Rakeťák? Trump je trapný, vražednému tyranovi lichotí, tvrdí prezidentův životopisec

NÁZOR - "Co uděláte, když máte jen líbivou frázi - řekněme: 'Máš padáka!' - a potřebujete něco nového, něco rezonujícího, abyste si udrželi pozornost veřejnosti?" zní otázka, kterou úvodem svého komentáře pro server CNN pokládá Michael D'Antonio. Publicista a autor životopisné knihy o Donaldu Trumpovi odpovídá, že současný prezident USA si vypůjčil název skladby Eltona Johna "Rocket Man" (rakeťák) a začal ho používat jako přezdívku pro severokorejského vůdce Kim Čong-una.

Trump se snaží být "cool"

Dané přirovnání ovšem podle publicisty nedává žádný smysl a zní, jako když se trapný otec snaží být "cool". Trump poprvé použil pojem na Twitteru, když oznámil, že den předtím hovořil s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem a ptal se ho, "jak se vede rakeťákovi", přičemž za špatnou zprávu označil stavbu dlouhého plynovodu v KLDR.

Následně prezident USA přezdívku použil ve svém prvním projevu v OSN, když konstatoval, že "rakeťák se sám vydal na sebevražednou misi", pokračuje D'Antonio. Dodává, že s ohledem na to, jak "zaručeným expertem" Trump je, šéf Bílého domu pochopil, že při prvním užití přezdívky ji musí vysvětlit. Ujistil se tedy, že nám bude jasné, že "rakeťák" je severokorejský vůdce Kim Čong-un a naznačil, že "starý dobrý prezident Mun" se radostně chichotal situaci, kdy osud jeho země závisí na dvou náladových politicích, kteří mohou zahájit konflikt s potenciálem usmrtit ohromné množství Jihokorejců, uvádí autor.

"Rakeťák Eltona Johna byl nebojácný vesmírný průzkumník. Kim Čong-un je vražedný tyran a je tak posedlý mocí, že ho může těšit, když je v mysli prezidenta Trumpa spojován s falickou mocí rakety," zdůrazňuje publicista. Ptá se, zda opravdu Trump nemohl najít lepší cestu, jak Kima ponížit, a  nazvat diktátora třeba "malým tanečníkem" (Tiny Dancer), pokud by se chtěl držet Eltona Johna.

Krom toho, že jde o nesmysl, Trump užitím názvu "rakeťák" narušuje hudebníkovo duševní vlastnictví a dráždí Johna politicky, konstatuje autor. Připomíná, že když se objevily zvěsti o možném vystoupení umělce na Trumpově inauguraci, zpěvák je rázně utnul prohlášením, že za "žádných zk*rvených okolností" nebude hrát pro současného prezidenta. Kdysi přitom vztah mezi Trumpem a Johnem nebyl tak špatný - hudebník vystoupil na svatbě Trumpa s jeho momentální ženou Melanií a realitní magnát zase Johnovi pogratuloval, když uzavřel registrované partnerství se svým přítelem poté, co Velká Británie tento typ svazku umožnila, poukazuje D'Antonio.  

John, známý svým aktivismem za práva homosexuálů, je podle publicisty nicméně znepokojen Trumpovým záměrem znemožnit transsexuálům službu v americké armádě a odepřít gayům a lesbám ochranu dle zákona o občanských právech. Zpěvák ostatně dříve prohlásil, že magnát chce marginalizovat některé lidi a již tak činí, přičemž požadoval, aby Trump během své prezidentské kampaně přestal používat jeho skladby, dodává autor.

Silná země si může počínat jemně  

"Pokud si však myslíte, že Trumpův zájem o Johnovu hudbu je nový, mýlíte se," pokračuje D'Antonio. Podotýká, že před několika lety Trump označoval právě Johna, spolu se Frankem Sinatrou a Tonym Bennettem za své oblíbené zpěváky, dále chválil také Eminema, Lady Gaga či reggae skupinu Toots and the Maytals, avšak nikdo z nich na jeho inauguraci nevystoupil a nový prezident se musel spokojit s taneční formací Rockettes.    

Zdá se, že Trump má také rád kapelu Rolling Stones, alespoň jejich skladbu "You Can't Always Get What You Want", ale hudebníci sami z toho radost nemají a zdůrazňují, že text není vhodný pro někoho, kdo má jakékoliv cíle, doplňuje publicista s tím, že Trump píseň stejně nechával hrát na svých předvolebních shromážděních.

Diplomatům v OSN projev o "rakeťákovi" nabídl letmý pohled na Trumpa, jak ho znají Američané, deklaruje D'Antonio. Vysvětluje, že prezident si připisuje zásluhy ve věcech, s nimiž má máloco do činění - například s ekonomickým zotavením, které začalo před lety za prezidenta Obamy - a chlubí se vojenskou silou USA způsobem, který je trapný každému, kdo se domnívá, že skutečně silná země si může počínat jemně, i když má "velký klacek".

"Pro ty, kdo znají jak Trumpovu minulost, tak skladby Eltona Johna, existuje rovněž sladká ironie skrytá v prezidentově nemotorném přivlastňování si práce Sira Eltona," tvrdí autor. Poukazuje, že muž, který zarputile popírá klimatické změny, a ohrožuje tím svět, má cosi společného s vlastností Eltona Johna, když podporuje let na Mars a zároveň přiznává, že věda je cosi, čemu vůbec nerozumí.  

Související

Více souvisejících

Donald Trump USA (Spojené státy americké) Severní Korea (KLDR) Kim Čong-un Elton John

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 13 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu

Teror v německém Magdeburgu proběhl prakticky na den přesně osm let od brutálního teroristického útoku na vánočních trzích v Berlíně. Oproti několika případům z posledního měsíce – tentokrát už se německým bezpečnostním složkám tragédii zabránit nepodařilo.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy