Mohou slušní lidé vraždit? Lovec nacistů a prokurátor Norimberského procesu má znepokojivé upozornění

Washington – Poslední žijící prokurátor, který byl po druhé světové válce zodpovědný za odsouzení 22 důstojníků SS, poskytl rozhovor americké stanici CBS. Ačkoliv od Norimberského procesu, kterého se účastnil, uplynulo už více než 70 let, i po té době má pro lidstvo velmi znepokojivý vzkaz.

Benjaminu Ferenczovi je v současnosti 97 let. Po válce se zasloužil o to, aby 22 mužů spolupodílejících se na zavraždění přes milionu lidí muselo čelit spravedlnosti. Ferencz podle svých slov věří, že „válka dělá vrahy z jinak slušných lidí“ a i proto se celý svůj život snaží bojovat proti válce a válečným zločinům.

Zmíněných 22 důstojníků SS bylo součástí jednotek Einsatzgruppen. Šlo o mobilní komanda smrti, které nacisté využívali na obsazeném území na východě. Jejich úkolem bylo vraždit dle nacistické ideologie nevyhovujících lidí - Židy, Romy, komunisty a další.

Popravy byly většinou prováděny zastřelením na okraji masového hrobu, do kterého následně tělo oběti spadlo. V období let od 1941 do 1944 byla komanda Einsatzgruppen odpovědná podle odhadů za smrt 1,4 milionu lidí.

V rozhovoru přišla řeč také na téma velmi naléhavé pro současný svět, v němž se stále více šíří extremistické myšlenky podobné těm z období 2. světové války. „Setkal jste se s mnoha lidmi, kteří spáchali válečné zločiny, ale podle vašeho názoru jinak byli jen obyčejnými, čestnými občany?" ptala se jej novinářka Lesley Stahlová.

Odpověď Ferencze zřejmě mnohé zaskočí, jiné možná znepokojí. „Samozřejmě. Tito muži by nikdy nebyli vrahy, kdyby nebylo války. Byli to lidé, kteří mohli citovat Goetheho, mohli milovat Wagnera, mohli být zdvořilí,“ vysvětluje prokurátor.

Novinářku proto zajímalo, co změní muže v „divokou šelmu“. „Nejsou to divoši. Jsou to inteligentní, patriotické lidské bytosti,“ myslí si Ferencz. Přestože Stahlová namítala že pokud člověk spáchá vraždu, stane se z něj divoch, prokurátor trval na svém. „Je to vlastenecká lidská bytost, která dle jeho názoru jedná v zájmu své země,“ tvrdil.

„Myslíte si, že člověk, který upustil atomovou bombu na Hirošimu, byl divoch? Teď vám řeknu něco velmi hlubokého, co jsem se naučil po mnoha letech. Válka dělá vrahy z jinak slušných lidí. Všechny války, a ze všech slušných lidi,“ varoval.

Ferencz, který emigroval v dětství spolu s rodinou z Rumunska do Spojených států, získal vzdělání na Harvardu. Během druhé světové války se přihlásil do armády. Brzy byl přeložen do nové jednotky, která byla pověřena vyšetřováním nacistických zločinů.

Později byl jedním z prvních lidí, kteří vstoupili do osvobozených koncentračních táborů. Po válce se Ferencz vrátil domů, ale krátce na to byl požádán, aby se opět zapojil do vyšetřování.

Související

Více souvisejících

Benjamin Ferencz (prokurátor z Norimberského procesu) válka válečné zločiny nacisté

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 51 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 9 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 9 hodinami

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy