Trump nabídl Erdoganovi podporu v boji proti IS a Kurdům z PKK

Washington – Americký prezident Donald Trump dnes v Bílém domě přivítal svého tureckého protějška Recea Tayyipa Erdogana. Po jednání uvedl, že Spojené státy nabízejí Turecku podporu v jeho boji proti Islámskému státu a bojovníkům ze Strany kurdských pracujících (PKK).

eště před Erdoganovým příjezdem Trump řekl novinářům, že očekává „dlouhé a tvrdé jednání". Trumpův nástup do úřadu, který Erdogan označil za "legendární triumf", vyvolal prý na Blízkém východě nové naděje.

Ankara považuje syrské Kurdy za teroristy spojené s teroristickou PKK a rozhodně se staví proti jejich vyzbrojování. Washington se naopak minulý týden zavázal, že syrským Kurdům bojujícím proti Islámskému státu zbraně dodá. Pentagon kurdské milice považuje za nejschopnější regionální sílu v boji proti džihádistům.

Turecký prezident dnes odmítavé stanovisko dnes potvrdil, v Bílém domě prohlásil, že americká podpora kurdským milicím YPG odporuje dohodě mezi Ankarou a Washingtonem a je pro Turecko nepřijatelná. Přesto se zavázal, že jeho země bude v boji proti „všem teroristickým skupinám v oblasti" s USA spolupracovat.

Podle agentury AFP si Trump a Erdogan vzájemně slíbili, že odstraní napětí ve vztazích obou zemí, a to včetně sporné kurdské otázky. USA a Turecko se zavázaly, že posílí své "strategické partnerství" a "mimořádné vztahy".

Předmětem jednání byl i osud tureckého exulanta v USA Fethullaha Gülena, jehož Erdogan viní ze zosnování loňského pokusu o puč. Turecký prezident dnes v přítomnosti Trumpa řekl, že "otevřeně vyjádřil očekávání ohledně Gülenovy teroristické organizace". Gülen žije v USA, obvinění popírá a Ankaře se zatím nepodařilo dosáhnout jeho vydání.

Související

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan: Izraelské útoky na Hizballáh budou pokračovat, dokud bude Západ mlčet

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve čtvrtek prohlásil, že izraelské útoky na libanonské hnutí Hizballáh budou pokračovat, dokud bude Západ mlčet. V rozhovoru pro média v New Yorku vyjádřil naději, že nový americký prezident přispěje ke zlepšení vztahů mezi Ankarou a Washingtonem. Zdůraznil také, že případné zapojení Turecka do organizací BRICS a ASEAN není náhradou za jeho členství v NATO. 

Více souvisejících

Recep Tayyip Erdogan Donald Trump USA (Spojené státy americké) Turecko Kurdové PKK (Strana kurdských pracujících)

Aktuálně se děje

před 56 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy