KLDR musí vědět, že cena za její agresi je "zánik". Rozmístí USA na poloostrově jaderné zbraně?

Washington – Republikánský senátor John McCain v neděli vyzval Spojené státy, aby zintenzivnily svou přítomnost kvůli problematice Severní Koreje a daly jejímu vůdci Kim Čong-unovi jasně najevo, že agresivní činy povedou k zničení jeho země. Jeho slova cituje server stanice CNN.

Washington se musí „ujistit, že Kim Čong-un ví, že pokud bude jednat agresivně, bude cena za takové chování zánik," řekl McCain pro CNN. Arizonský republikán vyzval k vytvoření strategie pro Severní Koreu, která by zahrnovala navyšování protiraketové obrany a dalších obranných schopností v Jižní Koreji, čímž by došlo k většímu vyvíjení tlaku na Čínu. USA by prý také měly zvažovat rozmístění jaderných zbraní na Korejský poloostrov.

McCain to uvedl ve svém prvním celonárodním televizním rozhovoru od doby, kdy mu byla v červenci letošního diagnostikována rakovina mozku. „Korejský ministr obrany před několika dny vyzval k přerozdělení jaderných zbraní," řekl McCain s tím, že by měl být tento návrh vážně zvažován.

Čína podle něj nedělá dost, aby omezila svou podporu KLDR. USA by prý proto měly využít ekonomické páky k ovlivnění Pekingu. „Také si myslím, že musíme říct Číňanům, že to sice ublíží Spojeným státům, pokud s nimi ztratíme nějaké obchodní vztahy, ale něco se prostě bude muset změnit," řekl McCain.

Americký prezident Donald Trump před několika nevyloučil vojenskou intervenci proti Severní Koreji. Podle něho se tato země chová špatně, a to musí přestat. Zároveň ale řekl, že by se raději vyhnul vojenskému řešení.

„Vojenská akce by určitě byla volbou. Je nevyhnutelná? Nic není nevyhnutelné," prohlásil prezident, podle kterého by to byl „smutný den pro Severní Koreu", pokud by se USA k válce rozhodly. Trump po zkoušce vodíkové bomby v KLDR také přislíbil posílení obranných kapacit Jižní Koreje a Japonska, které se cítí severokorejským zbrojením nejvíce ohroženy.

Související

Barack Obama, 44. prezident Spojených států amerických Rozhovor

Američané si před 15 lety vybrali Obamu. V úřadu se paradoxně musel chovat jako „bílý prezident“, uvádí Hornát

Před 15 lety, 4. listopadu 2008, proběhly ve Spojených státech prezidentské volby, jejichž vítězem se stal demokratický kandidát Barack Obama. V Bílém domě vůbec poprvé zasedl politik jiné než bílé barvy pleti, což u části Američanů posilovalo dojem, že jde o politika nového typu, který dokáže přinést změnu, konstatuje Jan Hornát v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Amerikanista z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze upozorňuje, že každý si ovšem pod touto změnou představoval něco jiného. V americké společnosti dnes podle něj nicméně patrně převažuje dojem, že právě během Obamova prezidentství v zemi výrazně narostla politická a společenská polarizace, byť interpretace jejích příčin zůstávají pro mnohé především otázkou pohledu. 

Více souvisejících

John McCain Severní Korea (KLDR) USA (Spojené státy americké) Jaderné zbraně Kim Čong-un

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy