Washington - Americká strategie v záležitosti KLDR v roce 2017 selhala. Alespoň tak to vidí americký server The National Interest. Příštup Trumpovy vlády ve stále silnějších ekonomických sankcích vůči Severní Koreji nedokázal zastavit její jaderné vyzbrojování a zkoušky raket dlouhého doletu.
Situace se Severní Koreou se dostala na kritickou úroveň, blikala pomyslná červená světla. Ministerstvo zahraničí, Ministerstvo obrany a Bílý dům byly stále více přesvědčeny, že Severní Korea tají Mezinárodní agentuře pro atomovou energii svoje zásoby plutonia, nebo se pokusí rozvrátit mezinárodní společenství, zatímco si bude dělat zásoby jaderného materiálu pro válečné účely.
Motivy Číny, největšího obchodního partnera Pchjongjangu, nebyly jasné - přidaly další komplikace do už tak komplikované situace.
Dnes mají Spojené státy jediný cíl - kompletní a ověřenou denuklearizaci Korejského poloostrova. "Jaderné zbraně v severokorejských rukou jsou nepřípustné," psalo se v memorandu Ministerstva pro národní bezpečnost v březnu 1992. Pětadvacet let poté se americká pozice nezměnila - posuďte sami. "Neumím si představit situaci, za které by Spojené státy přijaly KLDR jako jadernou velmoc," řekl koncem října tohoto roku Ministr obrany USA Jim Mattis.
Stejné to je i s rozsáhlými ekonomickými sankcemi. Jak píše The National Interest, nové sankce sice mohou pozastavit severokorejský vývoj zbraní, ale rozhodně nepovedou ke kompletní denuklarizaci poloostrova.
Významnou roli hraje i spojení charakteru severokorejského vůdce Kim Čong-una a malého jaderného arzenálu jeho země. Aby ochránil svoji zemi a diktaturu, musí odradit Spojené státy od útoku. Kim se na to rozhodl jít útočnou cestou - slovními výhrůžkami.
Proto by měl Washington odložit svůj donkichotský cíl denuklarizace a soustředit své úsilí na odvrácení eventuálního použití severokorejské jaderné zbraně v praxi. Takový cíl je mnohem snadněji dosažitelný a z mnoha důvodů strategicky moudrý.
Za prvé, na rozdíl od potlačování, odstrašování je obranně orientované a zaměřuje se na udržování statusu quo, který je obecně snadněji udržitelný než jakákoli změna.
Za druhé, pokud primárním cílem USA bude odrazení Severní Koreje od použití jaderné zbraně, pak by Spojené státy měly jasně deklarovat preventivní vojenské akce proti jaderným silám KLDR. Odzbrojovací útok by byl v takovém případě kontraproduktivní, jelikož by vyvolal nestabilitu a postavil by Kima před výběr útoku, nebo smrti.
Za třetí, upuštění od požadavku denuklarizace vytvoří další příležitost pro diplomatická jednání Spojených států se Severní Koreou, která zatím kvůli americkým požadavkům nevidí jediný důvod, proč by měla usednout za stůl k vyjednávání.
Použití maximálního tlaku k dosažení kompletní denuklarizace Severní Koreje nepovede k úspěchu. Místo toho by Spojené státy měly zaměřit své úsilí na odrazování Severní Koreje od používání svých jaderných zbraní. Sankce a vojenské síly v takovém plánu sice budou rovněž hrát svoji roli, ale bylo by moudré upustit od požadavku, aby se Pchjongjang vzdal svých jaderných zbraní.
Související
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Trump pošle Kellogga "na zkušenou" do Kyjeva. Koordinaci západní pomoci Ukrajině převezme NATO
Donald Trump , Kim Čong-un , Korejská válka , Severokorejské zbraně , Jaderné zbraně , USA (Spojené státy americké) , Severní Korea (KLDR)
Aktuálně se děje
před 17 minutami
Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem
před 1 hodinou
Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin
před 1 hodinou
Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně
před 2 hodinami
12 tisíc nestačí. Kim pošle Putinovi další vojáky
před 2 hodinami
Čelí zneužívání i týrání. Na školách v USA umírají tisíce dětí původních obyvatel Ameriky
před 4 hodinami
Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou
před 5 hodinami
Asadova manželka odmítá žít v Rusku. Podala žádost o rozvod
před 5 hodinami
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
před 7 hodinami
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
S prosincovými projevy politiků se v posledních letech roztrhl pytel. Letos s nimi už uplynulou středu začal předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Nejvíce se však čeká na řeči prezidenta Petra Pavla a premiéra Petra Fialy (ODS). V televizi se nicméně chystá promluvit i exprezident Miloš Zeman.
Zdroj: Jan Hrabě