Je internet bezpečný? Světové vlády manipulují lidmi pomocí sociálních médií, tvrdí studie

Washington - Sociální sítě jsou pod palbou manipulátorů, kteří do nich pouštějí dezinformace nebo se snaží omezovat svobodu projevu, což je vážnou hrozbou pro demokracii. Tento šokující závěr přinesla studie americké neziskové organizace Freedom House.

Studie organizace Freedom House zkoumala svobodu internetu v 65 zemích a zjistila, že 30 zemí, respektive jejich vlád, nasadilo určitou formu manipulace ke zkreslování informací na internetu. Oproti minulému roku tak tento počet vyrostl o 7.

Mezi způsoby ovlivňování internetového obsahu patřili mimo jiné placení komentátoři, trollové nebo robotické automatické účty. Tyto subjekty pak vytvářely propagandistické články nebo falešné zprávy.

Studie také ukázala, že v 18 zemích světa hrála manipulace s médii velkou roli při volbách, a to i ve Spojených státech.

Z toho je šokován i prezident organizace Freedom House Michael Abramowitz: "Používání manipulátorských praktik prosadily do světa Čína a Rusko. Dnes už se však jedná o globální záležitost. Efekt těchto rychle se rozšiřujících praktik může být devastující pro demokracii."

Organizace prohlásila, že svoboda internetových médií klesá už sedmý rok za sebou. Nejhůře je na tom podle studie Čína, jejíž internet je nejméně svobodný na světě už třetí rok za sebou.

Manipulace s informacemi na internetu však narostly po celém světě. To platí i pro filipínskou tzv. "klávesovou armádou", jejíž členové dostávali od vlády 10 dolarů denně, aby zesílili dojem rozsáhlé podpory brutálních drogových zátahů.

Turecká vláda pro změnu najala zhruba 6 tisíc lidí, aby na sociálních sítích bojovali proti vládním oponentům.

Podle studie hraje významnou roli v manipulaci s informacemi na internetu i Rusko. Zatímco se pokoušelo ovlivnit volby v Evropě a ve Spojených státech, zpřísnilo své vnitřní kontroly. Blogeři, kteří osloví více jak 3000 návštěvníků denně, musejí poskytnout své osobní údaje ruské vládě a jsou nuceni dodržovat zákony o ruských médiích.

Studie také zjistila, že vlády nejméně 14 zemí omezily svobodu přístupu k informacím na internetu, čímž chtěly zabránit manipulacím s informacemi. Například Ukrajina zablokovala mediální obsah vytvořený v Rusku, včetně rozšířené sociální sítě VKontakte ve snaze zbavit se proruské propagandy.

S tímto postupem nesouhlasí ředitelka výzkumu Sanja Kellyová: "Ve chvíli, kdy se snažíte bojovat s manipulací na internetu, je důležité, abyste nepřekročili určitou mez. Řešení tohoto problému rozhodně netkví v zakazování přístupů k podobným informacím, ale ve vzdělávání obyvatelstva o těchto praktikách."

Výsledky studie poukázaly také na nekalé prostředí internetu ve Spojených státech. "Internetové prostředí v USA je rozmanité a živé. Avšak v některých jeho částech převládají dezinformace, což má vážný dopad. Například novináři, kteří nesouhlasí s názory Donalda Trumpa, čelili častému obtěžování na sociálních sítích," píše se ve zprávě

Související

Ilustrační fotografie.

Švédsko zkouší nemožné? Školy dostanou úkol, jde o zdraví

Švédská vláda tvrdí, že nadměrný čas strávený u obrazovky způsobuje vážnou zdravotní krizi u mládeže, a to jak psychicky, tak fyzicky. Tamní vláda proto připravuje legislativu, ve které požaduje po školách, aby zakázaly přístup k digitálním zařízením. 

Více souvisejících

sociální sítě USA (Spojené státy americké) Velká Británie Čína Rusko vláda USA Čínská vláda neziskovky Media Boj proti dezinformacím a fake news

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 34 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování

Úřadující prezidentka Moldavska Maia Sanduová vyhrála druhé kolo prezidentských voleb s podporou 54 % voličů, čímž porazila proruského kandidáta a bývalého generálního prokurátora Alexandra Stoianogla. Sanduová, známá svou proevropskou orientací, oslovila vděčné občany a prohlásila, že Moldavsko „zvítězilo v bitvě za demokracii“. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy