Rok od amerického útoku na Sýrii: Co se od té doby změnilo? A co bude dál?

Před rokem Spojené státy zahájily svůj první vojenský útok proti syrskému režimu. Mnozí předpokládali, že půjde o krok, který by mohl zásadním způsobem změnit občanskou válku v této zemi. Americké válečné lodě 6. dubna 2017 bombardovaly vládní leteckou základnu raketami. Stalo se tak den poté, co při chemickém útoku připisovaném syrské vládě zemřelo více než 80 Syřanů. Změnilo se ale od té doby vůbec něco?

Svět před rokem obletěly fotografie mrtvých dětí s otevřenýma očima. Americký prezident Donald Trump řekl, že přijal opatření v reakci na chemický útok, který podle něj „překročil rudou linii“. „Ani po roce ale hrůzy v Sýrii neskončily. Děti se každodenně obávají smrti. A v sobotu zřejmě další chemický útok zabil desítky lidí v povstaleckém městě Dúma,“ připomíná stanice CNN.

Co se změnilo od loňského amerického útoku? A co se ještě může stát?

Stalo se: Společná zpráva Organizace spojených národů a mezinárodních inspektorů zaměřených na chemické zbraně zjistila, že za sarinový útok z dubnu 2017, který zabil více než 80 lidí, byl zodpovědný syrský režim. Režim syrského prezidenta Bašára Asada ale trvá na tom, že s útokem nemá nic společného. Vláda také trvá na tom, že nemá žádné chemické zbraně.

V únoru mluvčí mluvčí amerického ministerstva zahraničí uvedl, že USA „velmi znepokojují další zprávu o používání plynného chloru ze strany syrského režimu k terorizování občanů" ve východní Ghútě. Šlo už o třetí hlášený incident v regionu za posledních 30 dní. Nikdo se nepřihlásil k odpovědnosti za poslední útok v sobotu a syrský režim opět odmítá jakoukoli účast. Protivládní aktivisté však říkají, že syrské vojenské vrtulníky vypustily na Dúmu barelové bomby naplněné chemickými látkami, které dusily některé obyvatele a u dalších způsobily silní křeče.

Co bude dál? Trump varoval, že za poslední hlášený chemický útok bude „zaplacena vysoká cena“. Neuvedl však, co přesně touto cenou myslí.

Asadův režim dosahuje územních zisků

Stalo se: V uplynulém roce získal syrský režim, podporovaný Ruskem a Íránem, větší kontrolu nad oblastmi ovládanými rebely a zadusil naděje těch, kteří se chtějí zbavit Asada a jeho autokratického režimu. Krvavé bitvy zuří už od roku 2011, kdy se civilisté změnili v rebely, kteří se snažili ukončit čtyři desetiletí vlády rodiny Asadů, připomíná CNN.

Rebelové nyní řídí malé území v Sýrii. Východní Ghúta je od roku 2012 obklíčena, syrská armáda se už od února přibližuje. Tato ofenzíva byla provedena s podporou Ruska a v rozporu s výzvou OSN na příměří.

Co bude dál? Idlib je nyní jedinou zbývající syrskou provincií, která je plně řízena povstaleckými skupinami. Ale Idlib i byl také bombardován a jeho osud zůstává nejistý.

400 tisíc obětí

Stalo se: Od počátku občanské války v roce 2011 zemřelo podle odhadů OSN více než 400 000 lidí. To je víc než celá populace amerického města New Orleans. Utrpení se neomezuje jen na oběti leteckých a bombových útoků. Jen v roce 2018 bylo více než půl milionu lidí vysídleno z oblasti východní Ghúty, Idlibu a Afrínu. Informoval o tom humanitární poradce OSN pro Sýrii Jan Egeland. „Je velmi špatný čas na to, abychom se obrátili zády k civilistům v Sýrii," řekl Egeland.

Mnoho z těch, kdo byli zabiti, jsou děti. V březnu ředitelka regionální komunikace UNICEF Juliette Touma uvedla, že v prvních dvou měsících roku 2018 bylo zabito 432 dětí a 803 dalších bylo zraněno. Humanitární organizace se při pomoci zraněným a umírajícím civilistům musejí potýkat s obtížemi.

Co bude dál? V neděli Lékaři bez hranic (Medecins Sans Frontieres) uvedli, že jimi podporovaná zdravotnická zařízení od začátku obnoveného syrského vládního útoku od 18. února do 4. března přijala více než 1.000 mrtvých a 4.800 zraněných z východní Ghúty. Skupina uznává, že čísla „podceňují" ztráty, jelikož neobsahují údaje ze všech lékařských klinik podporovaných MSF v oblasti ani zařízení mimo její působnost.

Islámský stát utrpěl velké ztráty

Stalo se: IS se v Sýrii během prvních let občanské války podařilo získat silnou půdu pod nohama především proto, že situace v zemi byla chaotická. Nedávno však IS utrpěl výrazné ztráty. V říjnu roku 2017 ohlásily americké síly „úplné osvobození" syrského města Rakka, které bylo faktickým hlavním městem IS v Sýrii po dlouhé tři roky. Zatímco

Co bude dál? Trump řekl, že USA brzy dosáhnou úplného vítězství nad IS, úředníci ministerstva obrany USA nedávno potvrdili, že pokrok proti IS byl do značné míry zastaven kvůli nedávnému vojenskému vpádu Turecka do syrského regionu Afrín, čímž začala operace proti kurdským bojovníkům, kteří kvůli tomu museli přestat bojovat s džihádisty. Turecko, spojenec NATO, zahájil v lednu operaci zaměřenou na kurdské skupiny v provincii Afrín, aby vyčistil pohraniční oblast od milic, kterou považuje za teroristickou organizaci.

Trump tvrdí, že chce vojáky ze Sýrie stáhnout

Stalo se: V prosinci USA oznámily, že v Sýrii je asi 2 000 amerických vojáků, kteří podporují místní síly bojující proti IS.

Co bude dál? Trump řekl minulý měsíc, že poté, co vojáci pomohou s údery proti IS, se americké jednotky začnou „velmi brzy" vracet domů. „Rozdrtíme IS," řekl 29. března. „Velmi brzy odejdeme ze Sýrie. Necháme ostatní, aby se starali.“

Související

USS Ross odpaluje střelu Tomahawk na Sýrii

ROZHOVOR: Potrestání pachatelů chemických útoků v Sýrii? Nepříliš pravděpodobné, tvrdí expert na Střední východ Jan Daniel

Před pěti lety dopadlo na syrskou vojenskou základnu Šajrát téměř šest desítek amerických střel s plochou dráhou letu. Jednalo se o proklamovanou odvetu za chemický útok v Chán Šajchúnu, k němuž došlo 4. dubna 2017. Americká reakce však měla spíše symbolický než vojenský rozměr, domnívá se Jan Daniel, vedoucí Výzkumné skupiny pro Střední východ a severní Afriku na pražském Ústavu mezinárodních vztahů. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz mimo jiné přiblížil, proč se kolem zmíněných událostí vyrojilo velké množství konspiračních teorií, jaká byla role Ruska či jak křehká je v současnosti zdánlivá konsolidace syrského vládnoucího režimu.
USS Ross odpaluje střelu Tomahawk na Sýrii

Rusko a Čína se hlásí o slovo, moc USA upadá? Analytik varuje před sílícím chaosem

NÁZOR - Spojenými státy vedený úder na Sýrii je možná za námi, alespoň pro zatím, ale válka, která jej vyvolala - stejně jako širší mezinárodní konfrontace, která ji živí -, se jen více zamotala. S tímto tvrzením vystoupil v komentáři pro server Reuters ředitel think tanku Project for the Study of the 21st century, bezpečnostní a mezinárodněpolitický analytik Peter Apps.

Více souvisejících

útok USA na Sýrii (7. 4. 2017) plynový útok v syrském Idlibu (4.4.2017) Sýrie USA (Spojené státy americké) Donald Trump

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy