Komunismus? Fetiš násilí a cesta do bídy. Vlivný poradce komentuje smrt Castra

Diktátor je mrtvý a občané další země mohou opustit zdiskreditovanou a z ekonomického hlediska katastrofální ideologii komunismu. Takto okomentoval smrt kubánského vůdce Fidela Castra John McTernan, někdejší poradce a speechwriter bývalého britského premiéra Tonyho Blaira a ředitel tiskového oddělení australské ex-premiérky Julie Gillardové. V komentáři pro server CNN tvrdí, že Kubánci nyní mohou doufat, že jednoho dne do jejich země přijde svoboda slova, svoboda tisku a lidská práva.

Cesta ke zbídačení

"Je skutečně na čase slavit?" pokládá si otázku McTernan. Odpovídá, že pro stoupence levice očividně nikoliv, jelikož z jejich pohledu je smrt Fidela Castra tou nejsmutnější zprávou. Speechwriter tak odkazuje například na lídra britské labouristické strany Jeremyho Corbyna, podle jehož slov Castrovo úmrtí představuje odchod velké postavy moderních dějin, národní nezávislosti a socialismu 20. století.  

Jediná pravda v uvedeném tvrzení se podle McTernana skrývá v jeho poslední části. Castro je totiž dle jeho názoru pouhou poznámkou pod čarou v dějinách světa a mužem, který učinil svou zemi nikoliv nezávislou, ale závislou - ať již na své osobě či Sovětském svazu. "Avšak během pěti desetiletí přesvědčivě demonstroval, že socialistická ekonomika je dobrá pouze k jedné věci - zbídačení celé země," nebere si servítky poradce.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.     

McTernan nepovažuje za překvapivé, že horlivý hold Castrovi nyní vzdávají přední levicoví politici - prezidenti Venezuely, Bolívie a Ekvádoru, tedy Nicólas Maduro, Evo Morales a Rafael Correa. Klade si proto otázku, co vede levici k tomu, že se snaží omlouvat brutálního diktátora, který nechal popravit tisíce Kubánců.     

Předně je to instinktivní antiamerikanismus, tvrdí poradce. Vysvětluje, že pro mnoho levicově uvažujících lidí platí pravidlo "nepřítel mého nepřítele je mým přítelem" a jelikož Castro představoval úhlavního nepřítele USA, bylo třeba ho podporovat, ať se choval jakkoliv. Paradoxně, tento morální relativismus byl běžně - a oprávněně - odsuzován levicí v době, kdy ho americký prezident Ronald Reagan aplikoval na pravicové režimy, doplňuje McTernan.      

"Bez jakékoliv ironie je oslavována dlouhověkost kubánského vůdce a to, jak přežil tolik amerických prezidentů, aniž by se bral v potaz aspekt, že za svou dlouhou vládu nikdy nevděčil volbám," pokračuje speechwriter.  

Levice nechť se stydí

Druhým faktorem omlouvání Casra je podle McTernana tvrzení, že účel světí prostředky. Kubánský zdravotnický a vzdělávací systém jsou vynášeny do nebes, jakoby jejich úspěchy mohly ospravedlnit porušování lidských práv, na něž pravidelně poukazuje Amnesty International a další nezávislí pozorovatelé, kritizuje poradce. Konstatuje, že svět ve skutečnosti překypuje zeměmi, kterým se podařilo zkombinovat excelentní zdravotní péči a vzdělávání s demokracií a navíc i předrevoluční Kuba měla ve srovnání s jinými latinskoamerickými zeměmi nižší úmrtnost novorozenců.    

"Nemělo by to být překvapivé, šlo o relativně zabezpečenou, středně-rozvinutou zemi bohatou podobně jako jižní státy USA," pokračuje McTernan. Deklaruje, že vyžadovalo velké úsilí a oddanost komunismu a státnímu hospodářství, aby byla rostoucí prosperita Kuby zničena.

Nic z výše uvedeného podle poradce každopádně plně nevysvětluje oblibu Castra mezi levicí. To činí až třetí a nejvíce znepokojivý aspekt, za který McTernan označuje levicový fetiš  násilí. "Revoluce a diktatury jsou brutální a násilné. Pro obhájce Castra nejde o převážně nešťastné a politování hodné vedlejší produkty změn, ale o klíčovou součást jejich apelů," varuje speechwriter.

Vojenský oděv a kult Che Guevary jsou rovněž produktem této posedlosti, tvrdí McTernan. Deklaruje, že láska levice vůči Kubě v sobě nese jistý překonaný vývojový rys, který je nepochybně spojen s pocitem, že násilný převrat je jednodušší cestou k vítězství než potřeba získat si sympatie lidí ve svobodných volbách.    

"Smrt Castra by měla znamenat smrt pro veškerou doznívající víru v socialismus coby správnou a přínosnou formu ekonomického zřízení," nabádá speechwriter. Zoufá si, že namísto toho je využívána jako příležitost oslavovat údajného "šampiona sociální spravedlnosti". Levice by se kvůli tomu neměla nad sebou zamýšlet, ale rovnou se stydět, uzavírá McTernan.    

Související

Více souvisejících

Kuba Fidel Castro Komunismus

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Rusko, ilustrační foto

Nechci květiny, ale Ukrajinu. V Rusku bují ženské povstání proti válce

8. března 2023, na Mezinárodní den žen, rozdávali ruští vojáci v Melitopolu, městě na jihu Ukrajiny, ženám a dívkám tulipány a snítky mimózy. Tento krok měl zlepšit vztahy mezi okupanty a místními obyvateli. Ale noc předtím někdo tajně vylepil plakáty po zdech a lampách. Na nich byla zobrazena mladá Ukrajinka v tradiční vyšívané košili, jak bije ruského vojáka kyticí. Slogan zněl: „Nechci květiny. Chci svou Ukrajinu.“

před 51 minutami

před 1 hodinou

Jana Synková ve filmu Babovřesky 2

Ve věku 80 let zemřela herečka Jana Synková

Ve věku 80 let zemřela legendární herečka Jana Synková, známá nejen jako teta Kateřina ze seriálu Saturnin, ale také jako psycholožka Kudláková z populární filmové trilogie Byl jednou jeden polda. Smutná zpráva přichází pouhých šest měsíců po smrti jejího manžela, zakladatele Studia Ypsilon Jana Schmida (†87), který zemřel letos v červnu.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Věznice

Nebyla to jen "lidská jatka". Odpůrce Asada děsilo i "Peklo na Zemi"

V prosinci objevila Douna Haj Ahmed, syrská uprchlice žijící v Londýně, bolestivou pravdu o minulosti svého manžela Abdullaha Al Nofala. Během sledování záběrů zpravodajství, kde rebelové slavili pád režimu Bašára Asada, její muž nečekaně odhalil temnou kapitolu svého života. Obrátil se na svou ženu a se slzami v očích řekl: „To je místo, kde mě zatkli. To je to místo.“

před 4 hodinami

Čínský prezident Si Ťin-pching

Nesmí k nim rodina ani právník. Čína staví detenční centra na mučení vězňů

Čína masivně rozšiřuje své detenční kapacity v souvislosti s probíhající protikorupční kampaní prezidenta Si Ťin-pchinga, která zasahuje stále širší oblasti společnosti. Podle vyšetřování CNN bylo od roku 2018 vybudováno nebo rozšířeno více než 200 specializovaných detenčních zařízení, označovaných jako "liuzhi", kde jsou podezřelí zadržováni bez přístupu k právníkům nebo rodině až na šest měsíců.

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost.

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

včera

včera

Pavel Nedvěd

Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii

Začátkem tohoto týdne se objevily v českých médiích spekulace, že by se držitel Zlatého míče z roku 2003 a bývalý viceprezident Juventusu Turín Pavel Nedvěd mohl po odmlce opět vrátit k fotbalu. Konkrétně deník Sport přišel s informací, že by se partner Dary Rolins mohl vrátit do Česka a stát se sportovním ředitelem prvoligového Hradce Králové. Nejnověji se však v souvislosti s ním mluví o tom, že by jeho nejbližší kroky měly vést do Saúdské Arábie.

včera

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico riskuje izolaci Slovenska napříč západními spojenci a hraje riskantní hru, která spíše posiluje strategii šéfa Kremlu Vladimira Putina než cestu k míru. Zatímco EU drží více méně jednotnou linii vůči Rusku, Slovensko se vydává vlastní cestou, která může Bratislavu posunout na okraj evropské diplomacie a přiblížit ji k orbitu Moskvy.

včera

Počasí

Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové

Meteorologové varují před tvorbou námrazy a náledí, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha začne platit dnes v 18:00 a potrvá do sobotních 10:00. Meteorologové nicméně naznačili, že je možné očekávat vydání dalších varování i v příštích dnech. 

včera

včera

Dvojnásobná vražda v rodině na Teplicku. Případ řeší policie, má podezřelého

Policie od pátečního rána vyšetřuje dvojnásobnou vraždu, ke které došlo v rodině na Teplicku v Ústeckém kraji. Informovala o tom na sociální síti X. Třetí osoba utrpěla těžká zranění. Podezřelého zadrželi strážci zákona na místě činu.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy