Zemřel uznávaný politolog Brzezinski. Radil Carterovi, za ženu měl Češku

Washington - Ve věku 89 let zemřel bývalý americký bezpečnostní poradce prezidenta Jamese Cartera a expert na komunismus Zbigniew Brzezinski. Byl rodem Polák a za manželku měl Češku, neteř prezidenta Edvarda Beneše. V době studené války v 70. letech byl v zahraniční politice USA považován za jestřába.

Brzezinski byl poradcem prezidenta Kennedyho, v letech 1977 až 1981 působil jako poradce prezidenta Cartera pro otázky národní bezpečnosti. Později pracoval jako hlavní poradce Střediska pro strategická a mezinárodní studia na Georgetownské univerzitě.

"Pro přátele byl Zbig, pro vnoučata Šéf, své manželce byl životní láskou. Byl mi nejvíce inspirující, milujícím a oddaným otcem, jakého jsem mohla mít," uvedla dcera Mika, působící jako novinářka v televizi NBC.

Carter vzdal Brzezinskému hold jako "vynikajícímu služebníku veřejnosti" a ocenil svého někdejšího klíčového poradce jako "brilantního, oddaného a věrného" člověka.

Jako důležitý člen Carterovy administrativy se Zbigniew Brzezinski zasloužil mimo jiné o velký pokrok v blízkovýchodní politice, kterou byla mírová smlouva mezi Izraelem a Egyptem uzavřená v roce 1978 v americkém Camp Davidu. Důležitou roli hrál také při normalizaci vztahů mezi Spojenými státy a Čínou, k méně podařeným rozhodnutím, za kterými stál, byl neúspěšný pokus o záchranu rukojmích z amerického velvyslanectví v Teheránu po íránské revoluci v roce 1980.

Koncem 70. let Brzezinski marně upozorňoval na zhoršující se situaci v Afghánistánu, prezident Carter mu dopřál sluchu až poté, co Sověti v prosinci 1979 provedli svou invazi. Jako poradce pro otázky národní bezpečnosti, ale i později po odchodu z této funkce, podporoval vyzbrojování afghánských mudžáhidů. Sověty je nutné porazit bez ohledu na cenu, jakou to bude znamenat, tvrdil Brzezinski, který se po 11. září kvůli vzestupu radikálních islamistů stal terčem kritiky, již ale odmítal.

"No a co, že tu máme Talibán? Hlavně, že byli poraženi Sověti," reagoval na kritiku Zbigniew Brzezinski, kterého jeho polský původ i rodinné vztahy - za manželku měl praneteř (dceru synovce) československého prezidenta Edvarda Beneše - předurčily i k tomu, aby se zajímal o dění za železnou oponou. Zasazoval se o dodržování lidských práv v sovětských satelitech, vyplývající z dohod podepsaných v Helsinkách v srpnu 1975, ať už rodném Polsku, východním Německu nebo Československu.

Po pádu sovětské říše upozorňoval Brzezinski na to, že se světový pořádek s koncem studené války sice změnil, i nadále ale existují dvě světové mocnosti, USA a Čína. "Konkurence mezi Čínou a Amerikou obsahuje dva významné aspekty, které ji odlišují od studené války: ani jedna strana nevykazuje přehnaně ideologickou orientaci a obě strany si uvědomují, že si ve skutečnosti potřebují vzájemně vyhovět," popsal před třemi lety Brzezinski svůj pohled na vztah obou zemí.

"Americká světová dominance končí, USA už nejsou globální imperiální silou. Ale není jí ani nikdo jiný," upozornil ale loni v časopise American Interest na rychle se měnící svět Brzezinski, který nepodceňoval ani roli Ruska, které po úpadku spojeném s rozpadem Sovětského svazu a následnými ekonomickými potížemi opět hledá své místo. Už před dvěma dekádami například Zbigniew Brzezinski upozorňoval na to, jakou roli pro Moskvu hraje její vztah k Ukrajině.

V knize Velká šachovnice napsal, že Rusko bez Ukrajiny a přístupu k Černému moři přestane být euroasijskou mocností. "Pokud se Ukrajinci chtějí stát součástí Evropy, mají na to právo. Jestliže do ní vstoupí, zvýší se pravděpodobnost, že do ní jednoho dne vstoupí i Rusko," řekl Brzezinski o dekádu později a dodal, že pokud se Moskvě podaří ukrajinskému vstupu do Evropy zabránit, bude z něj zase impérium vládnoucí pomocí útlaku. "Demokracie z něj být nemůže," prorokoval Brzezinski.

Jako politolog byl činný i v pokročilém věku. Postavil se proti americké invazi do Iráku v roce 2003, v loňských prezidentských volbách nepodporoval Donalda Trumpa a kritizoval jeho "vágní" zahraniční politiku.

Související

Více souvisejících

Zbigniew Brzezinski USA (Spojené státy americké) úmrtí Rusko Tálibán Jimmy Carter Sovětský svaz

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 5 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy