ROZHOVOR | Americký volební systém je komplikovaný, záleží hlavně na penězích. Trump je neřízená střela, Clintonová jestřáb, říká ekonomka pro EZ

ROZHOVOR - Už jen hodiny zbývají do chvíle, kdy si Spojené státy zvolí svého nového prezidenta. Je skutečně pozoruhodné, jaké dva kandidáty vygeneroval americký, nesmírně volebně komplikovaný systém, dominantně spočívající na penězích, říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz ekonomka Ilona Švihlíková.

Volby nového amerického prezidenta jsou za dveřmi. Ovlivní změna šéfa Bílého domu nějak světovou ekonomiku, či dění na akciových trzích?

Samozřejmě, že ovlivní. Je patrné, že současný finanční establishment jednoznačně preferuje Hillary Clintonovou, která je s ním koneckonců intenzivně propojena. Trump celou svou kampaň působí jako neřízená střela, takže je obtížnější analyzovat, co od něj přesně čekat.

Může nový prezident nějakým zásadním způsobem změnit ekonomické vztahy s Evropskou unií?

Samozřejmě, že může a uveďme alespoň jeden příklad a to je tzv. TTIP, neboli Transatlantická dohoda, která je momentálně na bodu mrazu. Oživení agendy v oblasti obchodu a investic by se spíše dalo očekávat u Hillary Clintonové, i když byla pod tlakem Sandersových příznivců dotlačena k tomu se poněkud distancovat od podobné dohody, Transpacifické. Ale pochybuji, že by ji tento postoj vzhledem k finančnímu zázemí její kampaně dlouho vydržel. Donald Trump se k dohodám tohoto typu staví odmítavěji a intenzivněji zdůrazňuje princip „America First", což se u něj projevuje mimo jiné v důrazu na to, aby americké firmy zůstávaly v USA.

Psali jsme:
Jak se nás dotkne střídání v Bílém domě? Mohou přijít problémy, varuje pro EZ známá ekonomka  

Dá se říci, jestli pro Evropu, potažmo pro Českou republiku, „výhodnější" zvolení Donalda Trumpa nebo Hillary Clintonové?

Hillary Clintonová a její politika je přehlednější a je poměrně dosti jasné, co od ní očekávat, a to jak v ekonomické politice, tak i v zahraniční, kde patří mezi jestřáby. Bezesporu by dále vyostřila vztahy s Ruskem, pravděpodobně i s Čínou, což podle mého názoru v našem zájmu rozhodně není. Trumpova ekonomická agenda se zdá být více protekcionistickou a zahraniční politika dává šanci na změnu, i když nevíme, jaká přesně změna by to byla. Vzhledem k bývalé Trumpově ženě by se mohla nabízet kladná vazba k ČR, ale neslibovala bych si od toho žádné speciální přínosy.

Hodně se mluví o tom, jaký mají oba kandidáti program v oblasti imigrace, nebo o jejich postoji k Rusku. Dá se nějak shrnout, jaké plány mají v oblasti hospodářství?

Hillary Clintonová klade důraz na velký investiční program zaměřený primárně na infrastrukturu, změny v daních (posílení střední třídy, zvýšení daní pro nejbohatší) a určité základní prvky sociální legislativy, včetně podpory školství a výzkumu, či obnovitelných zdrojů energie. Jak už jsem uvedla, pod tlakem se musela distancovat od TPP, kterou dříve považovala za výbornou dohodu.

Donald Trump se nechává inspirovat Reaganem, alespoň podle jeho slov. V kritické analýze americké socio-ekonomické reality bylo možno najít podobnosti s Bernie Sandersem, ale navrhovaná řešení jsou velice odlišná. Klíčovým prvkem Trumpových ekonomických návrhů jsou daňové změny, především razantní snížení daní, včetně těch korporátních, politika deregulace, která má Spojeným státům vrátit konkurenceschopnost a přispět k tomu, aby americké firmy neinvestovaly v zahraničí a nepřesouvaly tam pracovní místa. Trump je velice kritický vůči Číně a její hospodářské politice, to má společné s Clintonovou. Odmítá dohody jako je TPP a hovoří o řadě protekcionistických opatření, včetně cel na mexické a čínské výrobky.

Dá se očekávat, že Clintonová bude pokračovat v politice Baracka Obamy. Trump však naznačil, že je pro radikální omezení obchodu s některými zeměmi v čele s Mexikem a Čínou a hlubokou revizi dosavadních obchodních smluv. Je něco takového vůbec reálné?

Revize obchodních smluv bezesporu není nemožná, koneckonců dohoda NAFTA se žádné velké oblibě netěší ani v jedné ze smluvních zemí. Připomenu, že o revizi NAFTA, tedy Severoamerické zóny volného obchodu, která již funguje více než dvacet let, hovořil i Barack Obama při své první volební kampani. Na tomto tématu bezesporu Trump získává body. Podobně je tomu s kontroverzní Transpacifickou dohodou.

Omezení obchodu s Mexikem či Čínou je už jiná kapitola, která by nutně narazila jednak na smluvní závazky USA v rámci Světové obchodní organizace a mohla by také vést k odvetné celní válce. Každopádně v obou tématech Trump narazí na vlivné domácí nepřátele, např. na Americkou obchodní komoru.

Trump se netají tím, že by rád zlepšil vztahy s Ruskem. Mohl by v případě, že se do Bílého domu dostane, zrušit protiruské sankce? A co by to pro Moskvu přesně znamenalo?

Zlepšení vztahů se může odehrávat různými způsoby, a bude také hodně záležet na tom, kdo bude přesně v Trumpově „týmu." Je potřeba uvést, že sankce proti Rusku mají podstatně dramatičtější dopad na evropské země, než na USA. Navíc je Rusko mnohem více zasaženo poklesem cen ropy, než sankcemi. Zlepšení vztahů s Ruskem nelze nahlížet jen prismatem ekonomickým, ale především okem diplomacie – jako možnost snížení obrovského napětí v mezinárodních vztazích a možnost obnovení důvěry mezi velmocemi, která je dnes na bodu mrazu. A to je situace, která tedy malým zemím jako ČR rozhodně neprospívá.

Kdybyste měla vy šanci volit v amerických prezidentských volbách, komu byste dala přednost a proč?

Volila bych Bernieho Sanderse, který ve své neobvykle úspěšné kampani oslovil především mladý elektorát. Ale protože byl Demokratickou stranou řekněme, „zneutralizován", zůstává výběr mezi dvěma rekordně nepopulárními kandidáty. Je skutečně pozoruhodné, jaké dva kandidáty vygeneroval americký, nesmírně volebně komplikovaný systém, dominantně spočívající na penězích. Ukazuje to na jasnou štěpnou linii, kterou vidíme do určité míry i v jiných vyspělých zemích – mezi establishmentem a anti-establishmentem. A výběr závisí na tom, jestli si myslíte, že je možné pokračovat dál stylem „business as usual", nebo jestli už ze zoufalství raději zvolíte to kladivo, které má šanci ten establishment rozmlátit na kusy. Já patřím k těm, kteří se domnívají, že opravit ten současný systém už nelze.

Děkujeme za rozhovor.

Související

Eva Taterová Rozhovor

Izrael nemá moc na výběr, hodnotí Taterová situaci v regionu. Pro EZ řekla, zda hrozí totální válka

Izrael se v současné době nachází ve složitém vojenském konfliktu na několika frontách, přičemž bojuje proti Hamásu, Hizballáhu a nepřímo i Íránu či Hutíjům. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz expertka Eva Taterová z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR vysvětluje geopolitické souvislosti tohoto konfliktu, roli Íránu a možné scénáře dalšího vývoje. Odpověděla také na otázky týkající se legitimity izraelských akcí a vyhlídek na mírové uspořádání regionu.
Elena Bolocan Rozhovor

Bojují o vstup do EU. Proruský oligarcha ale snahy Moldavska podkopává, varuje expertka

Již 20. října se uskuteční prezidentské volby v Moldavsku, které budou současně organizovány společně s referendem, jehož cílem je změnit ústavu a udělat z členství v EU prioritu závaznou pro všechny následující vlády. Svůj mandát se pokouší podruhé obhájit i současná proevropská prezidentka Maia Sandu. Podle Eleny Bolocan, expertky z moldavského Institutu evropských politik a reforem (IPRE), se země stále více obrací k EU. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz také upozornila, že zemi znepokojují ruské hrozby a narativy.

Více souvisejících

rozhovor Ilona Švihlíková Prezident USA

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 26 minutami

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 4 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 5 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy