MAGAZÍN - NASA tento týden oznámila vzrušující výsledky ze sondy zkoumající Saturnův měsíc Enceladus a Jupiterův měsíc Europa, píše americký astronaut Laroy Chiao v komentáři pro server CNN. Muž, který absolvoval čtyři vesmírné mise, připomíná, že přístroje na sondě Cassini detekovaly na obou měsících podmínky a stavební prvky potřebné pro život.
Život mimo dosavadní představy
"Pro ty, jako jsem já, kteří dychtí po jakémkoliv objevu naznačujícím, že pozemské bytosti nemusí být ve vesmíru samy, toto zjištění znovu podnítilo představivost," uvádí astronaut. Ptá se, nakolik Cassiny skutečně přiblížila tyto představy realitě a zamýšlí se, co objevu ukazuje.
Cassini proletěla skrz gejzíry chrlící skrze ledový povrch oceánů na Enceladu, připomíná Chiao. Dodává, že podobné gejzíry pozoroval Hubblův vesmírný teleskop také na Europě, přičemž předchozí teplotní měření sondou Galileo ukázalo, že tyto erupce se vyskytují přímo nad teplými místy na oceánském měsíci, a dá se tedy usuzovat, že je způsobují erupce na dně oceánu.
Na Zemi pak vědci zaznamenali život nedaleko míst, kde v hloubkách oceánů dochází k erupcím, podotýká odborník. Vysvětluje, že ačkoliv prostředí v takových hloubkách bylo dlouho považováno za příliš chladné a nepřátelské pro život, ukázalo se, že erupce poskytují dostatek tepla k podpoře mikrobů, tzv. extremofilů, života, jehož existenci jsme si nedokázali představit. Proto je podle astronauta rozumné očekávat, že to samé se může dít na jiných planetách či měsících.
Během svých průletů u Enceladu Cassini zjistila, že gejzíry chrlí hlavně vodu, detekovala vodík, oxid uhličitý, metan a další chemikálie, přičemž vodík a oxid uhličitý ve vodě mohou podporovat metabolický proces zvaný metanogeneze, konstatuje expert. Dodává, že během tohoto procesu využívají mikroorganismy oxid uhličitý a vodík k produkci energie a metanu coby vedlejší látky. "Tudíž, ačkoliv Cassini nenašla život jako takový, data ukazují, že tam jsou některé klíčové stavební prvky," píše Chiao.
Ještě více vzrušující je fakt, že takové pozorování se uskutečnilo v naší Sluneční soustavě, což ve zkratce naznačuje, že podmínky pro život jsou pravděpodobné na mnoha místech ve vesmíru, pokračuje odborník. Ačkoliv by podle něj bylo úžasné nalézt skutečný mikrobiologický život na mimozemských planetách, je to stále na hony vzdálené objevu inteligentního života, byť i onen mikrobiologický život by výrazně zvýšil šanci, že inteligentní život se někde ve vesmíru nachází.
Vzdálenosti jsou nepřekonatelné
"A to je důvod, proč zjištění Cassini vyvolalo takovou představivost," deklaruje astronaut. Připomíná, že lidé jsou fascinováni možností mimozemského života od doby, kdy zjistili, že existují vnější světy. Toto přivádělo vědce do varu, včetně muže, po němž byla pojmenována sonda Galileo, kterému bylo v 17. století uloženo domácí vězení, jelikož si dovolil tvrdit, že Země není středem vesmíru, ba dokonce ani středem naší Sluneční soustavy, uvádí Chiao.
Astronaut si pokládá otázku, zda je ve vesmíru inteligentní život. "Má zkušenost s lety do vesmíru mě o tom přiměla poměrně přemýšlet. Osobně si myslím, že někde ve vesmíru inteligentní život existuje," píše Chiao. Dodává, že problémem jsou vzdálenosti - vesmír je jednoduše natolik velký, že setkání inteligentních bytostí není pravděpodobné. Nejbližší inteligentní život totiž může být 100 milionů světelných let daleko, takže i kdybychom zjistili, jak se dá cestovat rychlostí světla, cesta k němu by nám trvala 100 milionů let, smutní expert.
Pokud je teorie velkého třesku správná a celý vesmír vznikl v jednom momentu a Země a její obyvatelé jsou něčím průměrným, pak se s jinými inteligentními bytostmi nikdy nesetkáme, soudí Chiao. Zdůrazňuje, že život na Zemi totiž zřejmě skončí dříve, než získáme technologii k hledání života vzdáleného dlouhé světelné roky a ze stejného důvodu jiné formy života zřejmě nenajdou ani nás.
"Ve skutečnosti se zdá jako možné - dokonce pravděpodobné - že život začíná na různých místech ve vesmíru a souběžně na jiných místech končí," filozofuje odborník. Osobně to považuje za velmi osvobozující představu - jestliže zřejmě nikdy nenarazíme na jiný život či jeho formy, než jsme nyní sami, měli bychom se maximálně soustředit právě na život u nás.
V tom nám může pomoci objev Cassini, jelikož rozšiřuje znalosti o našem místě ve vesmíru a podněcuje sny o potenciálních úžasných věcech, které leží dále, konstatuje astronaut. Dodává, že na rozdíl od Galilea jsme dostatečně osvícení, abychom měli mysl otevřenou všem možnostem a dále snili, zatímco budeme naplno žít vlastní životy.
Související
Tajemný měsíc Jupiteru: další důkaz, že je na něm život?
Mimozemský život? Brzy ho najdeme, ujišťuje NASA
vesmír, Europa , Enceladus (měsíc Saturnu) , Laroy Chiao (astronaud) , mimozemšťané / ufo , sonda Cassini , vesmir
Aktuálně se děje
před 45 minutami
Severokorejští vojáci jsou vybaveni falešnými ruskými vojenskými dokumenty
před 1 hodinou
Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem
před 2 hodinami
Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin
před 3 hodinami
Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně
před 4 hodinami
12 tisíc nestačí. Kim pošle Putinovi další vojáky
před 4 hodinami
Čelí zneužívání i týrání. Na školách v USA umírají tisíce dětí původních obyvatel Ameriky
před 5 hodinami
Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou
před 6 hodinami
Asadova manželka odmítá žít v Rusku. Podala žádost o rozvod
před 7 hodinami
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
před 9 hodinami
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.
Zdroj: Lucie Žáková