Jak se veřejně zesměšnit? Propaganda, která se svým tvůrcům vymstila

Politická propaganda je velmi užitečný nástroj, který existuje tak dlouho, jako sama politika. Schopnost dokonale ovlivnit veřejné mínění dobrou fotkou či projevem je pro každého veřejného činitele zásadní. Občas se to ale velmi vtipně nepovede.

Severní Korea omylem popularizovala aktivistku z Jižní Korei

Jihokorejka Lim Su-Kyung v roce 1989 ilegálně vstoupila do Severní Korei, aby se zúčastnila "Světového festivalu mládí a studentů". Ten používal režim aby ukázal, jak dobře se tam mladí lidé mají. Zajímavé bylo, že mladá Lim byla přivítána s otevřenou náručí, režim jí prezentoval jako symbol odporu proti jihokorejské vládě a dokonce jí byla udělena audience u samotného vůdce Kim Ir-sena. 

Severokorejci tehdy díky kvalitní propagandě věřili, že je Jižní Korea vojenský režim, ve kterém lidé trpí hladem a jsou nešťastní. Jaké pak bylo jejich překvapení, když Lim netrpěla žádnou podvýživou, přijela v neformálních džínech a zcela očividně měla dobré vzdělání. 

Pokus o využití aktivistky naprosto selhal a občané Severní Korei začali pochybovat o pravdivosti sdělení své, do té doby milované, vlády. Režim jí tak velmi rychle poslal zpět a poté udělal další obrovskou chybu, když vysílal její soud. K velkému šoku severokorejského lidu nejen, že nebyla popravena či uvězněna na doživotí v pracovním táboře, ale dokonce šla do vězení jen ona a ne celá její rodina. 

Bílý dům vyděsil obyvatele New Yorku

Jednoho krásného dne v roce 2009 vyděsila Obamova administrativa polovinu New Yorku. Prezidentovo letadlo Air Force One a stíhací letoun F-16 byly spatřeny jak krouží kolem Sochy Svobody. Vzhledem k událostem ze září 2001 je pochopitelné, proč Američan znervózní, když vidí nízký průlet letadla nad Manhattanem. Celá situace způsobila paniku, někteří dokonce začali evakuovat celé budovy. 

Ukázalo se, že Bílý dům chtěl využít hezkého dne a udělat propagační fotky. Bohužel o tom neinformoval veřejnost, starostu New Yorku Bloomberga a zřejmě dokonce ani samotného Obamu. Později bylo nařízeno vyšetřování, Bílý dům se omluvil a fotky raději nebyly použity.

Sovětský film ukázal, že je Amerika vlastně super

V roce 1959 byly americko-kubánské vztahy velmi vyostřené. Kuba se rozhodla vyrobit anti-americký film, který by fungoval jako stěžejní bod komunistické propagandy a SSSR souhlasilo s jeho financováním.

Film Soy Cuba (Já jsem Kuba) šel do kin v roce 1964 a stal se okamžitým hitem. Režisér chtěl vyzdvihnout skvělý kubánský režim oproti opovrženíhodným dekadentním americkým turistům. Pro obyvatele žijící v komunistickém režimu však obrázky z amerického života působili fascinujícím způsobem a začali jej obdivovat. 

Snímek se tak stal národní ostudou a dalších 30 let chytal pouze prach v archivu. Až v roce 1995 jej pro nový svět objevili Martin Scorsese a Francis Ford Coppola. Při své druhé premiéře byl velmi dobře kriticky přijat.

Výzkum zaměřený na vyvrácení globálního oteplování ho ve skutečnosti prokázal

Mnoho vědců vyjádřilo své obavy ohledně globálního oteplování a to se nelíbilo bratrům Kochovým, americkým miliardářům. Rozhodli se věnovat desítky milionů dolarů na výzkum, který by měl tento "nesmysl" vyvrátit. Poté už si jen sedli a čekali, až všem vytřou zrak. 

Výzkum vedl jeden z mála skeptiků globálního oteplování fyzik Richard Muller. Z výsledků jeho šetření však vyplynul pravý opak. A jelikož je správným vědcem, pod tíhou důkazů uznal svou chybu a obrátil názor. Charles Koch se od celého výzkumu okamžitě distancoval a odpůrci existence globálního oteplování ho začali označovat za falešný. A to i přes to, že jej většina z nich předtím velmi hlasitě podporovala.

Putin si hrál na archeologa a objevil vzácné starodávné vázy

Ruský prezident Vladimír Putin svými kousky překonává hranice lidských možností. Chodí na lov s nahou hrudí, je nejlepším judistou na světě, překonává všechny ruské hokejisty a dokonce umí hrát na piáno. Když však v roce 2011 při potápění "náhodou" objevil pradávné řecké vázy, svět vzal jeho pokus spíše s úsměvem.

 Archeologové se velmi podivili, že vázy, které údajně spatřily světlo světa poprvé od 6. století n. l. jsou naprosto čisté a není na nich ani stopa řas. Navíc byly nalezeny pouze pár metrů od břehu na velmi frekventovaném místě.

Mluvčí později potvrdil, že šlo pouze o nastražený "nález", ale že to je přece naprosto normální. Někteří Rusové později vtipkovali, že Vladimír Putin při volbách nalézá hlasy podobným způsobem, jako tehdy nalezl slavné vázy.

Britové se pokusili poradit Američanům jakého prezidenta si zvolit

Britské noviny The Guardian se rozhodly, že volby prezidenta USA ovlivňují celý svět a tedy by i celý svět měl mít právo ovlivnit je. Sdělil svým čtenářům anonymně adresy z jednoho okresu v americkém Ohiu.

Více než 10 000 Britů se do kampaně zapojilo a napsalo mnoho dopisů, které radí proti volbě Bushe prezidentem. Guardianu pak začaly chodit tisíce vzkazů ve stylu "A všimli jste si, že my Američani se*rem na to, co nám Evropa radí?" a podobně. Britský deník se poté raději omluvil. Do dnešního dne se věří, že celá kampaň navíc měla opačný efekt a spíše Bushovi hlasy přidala.

Vietnamský mučedník vstal z mrtvých

Mladý voják Vietkongu Nguyen Van Be se proslavil jako hrdina a mučedník, když údajně v roce 1966 zemřel za pokřiku "Smrt americkým imperialistům" a poté jich také minou desítky zabil. Vznikaly básně, písně, propagační předměty. Mladí muži začali podle jeho příkladu rukovat do armády. Rádio, film, televize - to všechno mělo jeho jméno a příběh.

Představte si ten trapný moment, když se mrtvý mučedník Van Be jednoho dne objevil na tiskové konferenci. Nejen, že nezemřel, ale podle svých slov za celou válku ani jednou nevystřelil. Ve skutečnosti se pokusil dezertovat, ale byl zatčen a trávil svůj čas ve vietnamském pracovním táboře. V oficiálním vyjádření Vietkongu se poté objevila informace, že američtí plastičtí chirurgové vytvořili jeho dvojníka a celá tiskovka bylo představení pro podkopání režimu. 

Související

Aleš Michal Rozhovor

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů

Politolog Aleš Michal z Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz komentuje aktuální dění na české politické scéně v době, kdy naplno startují kampaně před podzimními parlamentními volbami. Věnuje se proměně rétoriky hnutí ANO, stabilní pozici SPD, rostoucí roli sociálních sítí v mobilizaci mladých voličů i proměnám tradičního pravolevého dělení. Vysvětluje také, proč čelit populismu neznamená kopírovat jeho jazyk.

Více souvisejících

politika propaganda Lidé Severní Korea (KLDR)

Aktuálně se děje

před 18 minutami

Náboženství, ilustrační fotografie

"Byly jsme jako středověké otrokyně, musely jsme se týrat." Slavnou církví Opus Dei otřásá skandál

V Argentině se rozhořel rozsáhlý skandál spojený s katolickou organizací Opus Dei, kterou 43 žen viní z dlouholetého zneužívání, nucené práce a psychického útlaku. Podle žaloby, kterou nyní vyšetřují argentinské federální úřady, byly dívky, mnohdy ve věku pouhých 12 let, lákány pod příslibem vzdělání a lepší budoucnosti. Místo toho se však podle jejich svědectví ocitly v prostředí připomínajícím středověké otroctví.

před 1 hodinou

Donald Trump

Trump opět vše mění: Výjimky na smartphony a elektroniku? Pouze dočasně

Spojené státy se opět ocitly v centru celosvětového obchodního napětí poté, co prezident Donald Trump oznámil, že výjimky z dovozních cel pro smartphony, notebooky a další elektroniku nebudou mít dlouhého trvání. V příspěvku na své sociální síti Truth Social uvedl, že „nikdo se nedostane z háku“, čímž zpochybnil předchozí rozhodnutí Bílého domu o dočasném uvolnění cel na vybrané produkty z Číny.

před 2 hodinami

Evropská unie

Prorazí EU Trumpův nezájem a chaos? Pokusí se využít zmrazení cel

Evropská unie plánuje oživit svou nabídku na nákup většího množství amerického zkapalněného zemního plynu (LNG) ve snaze urovnat obchodní spory s prezidentem Donaldem Trumpem. Unie tak reaguje na nedávné zmrazení cel ze strany USA, které představuje příležitost k obnovení jednání.

před 2 hodinami

Ruský útok na město Sumy

34 mrtvých, 117 zraněných. Útok na Sumy se stal omylem, prohlásil Trump

Ruský raketový útok na ukrajinské město Sumy, při němž zemřelo nejméně 34 lidí včetně dvou dětí a dalších 117 osob utrpělo zranění, vyvolal ostrou mezinárodní reakci. Spojenci Ukrajiny, zejména státy Západu, jej označili za hrůzný čin a válečný zločin. Mezi oběťmi byli i civilisté, které zásah zasáhl v blízkosti státní univerzity a kongresového centra.

před 4 hodinami

Aktualizováno před 10 hodinami

včera

Donald Trump

Lékařská zpráva zveřejněna. Jaký je zdravotní stav Donalda Trumpa?

Bílý dům zveřejnil výsledky každoroční lékařské prohlídky amerického prezidenta Donalda Trumpa a podle závěrů lékařského týmu je jeho zdravotní stav vynikající. Jde o první komplexní vyšetření od Trumpova návratu do prezidentského úřadu a jeho lékaři konstatovali, že prezident je plně způsobilý nadále vykonávat všechny ústavní povinnosti.

Aktualizováno včera

včera

Donald Trump

Čína poprvé oficiálně vyzvala Trumpa, aby zrušil cla

Napětí mezi Spojenými státy a Čínou se znovu prohloubilo poté, co čínské ministerstvo obchodu oficiálně vyzvalo prezidenta Donalda Trumpa, aby „zcela zrušil“ tzv. odvetná cla. Peking reaguje na nedávné zvýšení amerických cel na čínské zboží, které nyní dosahují až 145 %, což je dosud nejvyšší úroveň v probíhající obchodní válce.

včera

Mše za Annu Slováčkovou v bazilice sv. Ludmily na náměstí Míru v Praze Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Anna Slováčková (†29): Veřejnost se dnes rozloučila se slavnou umělkyní

V neděli se v bazilice sv. Ludmily na náměstí Míru konaly mše, které se proměnily v důstojnou vzpomínku na zesnulou zpěvačku Annu Julii Slováčkovou. Nešlo sice o oficiální zádušní mši, její jméno ale zaznělo z úst kněze během přímluv a prostor před oltářem zaplnily růže, svíčky a lidé, kteří zavzpomínali na mladou umělkyni. 

včera

Donald Trump

Trumpův paradox: Celoživotní odpůrce jaderných zbraní může rozpoutat nejrychlejší nukleární zbrojení od studené války

Donald Trump od osmdesátých let tvrdí, že se snaží zabránit jaderné apokalypse. Už jako mladý podnikatel údajně navrhl, že pokud by ho prezident Ronald Reagan jmenoval „plnomocným velvyslancem“, ukončil by studenou válku „během jedné hodiny“. Téma jaderných zbraní neopustil ani později – v roce 2018, před summitem s Vladimirem Putinem v Helsinkách, označil jaderné zbraně za „největší problém světa“ a prohlásil: „Žádné jaderné zbraně nikde na světě.“ 

včera

včera

Donald Trump

Svět za Trumpa platí obrovskou cenu: Sleduje jeho kroky, zatímco ignoruje jiné krize

Současný americký prezident Donald Trump se podle mnohých vyžívá ve své pozici globálního hybatele. Vytváří neustálé napětí na světových trzích, manipuluje s tarify jako s televizní show a drží mezinárodní obchod jako rukojmí. Jak ale upozorňuje britský publicista Jonathan Freedland, skutečná cena Trumpova působení nespočívá jen v miliardách dolarů ztracených na burzách. Jde o tzv. náklady příležitosti – tedy vše, co by svět mohl dělat, kdyby nebyl paralyzován a vyčerpán snahou reagovat na rozmary jediného muže.

včera

včera

Ilustrační fotografie

Trumpa se bojí Temu i Shein. Svět levného oblečení dostává kvůli Trumpovi na frak

Americký prezident Donald Trump po týdnu chaotických změn v celní politice oznámil konec tzv. „de-minimis“ pravidla pro dovoz levného zboží z Číny a Hongkongu. Pravidlo dosud umožňovalo zasílání balíčků do hodnoty 800 dolarů bez cla a minimální kontrolou, což masivně využívaly zejména módní e-shopy jako Shein a Temu. Opatření, které má vstoupit v platnost 2. května, zásadně mění pravidla hry pro fast fashion průmysl.

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Tohle nikdy nebylo a nebude Rusko: Ukrajinci žijící pod okupací se děsí Trumpových mírových plánů

Z okupovaného jihovýchodu Ukrajiny se ozývají hlasy zoufalství, odvahy i naděje. Členka ženské odbojové skupiny Zla Mavka, která působí v jednom z měst pod ruskou kontrolou, popsala život pod okupací jako neustálý strach a napětí. Přesto se nevzdává. „Lidé tu zůstávají, protože nevěří, že zlo může vyhrát. Pořád doufají, že okupace skončí,“ vysvětlila pro CNN.

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Neviditelná, ale o to zákeřnější. Evropa čelí novému druhu války s Ruskem

Napětí mezi Ruskem a Evropou se přelévá i pod hladinu moře. Nejde o oficiální válku, ale série podezřelých incidentů naznačuje, že podmořská infrastruktura — především internetové a elektrické kabely — se stává novou frontou konfliktu. Evropské státy čelí rostoucím obavám z ruských sabotáží, které sice zatím nezpůsobily masové výpadky, ale poukazují na zranitelnost kritické infrastruktury. 

včera

12. dubna 2025 21:59

Policie hledá muže kvůli loupeži v Luhačovicích. Pomáhá si umělou inteligencí

Policie se v pátek znovu obrátila na veřejnost kvůli případu pondělního vloupání do zlatnictví v Luhačovicích. S pomocí AI vytvořila identikit hledaného muže, jenž by mohl podat informace o pachatelích trestného činu ze začátku týdne. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy