Kontroverzní zákaz vysvětlen: Bezpečnostní opatření jsou k ničemu. IS vyvinul neviditelnou bombu

New York - Po útocích z 11. září 2001 prakticky celý svět posílil do té doby laxní bezpečnost na letištích. Do letadel od té doby nepronesete prakticky nic, o čem by ochranka na letišti nevěděla, a eliminace možné hrozby v podobě zbraně či bomby na palubě letadla umožnila řadě lidí opět klidně spát. Nyní se ale situace mění a server CNN zjistil, proč před několika dny Spojené státy zakázaly elektroniku v letadle.

Americké zpravodajské služby tvrdí, že radikálové z hnutí Islámský stát vyvinuli nový druh bomby. Od té staré se liší především ve způsobu detekce. Kontrolní rámy na letištích a skenery ji totiž téměř nemají šanci najít. S odkazem na poslední testy FBI to uvedla televizní stanice CNN.

Podle americké rozvědky teroristé přišli na způsob, jak do letadla propašovat bombu tak, aby si ji nikdo nevšiml. To je podle stanice jedním z důvodů, proč administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa nedávno zakázala cestujícím z osmi zemí možnost ponechat si elektronická zařízení na palubě letadla.

Otázkou zůstává, jestli toto zabezpečení stačí. FBI pomocí série testů v loňském roce zjistila, že nové bomby schované v laptopech a dalších elektronických zařízeních je na skenerech prakticky nemožné rozpoznat, teroristé se navíc v otázce propašování bomb do letadel stále zdokonalují.

"Nemůžeme konkrétně informace rozebírat veřejně. Po jejich vyhodnocení je ale zřejmé, že teroristické organizace mají nadále velký zájem na pašování bomb do letadel," uvedlo ministerstvo vnitřní bezpečnosti v prohlášení, z něhož televize cituje.

Ministerstvo dále uvádí, že právě z deseti letišť v daných zemích v nichž zákaz platí, je největší hrozba, že by se někdo s ukrytou bombou mohl pokusit do letadla nastoupit. Jde o Jordánsko (letiště v Ammánu), Egypt (Káhira), Turecko (Istanbul), Saúdská Arábie (Rijád, Džidda), Kuvajt (Kuvajt), Maroko (Casablanca), Katar (Dauhá) a Spojené arabské emiráty (Dubaj, Abú Zabí).

Přesto má administrativa nadále pevnou důvěru ve způsoby, kterým ochranka na letištích zavazadla kontroluje a tvrdí, že detekční rámy, skenery i vycvičení psi pomáhají zmírňovat rizika útoku.

Vyhlášení zákazu elektroniky proběhlo poté, co inženýři z FBI zjistili, že se teroristům povedlo uschovat bombu v laptopu v přihrádce pro baterii. CNN dodává, že teroristé zkrátka vymysleli způsob, jak bombu ukrýt v těle notebooku tak, že laptop zůstane nadále funkční. Navíc není potřeba žádných složitých operací, ukrýt bombu do notebooku lze pomocí běžně dostupných nástrojů.

Přístrojů umístěných v zavazadlovém prostoru se ale FBI neobává. Pro teroristy je podle CNN mnohem těžší odpálit bombu na dálku, ale historie ukazuje, že ani útoky tohoto typu nejsou výjimkou. Přesto napáchá taková nálož mnohem méně škody, než kdyby byla umístěna na palubě stroje. 

Související

Letadla, ilustrační foto

Izrael se údajně připravuje na možnost války. Aerolinky kvůli obavám z konfliktu ruší lety

Izrael chce zasáhnout libanonské militantní hnutí Hizballáh, ale zároveň se snaží zabránit tomu, aby region upadl do totální války. Dnes to uvedl nejmenovaný vysoce postavený zdroj z izraelského ministerstva obrany. Další dva představitelé však uvedli, že Izrael se připravuje na možnost několika dnů bojů. Uvedla to agentura Reuters s tím, že aerolinky kvůli obavám z války ruší lety.

Více souvisejících

letadla, letectví Islámský stát (IS) FBI USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 58 minutami

Vláda ČR

Piráti v opozici znamenají peklo pro Fialovu vládu. Moci se už znova neujme

Vládní pětikoalici hrozí rozpad. Pokud Piráti vstoupí do opozice, bude pro premiéra Petra Fialu poslední rok působení učiněným peklem. Navíc současné vládní strany nemají mnoho šancí na vítězství ve sněmovních volbách, konajících se příští podzim. Dvě z nich, TOP09 a KDU-ČSL, se bez koalice SPOLU nacházejí v průzkumech pod pěti procenty.

před 1 hodinou

Policie ČR, ilustrační foto

Policie obvinila muže, který s nožem vyhrožoval ve škole v Ostravě

Policie pokročila s vyšetřováním incidentu, který řešila na začátku nového školního týdne dramatické chvíle v jedné ze škol v Ostravě. Rodič jednoho z dětí si tam přišel vyřizovat účty s učiteli, přičemž se vybavil kapesním nožem. Nyní si vyslechl obvinění. 

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Ivan Bartoš

Piráti: Stávající vláda končí. Byl to podraz, ODS chce vládnout s ANO, kmotři zůstanou kmotry

Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše tím, že premiér Petr Fiala navrhl jeho odvolání z vlády, koalice Spolu zahájila cestu ke spolupráci s hnutím ANO. Fiala plánuje ke konci září navrhnout prezidentu Pavlovi Bartošovo odvolání z postu vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj kvůli neúspěchu v digitalizaci stavebního řízení. Od středy bude digitalizaci vést ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

před 2 hodinami

Test rakety Sarmat

Nelichotivá bilance Putinových „superzbraní“

Mediálním prostorem v uplynulém víkendu proletěla zprava, že na ruském kosmodromu Pleseck došlo k masivní explozi, jejíž příčnou mělo být selhání vojenské mezikontinentální balistické rakety RS-28 Sarmat. Pokud je tato hypotéza pravdivá, jedná se o další ukázku skutečného, tristního stavu „superzbraní“, kterými se chlubí ruský autoritářský vládce Vladimir Putin ve snaze šířit strach z vojenské síly své země.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Petr Fiala

Fiala vyhodil Bartoše z vlády

Premiér Petr Fiala (ODS) plánuje navrhnout odvolání Ivana Bartoše, předsedy Pirátů, z funkcí vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj. Svůj krok zdůvodnil tím, že podle něj Bartoš nezvládá efektivně řídit digitalizaci stavebního řízení. Od středy převezme tuto agendu tým pod vedením ministra dopravy Martina Kupky (ODS).

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Válka v Gaze

Libanon provedl další raketový útok na Izrael

Izraelská armáda během noci na úterý provedla nálety v jižním Libanonu, při kterých zasáhla desítky cílů. Podle izraelské armády, na kterou se odvolává agentura Reuters, sekundární exploze naznačují, že v těchto budovách byly pravděpodobně uloženy zbraně patřící militantnímu hnutí Hizballáh. Uvedl to server Times of Israel.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Izrael při útoku v Libanonu zabil 500 lidí. Je to téměř plnohodnotná válka, varuje EU

Zesílení konfliktu mezi Izraelem a libanonským hnutím Hizballáh dosahuje téměř úrovně plnohodnotné války, uvedl v pondělí vysoký představitel EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borrell. Uvedl to server France24.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy