Washington - Americká strategie v záležitosti KLDR v roce 2017 selhala. Alespoň tak to vidí americký server The National Interest. Příštup Trumpovy vlády ve stále silnějších ekonomických sankcích vůči Severní Koreji nedokázal zastavit její jaderné vyzbrojování a zkoušky raket dlouhého doletu.
Situace se Severní Koreou se dostala na kritickou úroveň, blikala pomyslná červená světla. Ministerstvo zahraničí, Ministerstvo obrany a Bílý dům byly stále více přesvědčeny, že Severní Korea tají Mezinárodní agentuře pro atomovou energii svoje zásoby plutonia, nebo se pokusí rozvrátit mezinárodní společenství, zatímco si bude dělat zásoby jaderného materiálu pro válečné účely.
Motivy Číny, největšího obchodního partnera Pchjongjangu, nebyly jasné - přidaly další komplikace do už tak komplikované situace.
Dnes mají Spojené státy jediný cíl - kompletní a ověřenou denuklearizaci Korejského poloostrova. "Jaderné zbraně v severokorejských rukou jsou nepřípustné," psalo se v memorandu Ministerstva pro národní bezpečnost v březnu 1992. Pětadvacet let poté se americká pozice nezměnila - posuďte sami. "Neumím si představit situaci, za které by Spojené státy přijaly KLDR jako jadernou velmoc," řekl koncem října tohoto roku Ministr obrany USA Jim Mattis.
Stejné to je i s rozsáhlými ekonomickými sankcemi. Jak píše The National Interest, nové sankce sice mohou pozastavit severokorejský vývoj zbraní, ale rozhodně nepovedou ke kompletní denuklarizaci poloostrova.
Významnou roli hraje i spojení charakteru severokorejského vůdce Kim Čong-una a malého jaderného arzenálu jeho země. Aby ochránil svoji zemi a diktaturu, musí odradit Spojené státy od útoku. Kim se na to rozhodl jít útočnou cestou - slovními výhrůžkami.
Proto by měl Washington odložit svůj donkichotský cíl denuklarizace a soustředit své úsilí na odvrácení eventuálního použití severokorejské jaderné zbraně v praxi. Takový cíl je mnohem snadněji dosažitelný a z mnoha důvodů strategicky moudrý.
Za prvé, na rozdíl od potlačování, odstrašování je obranně orientované a zaměřuje se na udržování statusu quo, který je obecně snadněji udržitelný než jakákoli změna.
Za druhé, pokud primárním cílem USA bude odrazení Severní Koreje od použití jaderné zbraně, pak by Spojené státy měly jasně deklarovat preventivní vojenské akce proti jaderným silám KLDR. Odzbrojovací útok by byl v takovém případě kontraproduktivní, jelikož by vyvolal nestabilitu a postavil by Kima před výběr útoku, nebo smrti.
Za třetí, upuštění od požadavku denuklarizace vytvoří další příležitost pro diplomatická jednání Spojených států se Severní Koreou, která zatím kvůli americkým požadavkům nevidí jediný důvod, proč by měla usednout za stůl k vyjednávání.
Použití maximálního tlaku k dosažení kompletní denuklarizace Severní Koreje nepovede k úspěchu. Místo toho by Spojené státy měly zaměřit své úsilí na odrazování Severní Koreje od používání svých jaderných zbraní. Sankce a vojenské síly v takovém plánu sice budou rovněž hrát svoji roli, ale bylo by moudré upustit od požadavku, aby se Pchjongjang vzdal svých jaderných zbraní.
Související
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
Donald Trump , Kim Čong-un , Korejská válka , Severokorejské zbraně , Jaderné zbraně , USA (Spojené státy americké) , Severní Korea (KLDR)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
před 2 hodinami
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 3 hodinami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 4 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 5 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 6 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 6 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 7 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 8 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 8 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 8 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 8 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 8 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 9 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 9 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 9 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 10 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 10 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 11 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 11 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák