Spojené státy věří, že KLDR vlastní jaderné zbraně a světu hrozí nebezpečí. Ačkoliv Američané ve středu svá prohlášení lehce stáhli, hrozbu stále zvažují a plánují, co by v případě jaderného útoku dělali.
Ačkoliv je šance na to, že by KLDR odpálila jadernou hlavici, je malá, Havaj se na tento scénář stejně raději připravuje. Státní zástupci vědí, že v případě, kdy by KLDR vyslala jadernou hlavici na Havaj, lidé by neměli moc času na reakci. Země na přípravách pracuje již několik měsíců.
„Pokud KLDR použije mezikontinentální balistickou střelu, od startu k přistání je to asi 20 minut,“ řekl pro CNN Charles Anthony, hlavní tiskový mluvčí Ministerstva obrany. „Pacific Command (vedení zodpovědné za region Tichého moře – pozn. Redaktora) by strávil pět minut zjišťováním informací o střele – odkud letí, kam přistane. Což znamená, že by lidé měli asi 15 minut na to, aby se schovali,“ uvedl pro CNN Vern Miyagi, vedoucí služby pohotovostního managementu. „Není to moc času. Ale je to dost, abyste přežili,“ dodal.
Pracovníci pohotovostního managementu se snaží obnovit systém vnějších sirén, který je deaktivovaný od studené války. Cílem je zprovoznit je do listopadu a otestovat je. Aktivaci alarmu bude mít na svědomí bunkr civilní obrany pod Diamond Head kráterem.
Jaderná hrozba není prvním nebezpečím. Lidé na Havaji si musí dávat pozor na přírodní katastrofy, jako jsou hurikány, tsunami, zemětřesení, sopečná činnost či povodně. Nyní se k těmto problémům, jejichž riziko si všichni uvědomí, připojila KLDR.
„Jednoduše chceme, aby lidé měli nějaký plán, podobně jako v případě hurikánu, tsunami či jakékoliv jiné katastrofy,“ vysvětlil Miyagi. Zároveň si uvědomuje, že přimět lidi, aby se připravovali, zabere hodně přemlouvání. A také neustálé připomínání.
Havaj však pracuje na mnohem rozsáhlejších plánech. Zatím se na nich pracuje, ovšem nejdůležitějším krokem je informování veřejnosti. Proto se tisknou nové letáky. Vyvíjejí se poplašné aplikace pro telefony. Lidé by měli mít zásoby na 14 dní místo původních sedmi.
Útok by mohl být podobný Hirošimě
Podle současných informací armády na Havaji KLDR vlastní hlavici podobnou silou té, které Spojené státy shodily na Hirošimu. To by mělo nedozírné následky. Všichni v blízkosti výbuchu by zemřeli. A výbuch by zničil i všechno ostatní, co by mu stálo v cestě.
Stovky tisíc obyvatel havajských ostrovů by přežily. Proto obyvatelé potřebují vědět, jak se udržet v bezpečí a naživu do doby, než dorazí pomoc. Lidé mají dva druhy reakce. Buď se ptají, proč by se měli připravovat na útok, který nepřijde, nebo pesimisticky prohlašují, že stejně umřou a nemá cenu se připravovat.
Podle Miyagiho si lidé musí uvědomit, že většinu lidí zabijí následky výbuchu, pokud nebudou vědět, co mají dělat. Základní poučka je jednoduchá: Schovejte se, jakmile uslyšíte varování. „Nevolejte ženě, manželovi, dětem, nehledejte je. Není na to čas,“ prohlásil Miyagi.
Jak jaderný útok přežít
Nejlepší je najít si atomový kryt. Po desetiletí byly kryty zanedbávány, Havaj nyní uvažuje, jak financovat jejich znovu uvedení do provozu. Protože je však lidí na Havaji mnohem více, než bývalo, není dostatek krytů pro všechny. Některá sousedství kryt vůbec nemají.
Další možnosti podle odborníků jsou schovat se v betonovém sklepě nebo do středu betonové budovy, daleko od dveří a oken. Na pláži se pokuste najít jeskyni.
Jak na to reagují turisté a obyvatelé
Mnoho rodin zde žije po generace a potenciální útok je děsí. Philip Arthur žije na Havaji tři generace. „Mám jídlo a vodu, ale nevím, co mám vlastně dělat, kdyby zazněl alarm. Většina z nás neví. Ale měli bychom,“ uvedl pro CNN.
Turisté vůbec nevědí, co by měli dělat a kam by měli jít, kdyby k útoku došlo. Steven Villasenor přijel z Los Angeles. Je připravený na zemětřesení, ovšem ne na jaderný útok. „Nevím, co bychom dělali. Asi bychom zůstali v pokoji. Snad si udržíme chladnou hlavu,“ prohlásil pro CNN. Možná si však příště výlet rozmyslí. A s ním i mnoho dalších.
Na Havaji žije i Mitsuko Heidtke, která jako dítě zažila útok na Hirošimu. Nemyslela si, že se ještě někdy bude muset připravovat na jadernou explozi...nebo na ni jen myslet. Pro CNN řekla: „Tento druh bomby by už nikdy, nikdy neměl být použit.“ Je to její vzkaz všem světovým vůdcům, kteří si zprávu přečtou.
Související
Biden se chystá na Havaj. Úřady identifikovaly první oběti, počet překročil stovku
Na Havaji našli další oběti požáru, počet se blíží stovce. Pohřešovaných je přes 1000
havajské ostrovy , Severní Korea (KLDR) , Jaderné zbraně , jaderné zbraně -
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák