Ačkoliv celý svět doufá, že válka mezi Severní Koreou a USA nevypukne, vyostřená rétorika mezi oběma zeměmi nenechává nikoho na pochybách, že situace je opravdu vážná. Spojené státy sice bývají pokládány za vojenskou velmoc, KLDR ale má přibližně stejně velkou vojenskou sílu, poukazují experti.
Jak poukazuje server Global Firepower armády jednotlivých zemí musí být posuzovány z hlediska individuálních i kolektivních faktorů. V případě KLDR neexistují žádní oficiální čísla a výpočty se často zakládají na odhadech a kusých informací, které tento uzavřený režim vysílá do světa. Podle indexu, který server vypočítal, patří Pchjongjangu 23. místo, USA jsou v tomto směru lídrem.
Armáda KLDR však patří k jedné z největších na světě. Přesné počty o vojácích a informace o arzenálu není jednoduché zjistit, přestože se Pchjongjang rád chlubí přehlídkami a zkouškami různých raket. Podle odborníků má k dispozici 944 letadel, 5 025 tanků, 202 helikoptér, 111 fregat a 76 ponorek.
Řekněme, že Kim Čong-un zariskuje a zaměří se na útok na Guam. Jakou sílu mají USA na svých základnách v regionu? Z toho, co víme, by válka mezi KLDR a USA by byla poměrně vyrovnaná.
Vojáci:
Spojené státy mají obří armádu, která zahrnuje přibližně 1 milion aktivních pracovníků, 13 000 letadel, 5 800 tanků a 400 námořních plavidel - ale její přítomnost v severním Pacifiku je mnohem menší. Na základnách v Japonsku, Jižní Koreji a Guamu by mělo být umístěno asi 80 tisíc amerických vojáků. Podle jiných odhadů mají Američané jen asi půlmilion aktivních vojáků.
V severokorejské armádě podle expertů bojuje kolem milionu aktivních vojáků. Dalších šest milionů lidí zůstává v rezervách. Toto číslo se může zdát obrovské, je třeba si ale uvědomit, že v KLDR musí na vojnu všichni – tedy i ženy, které ale v bojových liniích mohou strávit jen 5 let, u mužů je to jednou tolik.
Pozemní jednotky:
Pentagon odhaduje, že Severokorejci mají k dispozici čtyři tisíce tanků, dva a půl tisíce obrněných transportérů a téměř devět tisíc vozidel dělostřelectva. Spekuluje se však o tom, že většina vozů i zbraní jsou za hranicí životnosti, takže dost možná ani nefungují.
To USA mají více než 20 tisíc obrněných vozidel. Disponují také asi devíti tisíci tanky a 260 tisíci obrněnými vozy. Mimo své území pak mají asi 662 vojenských základen.
Námořnictvo:
KLDR má poměrně rozsáhlou pobřežní stráž, kterou tvoří desítky věží a lodí, vybavených torpédy a raketami. Podle serveru Global Firepower má k dispozici mimo jiné 76 ponorek, 11 fregat a stovky námořních člunů.
Naproti tomu Američané mají v kolem Japonska mezi 50 až 70 loďmi a ponorkami a asi 20 tisíc námořníků. Spojené státy zároveň disponují největší flotilou letadlových lodí a raketových křižníků.
Letectvo:
Americké ministerstvo obrany tvrdí, že severokorejské letectvo tvoří asi tisícovka strojů, jiné zdroje však mluví pouze o 500 letadlech. Z nich nejnebezpečnější by měly být stíhačky MiG-29. Dále má KLDR k dispozici například útočné letouny SU-25 nebo další typy MiGů. Protivzdušná obrana disponuje sítí 11 tisíci kulometů a kanonů a také 450 systémů země-vzduch s tisíci přenosných protiletadlových raket.
Podle oficiálních údajů mají USA asi 3300 bojových letadel, které ale operují v různých koutech světa. V tomto regionu mají podle stanice ABC asi 250 letadel, většina jich je umístěna v Japonsku. Například na Guamu jsou pak umístěny bombardéry B52 i stíhačky.
Jaderné zbraně a rakety:
Pchjongjang tvrdí, že v posledních deseti letech provedl pět úspěšných nukleárních testů. Podle americké rozvědky vyvinula KLDR miniaturizovanou jadernou hlavici, kterou může připevnit na balistickou střelu. Samotný Kim Čong-un prohlásil, že má tři mezikontinentální rakety - Hwasong-12, Pukguksong-2 a Musadon, které doletí až na Guam nebo Havaj. Odhaduje se, že dohromady má KLDR asi 200 balistických raket krátkého a středního doletu
Americký prezident Trump ve čtvrtek prohlásil, že jaderné zbraně USA jsou „ve skvělém stavu a armáda silnější i připravenější než kdy jindy". USA mají skoro pět tisíc hlavic v podzemních silech, na ponorkách, bombardérech. Disponují hlavicemi všech velikostí, takže je lze odpalovat ze všech možných i nemožných platforem, zatímco jiné země mají jen větší jaderné zbraně a to samozřejmě omezuje jejich použití. Řada amerických hlavic je rozmístěna na území cizích států.
V Jižní Koreji pak USA nasadily protiraketový obranný systém THAAD, který má čelí hrozbě ze Severu. THAAD je americký systém proti balistickým raketám, který rakety v poslední fázi letu sestřeluje. Slouží především k obraně proti balistickým raketám krátkého a středního doletu. Má též omezenou působnost proti mezikontinentálním raketám.
Související
Severní Korea jde s dobou. Kim nařídil masovou výrobu útočných dronů
Chybíš mi, Kime. Nezájem. Trump se musí připravit na zcela jiného vůdce KLDR, než se kterým se setkal
Severní Korea (KLDR) , Americká armáda (U.S. ARMY) , USA (Spojené státy americké) , Severokorejské zbraně , Americká armáda (U.S. Navy) , Americká armáda (U.S. AIR FORCE)
Aktuálně se děje
včera
Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun
včera
Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur
Aktualizováno včera
Ve StarDance padla první třicítka. Soutěž opustila Jana Paulová
včera
COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN
včera
Sbohem, X, vítej, Bluesky. Nad Muskovou sociální sítí se stahují mračna, čelí hromadnému exodu
včera
Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků
včera
Mír za každou cenu? Bývalý Trumpův poradce prozradil, jak chce dosáhnout konce války
včera
Ruské jednotky v Doněcké oblasti obsadily další vesnice
včera
Německé lékařství v krizi. Situace se zhoršuje každým rokem
včera
ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší
včera
Válka se pro Kyjev nevyvíjí dobře. Rusko upevňuje své postavení, Ukrajina zažívá jednu vlnu teroru za druhou
včera
Zelenskyj: Putinovi nejde o mír, dialog s ním Ukrajina prohraje. Válku musíme ukončit příští rok
včera
Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?
včera
Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska
včera
Politico: O počasí tady vůbec nešlo. Trumpova přesilovka zastínila klimatický summit
včera
CNN: COP29 je fraška. Boj proti klimatické krizi se změnil v divadlo plné bojkotů a oslav fosilních paliv
včera
Migrant zaútočil v Německu na policisty. Jedné z nich ukousnul ucho
včera
Počasí v Česku: Meteorologové počítají se změnou charakteru počasí
15. listopadu 2024 21:08
Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc
15. listopadu 2024 19:43
Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna
Ceny másla jsou v Česku už nějaký čas velkým tématem, které se přeneslo i do nejvyšších pater české politiky. Premiér Petr Fiala (ODS) a jeho předchůdce Andrej Babiš (ANO) se přou o to, jak velký je podíl Agrofertu z Babišových svěřenských fondů na trhu. Máslem se mezitím začal zabývat i antimonopolní úřad.
Zdroj: Jan Hrabě