Sýrie prý nedávno třikrát použila chemické zbraně

New York - Organizace pro ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) obvinila syrské vládní síly, že podnikly tři útoky s chemickými zbraněmi na různé cíle.

Syrská vláda, která stále popírá, že používá chemické zbraně, na nynější obvinění prostřednictvím své mise v OSN zatím nereagovala. S posledním obviněním přišla HRW na základě svědectví získaných od místních obyvatel i zasahujícího zdravotnického personálu, uvedla agentura Reuters.

Před útokem na Chán Šajchún 4. dubna, útočily údajně syrské letouny s chemickými zbraněmi také třikrát v governorátu Hamá. Dvakrát se to prý stalo v polovině prosince a jednou na konci března.

Syrská armáda tyto útoky vždy prováděla, když povstalecké síly ohrožovaly vládní vojenské letecké základny, řekl činitel HRW Ken Roth na tiskové konferenci v newyorské centrále OSN. Podle něho rozhodnutí o tomto druhu "souviselo s nepříznivou situací na bitevním poli".

Podle Rotha je tak patrné, že syrská vláda si ponechala zásoby sarinu nebo podobné jedovaté látky, přestože se uvolila v roce 2013 zlikvidovat své zásoby chemických zbraní.

Ve zprávě HRW se uvádí, že opoziční aktivisté a místní obyvatelé poskytli jména 64 lidí, o nichž se domnívají, že zemřeli v důsledku napadení chemickými látkami při prosincových útocích na oblast na východě governorátu Hamá ovládanou bojovníky radikálního Islámského státu (IS).

Při březnovém útoku na severu Hamá nikdo o život nepřišel, ale desítky lidí vykazovaly známky přiotrávení.

Související

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

Více souvisejících

Sýrie Syrská krize Chemické zbraně plynový útok v syrském Idlibu (4.4.2017)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy