Krutý boj s časem: Argentinská ponorka je nezvěstná už skoro týden, kyslíku nemá nazbyt

Mar del Plata - Argentinskou ponorku hledají týmy z 12 zemí, šance posádky na přežití ale dál klesá. Stroj je pohřešován od minulé středy, pokud od té doby ani jednou nevyplavila, největší hrozbou je nyní nedostatek kyslíků. Ten by měla mít 44 členná posádka zhruba na týden.

Na záchranné operaci se kromě Argentiny podílejí Spojené státy, Británie, Francie, Norsko, Itálie, Německo, Brazílie, Chile, Uruguay, Peru a Kolumbie. "Nyní jsme ztrojnásobili snahy o nalezení ponorky, máme i více lidí," řekl Gabriel Galeazzi, mluvčí pro námořnickou základnu v Mar del Plata.

Největší boj se nyní svádí s čase. Za normálních okolností, pokud ponorka funguje tak, jak má, pak by posádka měla mít zásoby energie, pitné vody, jídla a vzduchu až na 90 dní. To je ovšem pouze za situace, že se může vynořit a doplňovat právě vzduch. V případě, že je zcela ponořená, což bude pravděpodobný případ, pak jim kyslík vystačí jen na sedm dní.

"Předpokládám, že posádka už dostala pokyn, aby omezila pohyb i hovor, a šetřila tak kyslíkem," uvedl profesor Robert Farley z univerzity v americkém státě Kentucky. Naučit se zpomalit dýchání k uchování kyslíku patří podle něj k nejdůležitějším částem výcviku posádek. Ve ztroskotané ponorce je zřejmě i chladno a vlhko a situace je náročná na psychiku, ale i na to musejí být vojáci v ponorce maximálně trénovaní.

Ponorka měla namířeno z Tierra del Fuego do Mar del Plata, kam měla dorazit v neděli. Poslední zprávy z ní máme však z minulé středy, kdy posádka hlásila menší technické potíže, hlavně jim nefungovala baterie. V sobotu byly zachycené neobvyklé zvuky, z ponorky však nepocházely. Nyní však svitla nová naděje. Letoun amerického námořnictva zachytil asi 300 kilometrů od přístavního města Puerto Madryn v Argentině tepelnou stopu, kterou je třeba ještě ověřit.

Protože ponorka funguje na dieselovým palivu a ne nukleárním, má jen omezenou životaschopnost. Lidé také pátrají po tom, co se mohlo stát. Ve hře může být i "katastrofa neznámého původu", stížnosti na špatné baterie jsou vcelku rutinní záležitostí. Podle vědce Petera Laytona, pokud nedošlo k mechanickému poškození, pak by kyslík přinejlepším mohl vydržet až na 10 dní.

Podle vědců je nemožné najít ponorku za pomoci sonaru, který by plavidlo hledal za pomoci ultrazvuku. Ponorka je pravděpodobně potopená a čeká někde na mořském dnu, v takovém případě nebude posádka zbytečně aktivní, aby nevyplýtvala zásoby vzduchu. Jinými slovy nyní hledání probíhá formou pokus-omyl.

Ztracená ponorka San Juan byla vyrobená v 80. letech v Německu, před pěti lety se dočkala renovace a výměny baterie. Nic nenasvědčuje tomu, že by měla mít fatální technické potíže. Pokud se ponorka najde, problém bude i se záchranou posádka. Operace by se mohla protáhnout na několik dní s ohledem na hloubku, ve které se nachází. To ovšem nyní, když dochází kyslík, nepřichází v úvahu.

Související

Více souvisejících

argentina Ponorky Armáda ponorka ARA San Juan (S-42)

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy