Armáda budoucnosti? Bojový exoskelet zastaví smrtící střely

Americká armáda se již několik let snaží vyvinout ochranný bojový oblek, který by zvýšil šanci vojáků na přežití i v těch nejdrsnějších podmínkách. Ve spolupráci s Massachusettským technickým institutem například vyvíjela exoskelet, který by měl dokázat zastavit kulky lépe, než neprůstřelná vesta, a výzkumy po několika letech usilovné práce konečně nesou kýžené ovoce. Od příštího roku bychom se tak mohli dočkat zásadního převratu na poli vojenské výbavy.

Unikátní nahlédnutí pod pokličku tajného projektu americké armády přinesl už před časem deník Washington Post. Vědci se ve spolupráci s armádou pokouší vytvořit funkční exoskelet od roku 2013, do té doby se všechny tyto obleky zaměřovaly pouze na zastávání jednotlivých funkcí, jako například větší nosnost majitele či fyzická výdrž.

Během posledních čtyř let se vědci vydávali odlišným směrem a vyvíjeli oblek, který by měl být schopen přizpůsobit se lidskému organizmu po všech stránkách. Tactical Assault Light Operator Suit (TALOS), jak se exoskelet nazývá, by měl sloužit především jednotkám námořní pěchoty a suplovat většinu funkcí, které známe z kultovního komiksu Iron Man. Tedy až na létání.

V základu by tak zvládal běžné činnosti, jako měření životních funkcí nebo používání speciálních hojivých sprejů na postižená místa nositele. Tím ale výčet vymožeností nekončí, jeho největší předností by údajně měla být schopnost zastavit kulky.

Oblek by měl využívat technologii tekutého brnění Shear-Thickening Fluid (STF), na které v tuto chvíli vědci usilovně pracují. V praxi by tak byl oblek pružný a přizpůsobivý lidským pohybům, avšak pouze do doby, než by na jeho povrch narazilo něco tvrdého. Ve chvíli, kdy by byl nositel zasažen šrapnelem nebo nábojem, by oblek s okamžitou reakcí zasažené místo jednoduše vyztužil.

Samozřejmostí je podpora fyzické síly a kondice. O pohon obleku se postará unikátní jednotka Liquid Piston’s ‘X’ a nabíjet jej budou baterie integrované přímo v obleku. Z vojáka se tak stane prakticky nezastavitelný, rychlý, mrštný a vytrvalý stroj, který bude schopen odolat nepřátelské palbě. 

Kdy přesně se oblek dostane do sériové výroby zatím není jasné, už nyní je ale americká armáda ve skluzu. Původně byly první testy plánovány na rok 2014, vzhledem k množství komponent, které museli odborníci vyvinout, se ale dočkáme prvních modelů až v roce 2018. Ty však budou zatím pouze testovací.

Související

Pete Hegseth

Trumpův muž pro Pentagon. Ministrem obrany má být moderátor Fox News

Budoucí americký prezident Donald Trump jmenoval ministrem obrany svého oblíbence Peta Hegsetha. Opozice má z jeho přístupu obavy, neboť existuje riziko, že se pokusí tradičně neutrální armádu politizovat a dostat na svou stranu tak, ať mu pomáhá s likvidací seznamu nepřátel. Lidé z Trumpova okolí jsou k jeho výběru údajně rovněž skeptičtí.  
Donald Trump

Trump není jen noční můrou vědců. Ohrožuje i fungování americké armády, varují experti

Trumpův skeptický postoj k problematice klimatu by podle odborníků mohl vážně ohrozit efektivitu a operace americké armády. Navrhované změny, jako rozpuštění Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) nebo omezování snah o snižování závislosti Pentagonu na fosilních palivech, považují za velmi rizikové jak současní představitelé ministerstva obrany, tak i bývalí národní bezpečnostní úředníci.

Více souvisejících

Americká armáda (U.S. ARMY) TALOS Americká armáda (U.S. Marines)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy