ROZHOVOR | Američané se báli přihlásit k nespokojenosti. Trumpovi pomohla i e-mailová kauza, říká pro EZ politolog Kubáček

ROZHOVOR - Navzdory předvolebním průzkumům, které favorizovaly demokratku Hillary Clintonovou, americké prezidentské volby vyhrál Donald Trump. Jak je možné, že se odhady tak mýlily? A co můžeme od Trumpa čekat? Nejen o tom jsme si povídali s politologem a ředitelem Phoenix Research Janem Kubáčkem.

Hillary Clintonová už uznala svou porážku, Donald Trump se stal pro některé možná překvapivě novým americkým prezidentem. O čem výsledky voleb vzhledem k dění v minulých dnech vypovídají?

Ukazují se dva nejdůležitější rysy – myslím si, že aféra kolem e-mailů, kterou znovuotevřela FBI, významně pomohla strategii a týmu Donalda Trumpa a vybičovala řadu voličů, kteří váhali a kteří říkali, že to není tak důležité. Ty donutila k tomu, aby k volbám šli a s velkou pravděpodobností podpořili Trumpa. Tato aféra určitě vedla k vyšší účasti voličů. V řadě států pak tato účast Donaldu Trumpovi pomohla k těsnému, ale rozhodujícímu vítězství a získání volitelů.

Druhým argumentem, který se podle mě potvrdil, a bude důležité ho sledovat i do budoucna, je, že se objevila výrazná tichá menšina, kterou ostatně tým Trumpa využil v rámci svých materiálů a propagace ve finále volební kampaně. Ukázalo se, že je nezanedbatelné množství těch, kteří nedeklarovali vůbec svoji preferenci a nehlásili se k Donaldu Trumpovi, a přesto dokázali přijít. Zmobilizovali se a dorazili v hojném počtu. A pak rozhodly takové klíčové státy, jako je Florida, kde žijí movití, relativně spokojení a odpočívající senioři. Ukázalo se, že problém v USA je tak hluboký, že i je to vedlo k tomu, že volili Trumpa a že byli ochotni riskovat s Trumpem jenom proto, aby došlo ke změně.

Zmínil jste e-mailovou aféru jako klíčový bod. Daly by se v průběhu kampaně nalézt další momenty, kdy se situace otočila právě k Trumpovi?

Myslím, že roli sehrála i jeho aktivita. V tom opravdu nad Hillary Clintonovou vynikal. Patří k těm, kteří ještě v samotném finále velice intenzivně jezdí a snaží se mobilizovat své voliče. O tom se moc nemluvilo, ale když se podíváme na poslední dny, Trump opravdu jezdil. A jezdil více než Hillary Clintonová. I to mohlo přinést plody. Rozhodně to zafungovalo jako mobilizační téma.

Výsledky voleb se poněkud liší od předvolebních průzkumů. Mnozí je srovnávají se situací kolem brexitu. Čím si to vysvětlujete?

Je vidět, že se velká část veřejnosti bojí přihlásit veřejně k nějaké své nespokojenosti nebo frustraci, případně k protestnímu hlasu. Ukazuje se, že v řadě společností funguje spirála mlčení. Ostatně my jsme toho sami byli svědky v situaci kolem prezidentské volby, kdy také výzkumy naznačovaly, že podpora Miloši Zemanovi není tak silná. Posléze se ale ukázalo, že je. Řada voličů se k tomu ale bála přihlásit. Podobnou zkušenost jsme zažili v sousedním Rakousku během voleb, i ve Spojeném království při referendu o vystoupení z Evropské unie. Něco podobného vidíme ve Francii co se týče podpory Národní fronty. A ukazuje se, že stejným efektem trpí i americká společnost.

Výsledky i odhady byly velmi těsné. Znamená to, že je americká společnost rozdělená? Oba tábory si navzájem projevovaly hodně velké nepřátelství...

Je to pravda. Zde je zajímavá jedna věc – při volbách dochází vždy ke konfliktu. Ale tady je zajímavý aspekt, že ty dva světy spolu nemluví a neměly ani jedno společné téma. Obecně se samozřejmě scházely na tom, že chtějí, aby Amerika byla úspěšná, velká, globální lídr světového dění, aby se Američani měli dobře. Ale v momentě jakéhokoliv konkretizování a společného tahu na branku se tyto dva světy a kandidátské týmy rozcházely. V tomto ohledu to teď bude velice těžké. Donald Trump to bude mít náročné, stejně náročné by to ale měla i Clintonová. Musí přesvědčit zbytek společnosti, že bude i její prezident. Před Trumpem stojí úkol soustředit se na klíčová témata, která byla důležitá i pro druhý tábor, a vetknout je do svého programu a své prezidentské vize, aby USA uklidnil.

Nebude to jednoduché – a to z prostého důvodu. Dlouhodobě je americký parlament, americký Kongres rozdělen na dva nesmiřitelné tábory. A aby toho nebylo málo, dnes už je rozštěpená jak demokratická strana, tak významně i republikáni. Když jsme dnes sledovali výsledky, tak jedním z těch výstupů je, že bodovali republikáni, tedy jak Trumpovi stoupenci, tak i jeho významní odpůrci, například senátor McCain. Trump tedy bude muset vytvořit i takovou situaci, aby zklidnil poměry i uvnitř republikánů a aby měl šanci něco ovlivňovat, nějak veřejnost oslovovat. Rozhodně se vyplatí nastudovat si první prezidentství Ronalda Reagana a uvidíme tam mnohé prvky, které budou charakteristické i pro prezidentství Trumpa.

Trump v kampani pronášel poněkud silná hesla, která se týkala třeba imigrace nebo Ruska. Domníváte se, že tyto své sliby, které narážely právě i na odpor některých republikánů, dokáže uvést do praxe?

Upřimně řečeno očekávám, že bude muset slevit od prvního okamžiku – a to velmi významně. Toto byla kampaň, kde bylo přípustno téměř cokoliv, a teď přichází reálná politika a rozhodování, na což je on jako byznysman zvyklý. Navíc ta mašinérie a administrativa Bílého domu a celého Washingtonu je neuvěřitelně zajetá, je velmi velmi těžké změnit tu trajektorii a zájmy. O tom by mohl své vyprávět i Barack Obama. První změny, které chtěl prosadit a které vzbuzovaly očekávání v americké společnosti, prosadil fakticky až po dvou letech. A veřejnost byla rozčarovaná. Trump se proto bude muset soustředit na jedno či dvě témata, která jsou relativně symbolická a rychle řešitelná, aby neztrácel veřejnou podporu. Ale jinak to bude mít velmi složité. A dá se očekávat, že se soustředí spíše na tu ilustrativnost amerického prezidentství, aby zůstal v kontaktu s běžnými Američany.

Na druhou stranu to bude složité, protože největším věřitelem USA je Čína. A pokles na trhu s komoditami a na burze posiluje pozici Číny vůči USA, takže se dá očekávat, že to bude jeden z nejkruciálnějších úkolů pro Trumpa. Bude muset vztahy vybalancovat a pokud možno posílit Spojené státy na úkor Pekingu a udržet co nejvíce pracovních míst na půdě USA.

Díky výhře Trumpa získali republikáni Bílý dům, i obě komory Kongresu. Dá se z toho usuzovat, jestli se směřování USA nějak změní?

Neočekávám nějakou zásadnější strategickou otočku nebo proměnu americké diplomacie. Myslím si, že se více soustředí na domácí témata, tento trend je možné sledovat už nyní. Ať už je to těžba nebo alternativní zdroje, kdy se USA stávají ne dovozcem a zemí závislou na strategických surovinách ze světa, ale zemí, která dokonce suroviny vyváží. Počítám, že touto optikou bude Trump uvažovat nejen v energetické oblasti, ale i v dalších.

Dá se očekávat, že bude více komercionalizovat bezpečnostní roli USA ve světě. Tam, kde nebudou partneři ochotni vyjít vstříc Spojeným státům, prostě svou americkou vojenskou přítomnost stáhne. Bude ji pak využívat v jiných lokalitách a efektivněji. A očekávám, že se soustředí na některé další trhy, aby vyvažoval tu pozici právě vůči silnému čínskému trhu a vůči čínské diplomacii. Rozhodně to ale budou změny postupné. Dá se očekávat jistá snaha změnit styl a stavět více na prezidentovi, kterému budou běžní Američané rozumět. Někteří voliči totiž vyčítali Baracku Obamovi a Hillary Clintonové, že jsou mudrlanti a profesorští, příliš intelektuální a poučují běžné Američany. Tady se dá očekávat, že Trump vsadí primárně na to, aby mu rozuměli a věřili. Bude vystupovat tak, aby byl on a jeho mise v Bílém domě srozumitelnější běžným Američanům střední vrstvy.

Děkujeme za rozhovor

Související

Kateřina Kolouchová Rozhovor

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.
Romana Jungwirth Březovská Rozhovor

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor Jan Kubáček (politolog) Donald Trump

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy