Máme se bát krvavé hry o trůny? K moci se dostávají politické dynastie

Během první přímé volby české volby Karl Schwanzenberg získával podporu mimo jiné díky svému aristokratickému původu. Jeho příznivci věřili, že Kníže se už z podstaty svého titulu má na výkon prezidentské funkce mnohem větší předpoklady než plebejský Zeman. Tradiční aristokracie nakonec sice tento souboj prohrála, ta nearistokratická ale nabývá na síle. Po celém světě začíná být politická moc v rukou novodobých dvorů, uvádí magazín The Spectator.

Cílem říjnové komunistické revoluce v roce 1917 bylo svržení údajně zkorumpovaného carského dvora, pošlapávajícího práva lidu. O sto let později se v Rusku vytvořil nový dvůr a podle mnohých i nový car. Spjatost s ruským prezidentem Vladimírem Putinem je výtahem k prosperitě a moci. Ztracené pompézní znaky dvorní společnosti se vracejí, ať je to císařský erb, dvoukřídlí orlové, bohatší pravoslavná církev či přejmenování hlavního pluku čestné stráže v Moskvě na Preobraženský podle nejstaršího pluku císařské gardy založeného Petrem Velikým v roce 1683.

Zatímco Putin v Rusku navazuje na éru cara, v USA Donald Trump dovršuje fenomén politických dynastií. Vlivné rodiny Roosvěltů, Bushů a Kennedyů se v USA s chybějící královskou tradicí nejblíže připomínaly aristokratický dvůr, je to však Trump a jeho rodina, která tuto podobnost zpečetil. Jeho dcera, Ivanka Trumpová, má poprvé kancelář v Bílém domě a je oficiální asistentkou prezidenta. Její manžel, Jared Kushner, který získal pozici staršího poradce v Bílém domě, má větší vliv v některých oblastech diplomacie než ministerstvo zahraničí. Toto propojení rodinného klanu s politickou mocí může vysvětlovat, proč Trump vypadal tak uvolněně během své návštěvy Saúdské Arábie, ironicky podotýká The Spectator.

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan si vysloužil pro svůj autoritativní styl vládnutí přízvisko sultán. Erdogan se orientálním vládcům přibližuje nejenom svou pevnou rukou. Je často doprovázen svým "prvním zetěm", Beratem Albayrakem, ministrem energetiky a přírodních zdrojů. Erdoganův palác s kapacitou 1000 pokojů u Ankary je větší než Buckinghamský palác. Navíc je postavený nezákonně - v jednoznačném gestu moci - v lese v rozporu s ochranářskými zákony o ochraně.  Erdogan neskrývá svůj obdiv k osmanské říši. Na místě paláce posledního sultána Mehmeda VI. nechal postavit novou budovu. Tento vstřícný postoj se mu vyplácí –v referendu o posílení jeho prezidentských pravomocí byl podpořen členem osmanské dynastie.

Návrat starého uspořádání nebo nová forma moci?

Dvory představovaly po většinu dějin dominantní formu moci a jejich vliv přetrvává dodnes. Spor mezi sunnity a šiíty, který stojí za nepřátelstvím mnoha blízkovýchodních států vůči Íránu a měl významné důsledky pro selhání transformace Iráku, je v zásadě postaven na mocenském sporu ohledně podoby vládnoucí dynastie po smrti proroka Mohameda. Pro sunnity vůdcem muslimského společenství může být v podstatě kdokoliv, koho si obec zvolí. Prvním chálifém se tak stal tchán Mohameda Abů Bakr. Podle šiítů však jediným legitimním vůdcem muslimů může být pouze pokrevní příbuzný Proroka, jímž byl Mohamedův bratranec a manžel jeho dcery Fátimy, Alí ibn Abí Taliba. Jeho potomků podle šiítů patří nejenom muslimský, ale v podstatě celý svět.  

Mocné dynastie stály taktéž za vytvořením moderních států. Bez Oranžské dynastie by zřejmě nevzniklo Nizozemí, bez savojské dynastie by nebyla sjednocena Itálie. Dvory ale nepodporovaly pouze státní revoluce, ale též je potlačovaly. Bývalý Jakobín Napoleon Bonaparte odvrhl myšlenky Francouzské revoluce, která jej vynesla k moci, a založil ještě elitnější dvůr než jaký existoval za francouzských králů. Královský dvůr v Anglii si pod pláštíkem parlamentního státu udržel obrovskou vojenskou a ekonomickou moc.

Pragmatické ovlivňování společenských událostí přirozeně vede k podezření, že svět je v rukou zájmů několika mocných rodin. Konspirační teorie mluví o neobyčejně vlivném spolku Bildenberg ve kterém zasedají bohaté rodiny Rothschildů a Rockefellerů i královské rody zastoupené např. nizozemskou královnou Beatrix. Jejich cílem nemá být nic jiného než totální nadvláda nad světem. Podle konspirátorů je to právě tato elitní skupina, která stojí za projektem sjednocování světa (globalizace), aby jej mohla lépe ovládat.

Ať se jedná o dynastie kritizované konspirátory nebo liberály, pro tyto dvory platí jedno – jsou formovány jako klientské sítě pronikající do státních struktur. Většina současných kapitálových společností mají nejenom podobu rodinných společností, ale přímo nových dvorů, díky čemuž získávají větší vliv než by jim obecně přísluší. Známý mediální magnát Rupert Mudroch prostřednictvím svých novin byl schopen sesazovat premiéry. V politických kruzích byl znám jako neoficiální člen kabinetu s častým přístupem na Downing Street (sídlo anglických premiérů). Andrew Neil, bývalý redaktor časopisu Sunday Times, podotýká, co se říkalo redaktorům: „nejste ředitelem nebo manažerem nebo editorem: jste dvořan. Na dvoře krále Slunce ". Jeden evropský velvyslanec dokonce navrhl, aby EU vyjednávala Brexit přímo s Mudrochem, protože je to on, kdo má skutečný vliv.

Zajímavou skutečností je, že pro mnohé konspirátory jsou nové politické dvory, jako ty soustředěné kolem Putina a Trumpa, těmi, co vůči této formě soustředění moci aktivně vystupují. Toto pozitivní vykreslování určitých účastníků hry o trůny vypovídá dost o tom, proč se dvory vracejí na výsluní. V době obecné nedůvěry k politickým partajím a sílícího přesvědčení o nefunkčnosti demokratické systému jsou dvory symbolem stability. Ačkoliv se zdá, že nedůvěra k mocným dynastiím nebyla nikdy větší, ve skutečnosti je existence dvorů stále více uznávána jako nevyhnutelná konstanta dnešního světa. Konspirátoři, bojující proti skrytým dynastiím tahajícím za nitky, se svou podporou Trumpa a Putina prakticky říkají, že pouze jiná aristokracie může porazit aristokracii.

Související

Více souvisejících

Donald Trump Vladimír Putin Recep Tayyip Erdogan aristokracie Jared Kushner

Aktuálně se děje

před 15 minutami

Severní Korea (KLDR)

Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků

Přibližně 1100 severokorejských vojáků přišlo o život nebo utrpělo zranění při bojích proti ukrajinským jednotkám v ruské Kurské oblasti. V pondělí to uvedl Sbor náčelníků štábů jihokorejské armády. Uvedl to server Meduza.

před 1 hodinou

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy