Jak se veřejně zesměšnit? Propaganda, která se svým tvůrcům vymstila

Politická propaganda je velmi užitečný nástroj, který existuje tak dlouho, jako sama politika. Schopnost dokonale ovlivnit veřejné mínění dobrou fotkou či projevem je pro každého veřejného činitele zásadní. Občas se to ale velmi vtipně nepovede.

Severní Korea omylem popularizovala aktivistku z Jižní Korei

Jihokorejka Lim Su-Kyung v roce 1989 ilegálně vstoupila do Severní Korei, aby se zúčastnila "Světového festivalu mládí a studentů". Ten používal režim aby ukázal, jak dobře se tam mladí lidé mají. Zajímavé bylo, že mladá Lim byla přivítána s otevřenou náručí, režim jí prezentoval jako symbol odporu proti jihokorejské vládě a dokonce jí byla udělena audience u samotného vůdce Kim Ir-sena. 

Severokorejci tehdy díky kvalitní propagandě věřili, že je Jižní Korea vojenský režim, ve kterém lidé trpí hladem a jsou nešťastní. Jaké pak bylo jejich překvapení, když Lim netrpěla žádnou podvýživou, přijela v neformálních džínech a zcela očividně měla dobré vzdělání. 

Pokus o využití aktivistky naprosto selhal a občané Severní Korei začali pochybovat o pravdivosti sdělení své, do té doby milované, vlády. Režim jí tak velmi rychle poslal zpět a poté udělal další obrovskou chybu, když vysílal její soud. K velkému šoku severokorejského lidu nejen, že nebyla popravena či uvězněna na doživotí v pracovním táboře, ale dokonce šla do vězení jen ona a ne celá její rodina. 

Bílý dům vyděsil obyvatele New Yorku

Jednoho krásného dne v roce 2009 vyděsila Obamova administrativa polovinu New Yorku. Prezidentovo letadlo Air Force One a stíhací letoun F-16 byly spatřeny jak krouží kolem Sochy Svobody. Vzhledem k událostem ze září 2001 je pochopitelné, proč Američan znervózní, když vidí nízký průlet letadla nad Manhattanem. Celá situace způsobila paniku, někteří dokonce začali evakuovat celé budovy. 

Ukázalo se, že Bílý dům chtěl využít hezkého dne a udělat propagační fotky. Bohužel o tom neinformoval veřejnost, starostu New Yorku Bloomberga a zřejmě dokonce ani samotného Obamu. Později bylo nařízeno vyšetřování, Bílý dům se omluvil a fotky raději nebyly použity.

Sovětský film ukázal, že je Amerika vlastně super

V roce 1959 byly americko-kubánské vztahy velmi vyostřené. Kuba se rozhodla vyrobit anti-americký film, který by fungoval jako stěžejní bod komunistické propagandy a SSSR souhlasilo s jeho financováním.

Film Soy Cuba (Já jsem Kuba) šel do kin v roce 1964 a stal se okamžitým hitem. Režisér chtěl vyzdvihnout skvělý kubánský režim oproti opovrženíhodným dekadentním americkým turistům. Pro obyvatele žijící v komunistickém režimu však obrázky z amerického života působili fascinujícím způsobem a začali jej obdivovat. 

Snímek se tak stal národní ostudou a dalších 30 let chytal pouze prach v archivu. Až v roce 1995 jej pro nový svět objevili Martin Scorsese a Francis Ford Coppola. Při své druhé premiéře byl velmi dobře kriticky přijat.

Výzkum zaměřený na vyvrácení globálního oteplování ho ve skutečnosti prokázal

Mnoho vědců vyjádřilo své obavy ohledně globálního oteplování a to se nelíbilo bratrům Kochovým, americkým miliardářům. Rozhodli se věnovat desítky milionů dolarů na výzkum, který by měl tento "nesmysl" vyvrátit. Poté už si jen sedli a čekali, až všem vytřou zrak. 

Výzkum vedl jeden z mála skeptiků globálního oteplování fyzik Richard Muller. Z výsledků jeho šetření však vyplynul pravý opak. A jelikož je správným vědcem, pod tíhou důkazů uznal svou chybu a obrátil názor. Charles Koch se od celého výzkumu okamžitě distancoval a odpůrci existence globálního oteplování ho začali označovat za falešný. A to i přes to, že jej většina z nich předtím velmi hlasitě podporovala.

Putin si hrál na archeologa a objevil vzácné starodávné vázy

Ruský prezident Vladimír Putin svými kousky překonává hranice lidských možností. Chodí na lov s nahou hrudí, je nejlepším judistou na světě, překonává všechny ruské hokejisty a dokonce umí hrát na piáno. Když však v roce 2011 při potápění "náhodou" objevil pradávné řecké vázy, svět vzal jeho pokus spíše s úsměvem.

 Archeologové se velmi podivili, že vázy, které údajně spatřily světlo světa poprvé od 6. století n. l. jsou naprosto čisté a není na nich ani stopa řas. Navíc byly nalezeny pouze pár metrů od břehu na velmi frekventovaném místě.

Mluvčí později potvrdil, že šlo pouze o nastražený "nález", ale že to je přece naprosto normální. Někteří Rusové později vtipkovali, že Vladimír Putin při volbách nalézá hlasy podobným způsobem, jako tehdy nalezl slavné vázy.

Britové se pokusili poradit Američanům jakého prezidenta si zvolit

Britské noviny The Guardian se rozhodly, že volby prezidenta USA ovlivňují celý svět a tedy by i celý svět měl mít právo ovlivnit je. Sdělil svým čtenářům anonymně adresy z jednoho okresu v americkém Ohiu.

Více než 10 000 Britů se do kampaně zapojilo a napsalo mnoho dopisů, které radí proti volbě Bushe prezidentem. Guardianu pak začaly chodit tisíce vzkazů ve stylu "A všimli jste si, že my Američani se*rem na to, co nám Evropa radí?" a podobně. Britský deník se poté raději omluvil. Do dnešního dne se věří, že celá kampaň navíc měla opačný efekt a spíše Bushovi hlasy přidala.

Vietnamský mučedník vstal z mrtvých

Mladý voják Vietkongu Nguyen Van Be se proslavil jako hrdina a mučedník, když údajně v roce 1966 zemřel za pokřiku "Smrt americkým imperialistům" a poté jich také minou desítky zabil. Vznikaly básně, písně, propagační předměty. Mladí muži začali podle jeho příkladu rukovat do armády. Rádio, film, televize - to všechno mělo jeho jméno a příběh.

Představte si ten trapný moment, když se mrtvý mučedník Van Be jednoho dne objevil na tiskové konferenci. Nejen, že nezemřel, ale podle svých slov za celou válku ani jednou nevystřelil. Ve skutečnosti se pokusil dezertovat, ale byl zatčen a trávil svůj čas ve vietnamském pracovním táboře. V oficiálním vyjádření Vietkongu se poté objevila informace, že američtí plastičtí chirurgové vytvořili jeho dvojníka a celá tiskovka bylo představení pro podkopání režimu. 

Související

Vláda ČR Komentář

Změní se tuzemská politika? Nečekejme od vlády reformy, ale snahu o udržení se

Není tajemstvím, že politika výrazně ovlivňuje životy lidí. A většina z nás dobře ví, že vždy budou existovat skupiny lidí, kterým bude na politickém systému něco vadit, asi se vždy najdou i lidé, kteří budou kritizovat každou politickou reprezentaci. A asi se vždy najdou tací, kterým bude vadit jakákoliv zmínka o tom, že existují čísla, která něco říkají.

Více souvisejících

politika propaganda Lidé Severní Korea (KLDR)

Aktuálně se děje

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

včera

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

včera

včera

včera

včera

včera

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy