S chemickým útokem v Sýrii to bylo jinak? Expert zpochybňuje teorii o tom, že útočily Asadovy síly

Washington – Je pravděpodobné, že za chemickým útokem v syrském Chán-Šajchúnu stojí opoziční síly. Bílý dům nemá důkazy o tom, že útočila syrská vojska, tvrdí čestný profesor Massachusettského technologického institutu (MIT) Theodor Postol, jehož slova cituje server International Business Times.

Postol připomíná, že neexistuje žádný konkrétní důkaz spojující syrského prezidenta Bašára Asada s chemickým útokem. „Pečlivě jsem přezkoumal dokument [Bílého domu], a věřím, že může být prokázáno – a to bez pochyb, že tento dokument neposkytuje sebemenší důkaz, že americká vláda má konkrétní poznatky, že vláda Sýrie byla zdrojem chemického útoku,“ uvedl.

„Hlavní důkaz, na který se odvolává Bílý dům, ve skutečnosti svědčí o tom, že útok byl proveden ze země, a ne z letadla", zdůraznil odborník. Bílý dům podle něj špatně vyhodnotil snímky kráteru, kde se nachází část bomby, v níž měl být sarin, a příliš se soustředil na to, aby dokázal, že byl použit nervový plyn. Uvádí, že podle fotografií byla bomba málo poškozena – a to neodpovídá tvrzení, že byla shozena z výšky.

Podle Postola to spíše vypadá, že někdo výbušninu připevnil k bombě se sarinem, která se nacházela na zemi. „Žádná kompetentní analýza by neměla pominout skutečnost, že podezřelá nádoba se sarinem byla zmáčknuta tlakem zvenčí, místo toho, aby v ní explodovala nálož a roztrhla ji zevnitř,“ dodal Postol.

Z této jeho analýzy vyplývá, že mají útok na svědomí zřejmě na svědomí protivládní povstalci, protože to právě oni kontrolují oblast, kde k útoku došlo.

Postol, který v minulosti pracoval jako vědecký konzultant v Pentagonu, odhalil již dříve podobné nesrovnalosti ve zprávách americké rozvědky. Po chemickém útoku v Ghútě 2013 profesor uvedl, že neexistují důkazy o vině Bašára Asada.  Ani OSN nakonec nedospěla k jednoznačnému závěru, že jej provedly Asadovy síly – zároveň ale tuto možnost úplně nevyloučila.

Ve svých posledních zprávách Postol kritizuje to, co označuje za „politizaci“ zjištění zpravodajských služeb. „Všechny tyto vysoce amatérské chyby ukazují, že tato zpráva Bílého domu, stejně jako dřívější zprávy Obamovy administrativy [o Ghúte z roku 2013], nebyly řádně prověřeny zpravodajskými komunitami tak, jak bylo tvrzeno,“ myslí si.

„Pracoval jsem v minulosti se zpravodajskou komunitou a mám vážné obavy z politizace tajných služeb, ke které, zdá se, dochází v poslední době s větší frekvencí - ale vím, že zpravodajská komunita má velmi schopné analytiky. A když by byli tito analytici řádně informováni ohledně tvrzení pocházejících z Bílého domu, nikdy by tento dokument neschválili,“ dodal.

Související

USS Ross odpaluje střelu Tomahawk na Sýrii

Rok od amerického útoku na Sýrii: Co se od té doby změnilo? A co bude dál?

Před rokem Spojené státy zahájily svůj první vojenský útok proti syrskému režimu. Mnozí předpokládali, že půjde o krok, který by mohl zásadním způsobem změnit občanskou válku v této zemi. Americké válečné lodě 6. dubna 2017 bombardovaly vládní leteckou základnu raketami. Stalo se tak den poté, co při chemickém útoku připisovaném syrské vládě zemřelo více než 80 Syřanů. Změnilo se ale od té doby vůbec něco?

Více souvisejících

plynový útok v syrském Idlibu (4.4.2017) Sýrie Bašár Asad USA (Spojené státy americké) Bílý dům USA

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy