Zemřel uznávaný politolog Brzezinski. Radil Carterovi, za ženu měl Češku

Washington - Ve věku 89 let zemřel bývalý americký bezpečnostní poradce prezidenta Jamese Cartera a expert na komunismus Zbigniew Brzezinski. Byl rodem Polák a za manželku měl Češku, neteř prezidenta Edvarda Beneše. V době studené války v 70. letech byl v zahraniční politice USA považován za jestřába.

Brzezinski byl poradcem prezidenta Kennedyho, v letech 1977 až 1981 působil jako poradce prezidenta Cartera pro otázky národní bezpečnosti. Později pracoval jako hlavní poradce Střediska pro strategická a mezinárodní studia na Georgetownské univerzitě.

"Pro přátele byl Zbig, pro vnoučata Šéf, své manželce byl životní láskou. Byl mi nejvíce inspirující, milujícím a oddaným otcem, jakého jsem mohla mít," uvedla dcera Mika, působící jako novinářka v televizi NBC.

Carter vzdal Brzezinskému hold jako "vynikajícímu služebníku veřejnosti" a ocenil svého někdejšího klíčového poradce jako "brilantního, oddaného a věrného" člověka.

Jako důležitý člen Carterovy administrativy se Zbigniew Brzezinski zasloužil mimo jiné o velký pokrok v blízkovýchodní politice, kterou byla mírová smlouva mezi Izraelem a Egyptem uzavřená v roce 1978 v americkém Camp Davidu. Důležitou roli hrál také při normalizaci vztahů mezi Spojenými státy a Čínou, k méně podařeným rozhodnutím, za kterými stál, byl neúspěšný pokus o záchranu rukojmích z amerického velvyslanectví v Teheránu po íránské revoluci v roce 1980.

Koncem 70. let Brzezinski marně upozorňoval na zhoršující se situaci v Afghánistánu, prezident Carter mu dopřál sluchu až poté, co Sověti v prosinci 1979 provedli svou invazi. Jako poradce pro otázky národní bezpečnosti, ale i později po odchodu z této funkce, podporoval vyzbrojování afghánských mudžáhidů. Sověty je nutné porazit bez ohledu na cenu, jakou to bude znamenat, tvrdil Brzezinski, který se po 11. září kvůli vzestupu radikálních islamistů stal terčem kritiky, již ale odmítal.

"No a co, že tu máme Talibán? Hlavně, že byli poraženi Sověti," reagoval na kritiku Zbigniew Brzezinski, kterého jeho polský původ i rodinné vztahy - za manželku měl praneteř (dceru synovce) československého prezidenta Edvarda Beneše - předurčily i k tomu, aby se zajímal o dění za železnou oponou. Zasazoval se o dodržování lidských práv v sovětských satelitech, vyplývající z dohod podepsaných v Helsinkách v srpnu 1975, ať už rodném Polsku, východním Německu nebo Československu.

Po pádu sovětské říše upozorňoval Brzezinski na to, že se světový pořádek s koncem studené války sice změnil, i nadále ale existují dvě světové mocnosti, USA a Čína. "Konkurence mezi Čínou a Amerikou obsahuje dva významné aspekty, které ji odlišují od studené války: ani jedna strana nevykazuje přehnaně ideologickou orientaci a obě strany si uvědomují, že si ve skutečnosti potřebují vzájemně vyhovět," popsal před třemi lety Brzezinski svůj pohled na vztah obou zemí.

"Americká světová dominance končí, USA už nejsou globální imperiální silou. Ale není jí ani nikdo jiný," upozornil ale loni v časopise American Interest na rychle se měnící svět Brzezinski, který nepodceňoval ani roli Ruska, které po úpadku spojeném s rozpadem Sovětského svazu a následnými ekonomickými potížemi opět hledá své místo. Už před dvěma dekádami například Zbigniew Brzezinski upozorňoval na to, jakou roli pro Moskvu hraje její vztah k Ukrajině.

V knize Velká šachovnice napsal, že Rusko bez Ukrajiny a přístupu k Černému moři přestane být euroasijskou mocností. "Pokud se Ukrajinci chtějí stát součástí Evropy, mají na to právo. Jestliže do ní vstoupí, zvýší se pravděpodobnost, že do ní jednoho dne vstoupí i Rusko," řekl Brzezinski o dekádu později a dodal, že pokud se Moskvě podaří ukrajinskému vstupu do Evropy zabránit, bude z něj zase impérium vládnoucí pomocí útlaku. "Demokracie z něj být nemůže," prorokoval Brzezinski.

Jako politolog byl činný i v pokročilém věku. Postavil se proti americké invazi do Iráku v roce 2003, v loňských prezidentských volbách nepodporoval Donalda Trumpa a kritizoval jeho "vágní" zahraniční politiku.

Související

Více souvisejících

Zbigniew Brzezinski USA (Spojené státy americké) úmrtí Rusko Tálibán Jimmy Carter Sovětský svaz

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy