Washington – Poslední žijící prokurátor, který byl po druhé světové válce zodpovědný za odsouzení 22 důstojníků SS, poskytl rozhovor americké stanici CBS. Ačkoliv od Norimberského procesu, kterého se účastnil, uplynulo už více než 70 let, i po té době má pro lidstvo velmi znepokojivý vzkaz.
Benjaminu Ferenczovi je v současnosti 97 let. Po válce se zasloužil o to, aby 22 mužů spolupodílejících se na zavraždění přes milionu lidí muselo čelit spravedlnosti. Ferencz podle svých slov věří, že „válka dělá vrahy z jinak slušných lidí“ a i proto se celý svůj život snaží bojovat proti válce a válečným zločinům.
Zmíněných 22 důstojníků SS bylo součástí jednotek Einsatzgruppen. Šlo o mobilní komanda smrti, které nacisté využívali na obsazeném území na východě. Jejich úkolem bylo vraždit dle nacistické ideologie nevyhovujících lidí - Židy, Romy, komunisty a další.
Popravy byly většinou prováděny zastřelením na okraji masového hrobu, do kterého následně tělo oběti spadlo. V období let od 1941 do 1944 byla komanda Einsatzgruppen odpovědná podle odhadů za smrt 1,4 milionu lidí.
V rozhovoru přišla řeč také na téma velmi naléhavé pro současný svět, v němž se stále více šíří extremistické myšlenky podobné těm z období 2. světové války. „Setkal jste se s mnoha lidmi, kteří spáchali válečné zločiny, ale podle vašeho názoru jinak byli jen obyčejnými, čestnými občany?" ptala se jej novinářka Lesley Stahlová.
Odpověď Ferencze zřejmě mnohé zaskočí, jiné možná znepokojí. „Samozřejmě. Tito muži by nikdy nebyli vrahy, kdyby nebylo války. Byli to lidé, kteří mohli citovat Goetheho, mohli milovat Wagnera, mohli být zdvořilí,“ vysvětluje prokurátor.
Novinářku proto zajímalo, co změní muže v „divokou šelmu“. „Nejsou to divoši. Jsou to inteligentní, patriotické lidské bytosti,“ myslí si Ferencz. Přestože Stahlová namítala že pokud člověk spáchá vraždu, stane se z něj divoch, prokurátor trval na svém. „Je to vlastenecká lidská bytost, která dle jeho názoru jedná v zájmu své země,“ tvrdil.
„Myslíte si, že člověk, který upustil atomovou bombu na Hirošimu, byl divoch? Teď vám řeknu něco velmi hlubokého, co jsem se naučil po mnoha letech. Válka dělá vrahy z jinak slušných lidí. Všechny války, a ze všech slušných lidi,“ varoval.
Ferencz, který emigroval v dětství spolu s rodinou z Rumunska do Spojených států, získal vzdělání na Harvardu. Během druhé světové války se přihlásil do armády. Brzy byl přeložen do nové jednotky, která byla pověřena vyšetřováním nacistických zločinů.
Později byl jedním z prvních lidí, kteří vstoupili do osvobozených koncentračních táborů. Po válce se Ferencz vrátil domů, ale krátce na to byl požádán, aby se opět zapojil do vyšetřování.
Související
Benjamin Ferencz: Norimberský žalobce, který se postavil všem formám zločinecké agrese
Benjamin Ferencz (prokurátor z Norimberského procesu) , válka , válečné zločiny , nacisté
Aktuálně se děje
před 33 minutami
Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou
před 1 hodinou
Asadova manželka odmítá žít v Rusku. Podala žádost o rozvod
před 2 hodinami
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
před 3 hodinami
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.
Zdroj: Jan Hrabě