Spojené státy věří, že KLDR vlastní jaderné zbraně a světu hrozí nebezpečí. Ačkoliv Američané ve středu svá prohlášení lehce stáhli, hrozbu stále zvažují a plánují, co by v případě jaderného útoku dělali.
Ačkoliv je šance na to, že by KLDR odpálila jadernou hlavici, je malá, Havaj se na tento scénář stejně raději připravuje. Státní zástupci vědí, že v případě, kdy by KLDR vyslala jadernou hlavici na Havaj, lidé by neměli moc času na reakci. Země na přípravách pracuje již několik měsíců.
„Pokud KLDR použije mezikontinentální balistickou střelu, od startu k přistání je to asi 20 minut,“ řekl pro CNN Charles Anthony, hlavní tiskový mluvčí Ministerstva obrany. „Pacific Command (vedení zodpovědné za region Tichého moře – pozn. Redaktora) by strávil pět minut zjišťováním informací o střele – odkud letí, kam přistane. Což znamená, že by lidé měli asi 15 minut na to, aby se schovali,“ uvedl pro CNN Vern Miyagi, vedoucí služby pohotovostního managementu. „Není to moc času. Ale je to dost, abyste přežili,“ dodal.
Pracovníci pohotovostního managementu se snaží obnovit systém vnějších sirén, který je deaktivovaný od studené války. Cílem je zprovoznit je do listopadu a otestovat je. Aktivaci alarmu bude mít na svědomí bunkr civilní obrany pod Diamond Head kráterem.
Jaderná hrozba není prvním nebezpečím. Lidé na Havaji si musí dávat pozor na přírodní katastrofy, jako jsou hurikány, tsunami, zemětřesení, sopečná činnost či povodně. Nyní se k těmto problémům, jejichž riziko si všichni uvědomí, připojila KLDR.
„Jednoduše chceme, aby lidé měli nějaký plán, podobně jako v případě hurikánu, tsunami či jakékoliv jiné katastrofy,“ vysvětlil Miyagi. Zároveň si uvědomuje, že přimět lidi, aby se připravovali, zabere hodně přemlouvání. A také neustálé připomínání.
Havaj však pracuje na mnohem rozsáhlejších plánech. Zatím se na nich pracuje, ovšem nejdůležitějším krokem je informování veřejnosti. Proto se tisknou nové letáky. Vyvíjejí se poplašné aplikace pro telefony. Lidé by měli mít zásoby na 14 dní místo původních sedmi.
Útok by mohl být podobný Hirošimě
Podle současných informací armády na Havaji KLDR vlastní hlavici podobnou silou té, které Spojené státy shodily na Hirošimu. To by mělo nedozírné následky. Všichni v blízkosti výbuchu by zemřeli. A výbuch by zničil i všechno ostatní, co by mu stálo v cestě.
Stovky tisíc obyvatel havajských ostrovů by přežily. Proto obyvatelé potřebují vědět, jak se udržet v bezpečí a naživu do doby, než dorazí pomoc. Lidé mají dva druhy reakce. Buď se ptají, proč by se měli připravovat na útok, který nepřijde, nebo pesimisticky prohlašují, že stejně umřou a nemá cenu se připravovat.
Podle Miyagiho si lidé musí uvědomit, že většinu lidí zabijí následky výbuchu, pokud nebudou vědět, co mají dělat. Základní poučka je jednoduchá: Schovejte se, jakmile uslyšíte varování. „Nevolejte ženě, manželovi, dětem, nehledejte je. Není na to čas,“ prohlásil Miyagi.
Jak jaderný útok přežít
Nejlepší je najít si atomový kryt. Po desetiletí byly kryty zanedbávány, Havaj nyní uvažuje, jak financovat jejich znovu uvedení do provozu. Protože je však lidí na Havaji mnohem více, než bývalo, není dostatek krytů pro všechny. Některá sousedství kryt vůbec nemají.
Další možnosti podle odborníků jsou schovat se v betonovém sklepě nebo do středu betonové budovy, daleko od dveří a oken. Na pláži se pokuste najít jeskyni.
Jak na to reagují turisté a obyvatelé
Mnoho rodin zde žije po generace a potenciální útok je děsí. Philip Arthur žije na Havaji tři generace. „Mám jídlo a vodu, ale nevím, co mám vlastně dělat, kdyby zazněl alarm. Většina z nás neví. Ale měli bychom,“ uvedl pro CNN.
Turisté vůbec nevědí, co by měli dělat a kam by měli jít, kdyby k útoku došlo. Steven Villasenor přijel z Los Angeles. Je připravený na zemětřesení, ovšem ne na jaderný útok. „Nevím, co bychom dělali. Asi bychom zůstali v pokoji. Snad si udržíme chladnou hlavu,“ prohlásil pro CNN. Možná si však příště výlet rozmyslí. A s ním i mnoho dalších.
Na Havaji žije i Mitsuko Heidtke, která jako dítě zažila útok na Hirošimu. Nemyslela si, že se ještě někdy bude muset připravovat na jadernou explozi...nebo na ni jen myslet. Pro CNN řekla: „Tento druh bomby by už nikdy, nikdy neměl být použit.“ Je to její vzkaz všem světovým vůdcům, kteří si zprávu přečtou.
Související

Biden se chystá na Havaj. Úřady identifikovaly první oběti, počet překročil stovku

Na Havaji našli další oběti požáru, počet se blíží stovce. Pohřešovaných je přes 1000
havajské ostrovy , Severní Korea (KLDR) , Jaderné zbraně , jaderné zbraně -
Aktuálně se děje
před 29 minutami

Toxická atmosféra v Mönchengladbachu kvůli Čvančarovi? Agent potvrdil, že chce z klubu pryč
před 1 hodinou

Kde byl Fico, ptají se lidé. Při přehlídce v Moskvě se zachoval jako Zeman
před 1 hodinou

Další epizoda dlouhého konfliktu. Indie a Pákistán v nekončícím cyklu napětí a válek
Aktualizováno před 3 hodinami

Celé Rusko podporuje válku na Ukrajině, řekl Putin na přehlídce v Moskvě
před 3 hodinami

Papeži přeje moudrost i odvahu. Pavel pogratuloval nové hlavě katolické církve
před 3 hodinami

Policie objasnila pokus o vraždu v Klatovech. Roli sehrál spor o peníze
před 5 hodinami

Fico je v Moskvě. Pobaltí mu bránilo, letadlo zvolilo jinou trasu
před 7 hodinami

Meteorologové promluvili. Teplejší počasí v Česku zatím slíbit nemohou
včera

Německo zažilo nepříjemný incident. Záchranné složky řešily vážné komplikace
včera

Trump se raduje z amerického papeže. Nástupci Františka popřál i Fiala
Aktualizováno včera

Objevil se bílý kouř. Novým papežem je Američan, jmenuje se Lev XIV.
včera

Obchody dnes podléhají zákonu. Zákaz bude platit i na podzim
včera

Rusové nedodržují Putinovo přehlídkové příměří, tvrdí Kyjev
včera

S Bartoškou odchází kus české kultury, říká prezident Pavel. Kondoloval i Fiala
včera

Počasí nepřeje vodáckým radovánkám. Víkendové srážky zřejmě nepomohou
včera

Rulík a spol. přivítají v národním týmu Nečase. Prošel prohlídkou a Colorado ho uvolnilo
včera

5 mýtů o online nebankovních půjčkách
včera

Policie řeší případy šikany na Znojemsku. Lidé brali spravedlnost do svých rukou
včera

Zemřel Jiří Bartoška
včera
80 let po konci války se hroutí představa trvalého míru. Opakujeme totiž chyby z minulosti
Před osmdesáti lety kapitulovaly poslední německé jednotky na území tehdejšího Československa. Tím definitivně skončila druhá světová válka v Evropě, nejničivější konflikt v dějinách našeho kontinentu. Výročí této události není jen historickou připomínkou, nýbrž výzvou k tomu, abychom znovu a znovu promýšleli význam porážky nacismu a cenu svobody, kterou tehdy naši předkové vybojovali.
Zdroj: Jakub Jurek