Je internet bezpečný? Světové vlády manipulují lidmi pomocí sociálních médií, tvrdí studie

Washington - Sociální sítě jsou pod palbou manipulátorů, kteří do nich pouštějí dezinformace nebo se snaží omezovat svobodu projevu, což je vážnou hrozbou pro demokracii. Tento šokující závěr přinesla studie americké neziskové organizace Freedom House.

Studie organizace Freedom House zkoumala svobodu internetu v 65 zemích a zjistila, že 30 zemí, respektive jejich vlád, nasadilo určitou formu manipulace ke zkreslování informací na internetu. Oproti minulému roku tak tento počet vyrostl o 7.

Mezi způsoby ovlivňování internetového obsahu patřili mimo jiné placení komentátoři, trollové nebo robotické automatické účty. Tyto subjekty pak vytvářely propagandistické články nebo falešné zprávy.

Studie také ukázala, že v 18 zemích světa hrála manipulace s médii velkou roli při volbách, a to i ve Spojených státech.

Z toho je šokován i prezident organizace Freedom House Michael Abramowitz: "Používání manipulátorských praktik prosadily do světa Čína a Rusko. Dnes už se však jedná o globální záležitost. Efekt těchto rychle se rozšiřujících praktik může být devastující pro demokracii."

Organizace prohlásila, že svoboda internetových médií klesá už sedmý rok za sebou. Nejhůře je na tom podle studie Čína, jejíž internet je nejméně svobodný na světě už třetí rok za sebou.

Manipulace s informacemi na internetu však narostly po celém světě. To platí i pro filipínskou tzv. "klávesovou armádou", jejíž členové dostávali od vlády 10 dolarů denně, aby zesílili dojem rozsáhlé podpory brutálních drogových zátahů.

Turecká vláda pro změnu najala zhruba 6 tisíc lidí, aby na sociálních sítích bojovali proti vládním oponentům.

Podle studie hraje významnou roli v manipulaci s informacemi na internetu i Rusko. Zatímco se pokoušelo ovlivnit volby v Evropě a ve Spojených státech, zpřísnilo své vnitřní kontroly. Blogeři, kteří osloví více jak 3000 návštěvníků denně, musejí poskytnout své osobní údaje ruské vládě a jsou nuceni dodržovat zákony o ruských médiích.

Studie také zjistila, že vlády nejméně 14 zemí omezily svobodu přístupu k informacím na internetu, čímž chtěly zabránit manipulacím s informacemi. Například Ukrajina zablokovala mediální obsah vytvořený v Rusku, včetně rozšířené sociální sítě VKontakte ve snaze zbavit se proruské propagandy.

S tímto postupem nesouhlasí ředitelka výzkumu Sanja Kellyová: "Ve chvíli, kdy se snažíte bojovat s manipulací na internetu, je důležité, abyste nepřekročili určitou mez. Řešení tohoto problému rozhodně netkví v zakazování přístupů k podobným informacím, ale ve vzdělávání obyvatelstva o těchto praktikách."

Výsledky studie poukázaly také na nekalé prostředí internetu ve Spojených státech. "Internetové prostředí v USA je rozmanité a živé. Avšak v některých jeho částech převládají dezinformace, což má vážný dopad. Například novináři, kteří nesouhlasí s názory Donalda Trumpa, čelili častému obtěžování na sociálních sítích," píše se ve zprávě

Související

Více souvisejících

sociální sítě USA (Spojené státy americké) Velká Británie Čína Rusko vláda USA Čínská vláda neziskovky Media Boj proti dezinformacím a fake news

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy