Renzi ostře v OSN: Tisíce migrantů prchají do Středomoří, EU Itálii nepomáhá

New York - Italský premiér Matteo Renzi v úterním projevu na 71. zasedání Valného shromáždění OSN zkritizoval přístup Evropské unie k uprchlické krizi.

Renzi si postěžoval, že Itálie nese veškerou tíhu migračního proudu směřujícího z Afriky do Evropy. "Tisíce lidí prchají do Středomoří," poznamenal Renzi. "Stále musíme na svých bedrech nést břemeno za tuto část světa," citovala premiéra agentura ANSA.

Evropská diplomacie podle Renziho učinila pokrok ve snaze přispět ke stabilizaci Libye, kterou afričtí uprchlíci volně procházejí na cestě do Evropy. Stále ale zbývá hodně práce, upozornil.

Psali jsme:
Uprchlická krize? Bude hůř. Diplomat žádá přerozdělní desítek tisíc běženců Do Evropy letos připlulo již 300 tisíc migrantů, přerozdělování podle kvót vázne  

Renzi je s blížícím se referendem v Itálii o ústavních změnách vůči unii stále vyhraněnější. Velkou nespokojenost vyjádřil i s výsledky summitu Evropské unie, který se konal minulý týden v Bratislavě. Upozornil tehdy, že zástupci 27 zemí EU bez Británie nijak nepokročili v řešení migrační krize, což byl jeden ze stěžejních námětů probíraných ve slovenské metropoli. Summit podle Renziho "nebyl úplnou ztrátou času".

Itálie letos opět čelí vysokému přílivu přistěhovalců z Afriky a v podstatě nemá proti příchodu běženců obrany. Běžence, které zachytí na moři, totiž podle mezinárodních zákonů i etických pravidel musí převážet na nejbližší evropské území, což je v tomto případě Itálie.

Související

Giuseppe Conte

Italská vláda je o krok blíž k rozpadu, dvě ministryně odchází

Z italské vlády odchází dvě ministryně z menší koaliční strany Italia Viva (IV). Vůdce strany a bývalý premiér Matteo Renzi očekává od premiéra Giuseppeho Conteho plán vládních aktivit do konce volebního období v roce 2023. Strana je klíčová v Senátu, kde bez ní kabinet nemá většinu, uvedla dnes agentura ANSA.

Více souvisejících

Matteo Renzi uprchlíci OSN

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy