Stovky náletů denně, neviditelná a smrtící. USA představily největší válečnou zbraň v dějinách

Washington - Představte si zbraň, která je schopna bombardovat prakticky jakékoliv místo na světě každých šest minut, pro radary je prakticky neviditelná a obsluhují jí tisíce muž. Řeč je o nové masivní letadlové lodi USS Gerald R. Ford, kterou armáda Spojených států poprvé vyslala na zkušební plavbu.

Stavba masivní letadlové lodi, která je největší vojenskou lodí na světě a s nejdražším zbraňovým arzenálem vůbec, začala v roce 2009. O čtyři roky později bla poprvé spuštěna na vodu a dokončena měla být v roce 2015, poruchy si ale vyžádaly dvouletý odklad.

Na stavbě kolosu se podílelo zhruba 5000 lidí a původní cena odhadovaná na 10 miliard dolarů (250 miliard korun) nakonec vystoupala na více než 13 miliard dolarů (325 miliard korun). Přesto se stavbu podařilo úspěšně dokončit a loď poprvé vyplula na širé moře u břehů amerického státu Virginia.

USS Gerald R. Ford je největší lodí svého druhu a největší zbraní v historii Spojených států, o čemž svědčí nejen její výbava, ale i posádka. Tu tvoří 4660 námořníků, kteří se budou pohybovat na pěti letových palubách mezi více než 70 letouny typu Lockheed Martin F-35C Lightning II.

Loď má jaderný pohon a váží zhruba sto tisíc tun. Podle amerického námořnictva má být pro většinu radarů neviditelná a stíhačky dokáží z paluby odstartovat každých šest minut. Letadlová loď je tedy schopna podniknout až 220 útoků denně prakticky na jakémkoliv místě na světě.

Maximální rychlost lodi je odhadována na 35-50 kilometrů za hodinu a jméno bylo vybráno podle 38. prezidenta Spojených států Geralda Forda. Není bez zajímavosti, že stavbu lodi finančně sponzorovala jeho dcera Susan Ford Balesová. 

Životnost lodi je odhadovaná na 50 let a jejím hlavním úkolem je nahradit zastaralou loď USS Enterprise, kterou měla americká armáda ve výzbroji před 57 let a která byla letos v únoru oficiálně vyřazena. Třída Gerald R. Ford bude kromě lodi USS Gerald R. Ford zahrnovat také lodě USS John F. Kennedy a USS Enterprise, které by měly být dokončeny v letech 2020-2025. Odhadovaná cena všech plavidel lodí se pohybuje kolem 36 miliard dolarů.

O letadlových lodích se traduje, že jsou prakticky nezničitelné, a mnohým národům leží v žaludku od druhé světové války, kde sehrály svou nezastupitelnou roli. V současnosti je na světě 20 provozuschopných letadlových lodí, které patří deseti státům. Největší počet, 12, vlastní Spojené státy. Dvě lodě má Itálie a po jedné lodi vlastní Čína, Francie, Indie, Rusko, Španělsko a Thajsko. Některé z nich, kupříkladu ruská a čínská, jsou ale prakticky v dezolátním stavu.

Související

Více souvisejících

Americká armáda (U.S. Navy) USS Gerald R. Ford USA (Spojené státy americké) Armáda

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy