Rusko opět jen lže, vojáky ze Sýrie stahovat nebude, čílí se Spojené státy

Washington - Spojené státy vyslovily skepsi nad slovy ruského prezidenta Vladimira Putina o tom, že se ruské jednotky postupně stáhnou ze Sýrie. Jako hlavní důvod sdělil Putin porážku Islámského státu. O tom však Washington pochybuje. Zprávu přinesla agentura Reuters.

Ruský prezident Vladimir Putin přijel v pondělí do Sýrie, konkrétně na ruskou vojenskou základnu Hmímím. Při té příležitosti oznámil, že již nařídil podstatné snížení ruské vojenské přítomnosti v zemi. "Pokud teroristé opět pozvednou hlavu, uštědříme jim takovou ránu, jakou dosud nezažili," řekl Putin. Dodal, že ruské síly si i po odchodu udrží základnu Hmímím a také námořní komplex.

Na tato prohlášení se však dívají skepticky Spojené státy. Jednak je podle Washingtonu oslava porážky Islámského státu předčasná. To potvrdila mluvčí Rady pro národní bezpečnost Bílého domu: "Nedávná historie nám ukazuje, že předčasné prohlášení o vítězství vede jen k neschopnosti konsolidovat vojenské výdobytky, stabilizovat situaci v místě a vytvořit podmínky, které by teroristům znemožňovaly návrat."

Podle Pentagonu tu však jde o něco jiného. Ministerstvo obrany se domnívá, že Moskva si jen "pohrává s prohlášeními" a žádné akce následovat nebudou. Major Adrian Rankine-Galloway, který je mluvčím Pentagonu, prohlásil, že Spojené státy od chvíle Putinova oznámení nepozorovaly žádné významné stažení vojsk.

"Žádné stažení ruských vojáků ze syrského území se nekonalo ani při poslední příležitosti, kdy se Moskva k něčemu takovému zavázala. Nechápu, proč by se tentokrát na tom mělo něco měnit," řekl skepticky a dodal, že žádný veliký exodus ruských bojových jednotek nečeká.

Slova mluvčího potvrzuje i analytický Institut pro studium války ve Washingtonu. Jeho zástupci vydali výzkum, který potvrzuje, že ruská slova nejsou následně doprovázena činy. "Rusko už dříve deklarovalo částečné stažení vojáků, ale jen za účelem výměny nebo dovybavení jednotek. Odstraňovalo tím nadbytečné kapacity a místo nich poslalo na místo určení alternativní zbrojní techniku, která byla v tu chvíli efektivnější pro další fázi operací," píše se v práci, která byla vydaná v úterý.

Dodejme, že Spojené státy nejsou ve skeptickém postoji k Rusku samotné. Podle agentury UNIAN se již dříve ministr zahraničí Turecka Mevlüt Cavusoglu nechal slyšet, že "Ankara pochybuje o úmyslu Moskvy, který spočívá ve stažení svého vojenského kontingentu v Sýrii".

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Pentagon Rusko Sýrie Ruská armáda Rex Tillerson Vladimír Putin

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy