Novým šéfem FBI by mohl být exkongresman Rogers, odvolání Comeyho prý vyšetřování neovlivnilo

Washington – Novým šéfem Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) by se mohl stát někdejší republikánský kongresman Mike Rogers. S odvoláním na nejmenovaného vysokého představitele Bílého domu o tom dnes informovaly agentury Reuters a Bloomberg.  Úřadující ředitel FBI Andrew McCabe také uvedl, že vyšetřování možných ruských zásahů do loňských prezidentských voleb ve Spojených státech odvolání dosavadního šéfa FBI Jamese Comeyho nijak neovlivnilo.

Americký prezident Donald Trump by mohl do čela FBI jmenovat Rogerse, který v minulosti vedl sněmovní výbor pro tajné služby a sám v FBI působil. Třiapadesátiletý Rogers v současné době působí jako bezpečnostní komentátor televizní zpravodajské stanice CNN, na počátku 90. let ale pracoval jako zvláštní vyšetřovací agent FBI. Následně vstoupil do politiky jako člen Senátu státu Michigan a od přelomu tisíciletí byl michiganským kongresmanem ve Sněmovně reprezentantů USA, ze které v roce 2015 po sedmi funkčních obdobích odešel.

Pokud se Trump pro Rogerse skutečně rozhodne, povedou hned dvě americké federální agentury osoby stejného jména. V čele Národní agentury pro bezpečnost (NSA) totiž stojí rovněž Mike Rogers, který je ale admirálem a pochází na rozdíl od bývalého kongresmana ze státu Illinois.

McCabe také dnes senátorům přislíbil, že jakékoli snahy o ovlivnění vyšetřování ohlásí. „Rozhodně ano," odpověděl McCabe na dotaz, zda každý pokus o narušení vyšetřování možných vazeb mezi Ruskem a kampaní Trumpa výboru oznámí. Rovněž řekl, že Bílý dům o průběhu vyšetřování informovat nebude.

Trump v úterý Comeyho nečekaně odvolal a své rozhodnutí zdůvodnil ztrátou důvěry. Překvapivé propuštění šéfa FBI i oficiální vysvětlení tohoto kroku vyvolalo na americké politické scéně pochybnosti. Tisková agentura AP s odvoláním na své zdroje uvedla, že prezident se rozhodl pro výměnu v čele FBI krátce poté, co Comey požádal o zvýšení rozpočtu na vyšetřování údajných zásahů Ruska do amerických voleb.

K oficiálnímu zdůvodnění Comeyho odchodu však McCabe senátorům řekl, že tvrzení o ztrátě důvěry řadových členů FBI v nyní již bývalého ředitele neodpovídá skutečnosti. Comey měl naopak širokou podporu, dodal. Pokud jde o žádost o dodatečné finance, McCabe uvedl, že si není vědom toho, že by tak Comey činil. Sám si ale myslí, že FBI má dostatečné zdroje, aby mohla vyšetřování vést.

Demokratičtí senátoři dnes požádali ministerstvo spravedlnosti, aby jim postoupilo veškeré informace o případné Comeyho žádosti o peníze, poznamenala agentura Reuters. Demokraté chtějí vědět nejen o takové komunikaci mezi FBI a ministerstvem spravedlnosti, ale i mezi FBI a Bílým domem.

Související

Elon Musk

Trump má oficiální roli pro Muska. Svěřil mu nový projekt Manhattan

Zvolený americký prezident Donald Trump má oficiální roli pro miliardáře Elona Muska. Boháč bude stát v čele úřadu, který hodlá posuzovat vládní efektivitu, uvedla stanice NBC News. Pomáhat mu bude Vivek Ramaswamy, Trumpův soupeř z republikánských primárek. Trump tak naplní slib z kampaně, že Musk bude mít dohled nad vládním utrácením.

Více souvisejících

FBI USA (Spojené státy americké) James Comey (FBI) Donald Trump

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy