tak tohle jste asi nečekali. Málokoho by napadlo, že práce rybáře je jakýmkoliv způsobem nebezpečná. Odmyslete si ale poklidné muškování na břehu jezera a vžijte se do kůže námořníka, který den co den vyráží na lov v rybářské bárce a pro nějž je každodenním chlebem rozbouřené moře či oceán. Paradoxně v tomto oboru nejsou natolik vysoké platy, aby si mohli rybáři dovolit bezpečnější lodě či kvalitnější vybavení.

Úmrtnost: 81 lidí na 100 000 pracovníků

1. Dřevorubec

A tady je vítěz smutného žebříčku. Věřte nebo ne, ale povolání dřevorubce je opravdu tím nejnebezpečnějším. Prakticky vše, s čím během své práce přijdou do styku, je totiž může připravit o život. Motorové pily, těžké dřevorubecké stroje, masivní tahače a dalši vozidla, i samotné stromy. Stejně jako vysoké počty úmrtí jsou v rámci této práce vysoké i případy zranění.

Úmrtnost: 110 lidí na 100 000 pracovníků

Související

Ilustrační foto

Rusko trpí zásadním nedostatkem lidí. Plánuje náhradu vojenské služby

Rusko čelí akutnímu nedostatku pracovních sil ve zbrojním průmyslu, kde podniky hledají desítky tisíc nových zaměstnanců. Vhodných uchazečů je na pracovním trhu málo a hledání specialistů může trvat i měsíce, uvádí BBC. Výroba zbraní v Rusku prudce vzrostla v důsledku války na Ukrajině.

Více souvisejících

zaměstnání žebříčky dřevorubci

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 37 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování

Úřadující prezidentka Moldavska Maia Sanduová vyhrála druhé kolo prezidentských voleb s podporou 54 % voličů, čímž porazila proruského kandidáta a bývalého generálního prokurátora Alexandra Stoianogla. Sanduová, známá svou proevropskou orientací, oslovila vděčné občany a prohlásila, že Moldavsko „zvítězilo v bitvě za demokracii“. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy