ROZHOVOR | Americký volební systém je komplikovaný, záleží hlavně na penězích. Trump je neřízená střela, Clintonová jestřáb, říká ekonomka pro EZ

ROZHOVOR - Už jen hodiny zbývají do chvíle, kdy si Spojené státy zvolí svého nového prezidenta. Je skutečně pozoruhodné, jaké dva kandidáty vygeneroval americký, nesmírně volebně komplikovaný systém, dominantně spočívající na penězích, říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz ekonomka Ilona Švihlíková.

Volby nového amerického prezidenta jsou za dveřmi. Ovlivní změna šéfa Bílého domu nějak světovou ekonomiku, či dění na akciových trzích?

Samozřejmě, že ovlivní. Je patrné, že současný finanční establishment jednoznačně preferuje Hillary Clintonovou, která je s ním koneckonců intenzivně propojena. Trump celou svou kampaň působí jako neřízená střela, takže je obtížnější analyzovat, co od něj přesně čekat.

Může nový prezident nějakým zásadním způsobem změnit ekonomické vztahy s Evropskou unií?

Samozřejmě, že může a uveďme alespoň jeden příklad a to je tzv. TTIP, neboli Transatlantická dohoda, která je momentálně na bodu mrazu. Oživení agendy v oblasti obchodu a investic by se spíše dalo očekávat u Hillary Clintonové, i když byla pod tlakem Sandersových příznivců dotlačena k tomu se poněkud distancovat od podobné dohody, Transpacifické. Ale pochybuji, že by ji tento postoj vzhledem k finančnímu zázemí její kampaně dlouho vydržel. Donald Trump se k dohodám tohoto typu staví odmítavěji a intenzivněji zdůrazňuje princip „America First", což se u něj projevuje mimo jiné v důrazu na to, aby americké firmy zůstávaly v USA.

Psali jsme:
Jak se nás dotkne střídání v Bílém domě? Mohou přijít problémy, varuje pro EZ známá ekonomka  

Dá se říci, jestli pro Evropu, potažmo pro Českou republiku, „výhodnější" zvolení Donalda Trumpa nebo Hillary Clintonové?

Hillary Clintonová a její politika je přehlednější a je poměrně dosti jasné, co od ní očekávat, a to jak v ekonomické politice, tak i v zahraniční, kde patří mezi jestřáby. Bezesporu by dále vyostřila vztahy s Ruskem, pravděpodobně i s Čínou, což podle mého názoru v našem zájmu rozhodně není. Trumpova ekonomická agenda se zdá být více protekcionistickou a zahraniční politika dává šanci na změnu, i když nevíme, jaká přesně změna by to byla. Vzhledem k bývalé Trumpově ženě by se mohla nabízet kladná vazba k ČR, ale neslibovala bych si od toho žádné speciální přínosy.

Hodně se mluví o tom, jaký mají oba kandidáti program v oblasti imigrace, nebo o jejich postoji k Rusku. Dá se nějak shrnout, jaké plány mají v oblasti hospodářství?

Hillary Clintonová klade důraz na velký investiční program zaměřený primárně na infrastrukturu, změny v daních (posílení střední třídy, zvýšení daní pro nejbohatší) a určité základní prvky sociální legislativy, včetně podpory školství a výzkumu, či obnovitelných zdrojů energie. Jak už jsem uvedla, pod tlakem se musela distancovat od TPP, kterou dříve považovala za výbornou dohodu.

Donald Trump se nechává inspirovat Reaganem, alespoň podle jeho slov. V kritické analýze americké socio-ekonomické reality bylo možno najít podobnosti s Bernie Sandersem, ale navrhovaná řešení jsou velice odlišná. Klíčovým prvkem Trumpových ekonomických návrhů jsou daňové změny, především razantní snížení daní, včetně těch korporátních, politika deregulace, která má Spojeným státům vrátit konkurenceschopnost a přispět k tomu, aby americké firmy neinvestovaly v zahraničí a nepřesouvaly tam pracovní místa. Trump je velice kritický vůči Číně a její hospodářské politice, to má společné s Clintonovou. Odmítá dohody jako je TPP a hovoří o řadě protekcionistických opatření, včetně cel na mexické a čínské výrobky.

Dá se očekávat, že Clintonová bude pokračovat v politice Baracka Obamy. Trump však naznačil, že je pro radikální omezení obchodu s některými zeměmi v čele s Mexikem a Čínou a hlubokou revizi dosavadních obchodních smluv. Je něco takového vůbec reálné?

Revize obchodních smluv bezesporu není nemožná, koneckonců dohoda NAFTA se žádné velké oblibě netěší ani v jedné ze smluvních zemí. Připomenu, že o revizi NAFTA, tedy Severoamerické zóny volného obchodu, která již funguje více než dvacet let, hovořil i Barack Obama při své první volební kampani. Na tomto tématu bezesporu Trump získává body. Podobně je tomu s kontroverzní Transpacifickou dohodou.

Omezení obchodu s Mexikem či Čínou je už jiná kapitola, která by nutně narazila jednak na smluvní závazky USA v rámci Světové obchodní organizace a mohla by také vést k odvetné celní válce. Každopádně v obou tématech Trump narazí na vlivné domácí nepřátele, např. na Americkou obchodní komoru.

Trump se netají tím, že by rád zlepšil vztahy s Ruskem. Mohl by v případě, že se do Bílého domu dostane, zrušit protiruské sankce? A co by to pro Moskvu přesně znamenalo?

Zlepšení vztahů se může odehrávat různými způsoby, a bude také hodně záležet na tom, kdo bude přesně v Trumpově „týmu." Je potřeba uvést, že sankce proti Rusku mají podstatně dramatičtější dopad na evropské země, než na USA. Navíc je Rusko mnohem více zasaženo poklesem cen ropy, než sankcemi. Zlepšení vztahů s Ruskem nelze nahlížet jen prismatem ekonomickým, ale především okem diplomacie – jako možnost snížení obrovského napětí v mezinárodních vztazích a možnost obnovení důvěry mezi velmocemi, která je dnes na bodu mrazu. A to je situace, která tedy malým zemím jako ČR rozhodně neprospívá.

Kdybyste měla vy šanci volit v amerických prezidentských volbách, komu byste dala přednost a proč?

Volila bych Bernieho Sanderse, který ve své neobvykle úspěšné kampani oslovil především mladý elektorát. Ale protože byl Demokratickou stranou řekněme, „zneutralizován", zůstává výběr mezi dvěma rekordně nepopulárními kandidáty. Je skutečně pozoruhodné, jaké dva kandidáty vygeneroval americký, nesmírně volebně komplikovaný systém, dominantně spočívající na penězích. Ukazuje to na jasnou štěpnou linii, kterou vidíme do určité míry i v jiných vyspělých zemích – mezi establishmentem a anti-establishmentem. A výběr závisí na tom, jestli si myslíte, že je možné pokračovat dál stylem „business as usual", nebo jestli už ze zoufalství raději zvolíte to kladivo, které má šanci ten establishment rozmlátit na kusy. Já patřím k těm, kteří se domnívají, že opravit ten současný systém už nelze.

Děkujeme za rozhovor.

Související

Kateřina Kolouchová Rozhovor

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.
Romana Jungwirth Březovská Rozhovor

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor Ilona Švihlíková Prezident USA

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Palestina, pásmo Gazy

Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny

Život v Gaze, poznamenaný dlouholetým konfliktem, přináší osudy, které lámou srdce i ty nejzkušenější. Pro některé děti je cesta za lékařskou péčí jedinou šancí na přežití, avšak jen málo z nich tuto možnost dostane. Příběhy malých pacientů, kteří unikli válečným hrůzám a byli převezeni k léčbě do Spojených států, ukazují nejen lidskou tragédii, ale také odvahu a obrovskou solidaritu. Zmapoval je server SkyNews.

včera

včera

Vladimír Putin a Robert Fico

Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem

Slovenský premiér Robert Fico uskutečnil pracovní návštěvu v Rusku, kde se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem. Jednalo se o jejich první osobní schůzku od roku 2016, která přichází v době složitých vztahů mezi Moskvou a Bratislavou. 

včera

Vladimir Putin

Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin

Vůdci v zemích na východní hranici NATO byli už dlouho náchylní k manipulaci ze strany Moskvy, což bylo důsledkem desítek let špatného vládnutí. Upozornil na to server Politico s tím, že vítězem voleb v Rumunsku se stal ruský prezident Vladimir Putin.

včera

Robert Fico

Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně

Od návratu Roberta Fica do premiérského křesla uběhl více než rok, a zatímco jeho čtvrtá vláda pokračuje v prosazování své agendy, debaty o geopolitickém směřování Slovenska a jeho oddanosti Západu se dostávají do pozornosti veřejnosti. Tyto diskuse přitahuje především premiérův politický posun – od původní doktríny, jež měla stavět Slovensko do „jádra Evropské unie“, k důrazu na „suverénní zahraniční politiku“. 

včera

Kim Čong-un

12 tisíc nestačí. Kim pošle Putinovi další vojáky

Jižní Korea oznámila, že detekovala přípravy Severní Koreje na další vojenské dodávky do Ruska, včetně nasazení sebevražedných dronů a dalších vojáků, aby podpořila ruskou válku na Ukrajině. Uvedla to agentura Reuters.

včera

včera

Ivanka Trumpová

Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou

Ivanka Trump se rozhodla definitivně opustit politiku a soustředit se na svůj soukromý život. Po téměř dvou desetiletích strávených prací pro svého otce, Donalda Trumpa, Ivanka opustila Washington v lednu 2021 a přesunula se s rodinou na Floridu. Tam se věnuje svým dětem, manželovi a rozvoji nových zájmů, zatímco se snaží udržet stranou od veřejného a politického dění. Uvedl to server CNN.

včera

včera

Severní Korea (KLDR)

Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků

Přibližně 1100 severokorejských vojáků přišlo o život nebo utrpělo zranění při bojích proti ukrajinským jednotkám v ruské Kurské oblasti. V pondělí to uvedl Sbor náčelníků štábů jihokorejské armády. Uvedl to server Meduza.

včera

22. prosince 2024 21:59

22. prosince 2024 21:16

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

22. prosince 2024 20:31

22. prosince 2024 19:52

Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď

V Česku už během víkendu začalo místy sněžit, takže někde přibylo až 15 centimetrů nového sněhu. Konec sněhové nadílky to přitom ještě není, dnes večer může sněžit i v nižších polohách. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy