Při protestech zemřel ve Venezuele další člověk

Caracas - Statisíce Venezuelanů opět vyrazily do ulic v rámci protestů proti autoritářské vládě prezidenta Nicoláse Madura. Při jednom ze střetů zemřel mladý demonstrant.

Demonstrant se stal již 47 obětí během 50 dní trvajících protestů v zemi stižené politickou i ekonomickou krizí.

V hlavním městě Caracasu vojáci kvůli protestům zablokovali přístup do centra a úřady uzavřely nejméně deset stanic metra. Armáda nasadila k potlačení demonstrací slzný plyn a vodní děla. Podle opozičního poslance Josého Olivarese citovaného listem El Nacional bylo v oblasti Caracasu při zásazích vojska zraněno na 90 lidí, z toho několik vážně.

Ve městě Valera v západovenezuelském státě Trujillo zemřel mladý demonstrant, kterého podle svědků zastřelili ozbrojení Madurovi sympatizanti, proti nimž přítomné bezpečnostní složky nezasáhly.

"Další venezuelský mladík z Trujilla byl zavražděn kvůli chorobné touze Nicoláse Madura po moci. Kolik jich ještě bude?" napsal na twitteru opoziční vůdce a někdejší prezidentský kandidát Henrique Capriles, kterému úřady nedávno na 15 let zakázaly ucházet se o veřejné funkce.

Demonstranti viní vládu z rostoucí inflace, z nedostatku potravin a léků či z porušování lidských práv. Požadují nové volby, propuštění uvězněných aktivistů, zahraniční pomoc a nezávislost zákonodárného sboru vedeného opozicí.

Související

Více souvisejících

Venezuela Demonstrace ve Venezuele

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy