Hong Kong - Americký prezident Donald Trump i jeho severokorejský protějšek Kim Čong-un si navzájem vyměnili výhrůžky spojené s tím, že jsou oba připraveni stisknout "červené tlačítko". Obraz světového vůdce s prstem na tlačítku, jehož stisknutí může na dlouhá desetiletí změnit podobu světa, je velmi děsivý. Má to však jeden háček - žádné tlačítko tu totiž nehraje roli. O neexistujícím čudlíku napsal americký deník New York Times.
William Safire, bývalý novinář NY Times a autor prezidentských projevů se snažil vypátrat původ fráze "prst na tlačítku". Musel se vrátit až do Druhé světové války, kdy se taková tlačítka používala v bombardérech.
Pilot v takovém případě mohl zvonkem upozornit ostatní členy posádky, že by se měli katapultovat, jelikož létající stroj byl velmi poškozen. Tlačítka však byla často používána zbrklými piloty poněkud předčasně. Jindy dokonce zbytečně.
Samotný výraz dnes znamená označení pro "připravení k zahájení jaderné války", avšak v politických slovnících bývá rovněž slovní spojení označováno jako "odstrašovací fráze určená protikandidátům během prezidentských voleb".
V podobné situaci použil sousloví Lyndon Johnson, když mluvil s kandidátským protějškem Barry Goldwaterem. Richard Nixon použil frázi při válce ve Vietnamu. Naposledy se podobným výrokem zapsala do historie Hillary Clintonová, která při volbě amerického prezidenta v roce 2016 řekla, že "Trump by neměl držet prst na tlačítku".
Jak by dal povel k útoku Donald Trump?
Každá země s jaderným arzenálem má vlastní sofistikovaný způsob, jak zahájit jaderný útok. Vždy by se ale mělo jednat o proces, kdy povel projde několika autorizacemi.
I přes Trumpova slova o "mnohem větším a mocnějším tlačítku", než vlastní Kim Čong-un, žádný knoflík, kterým by se dala zahájit jaderná válka, neexistuje. Místo toho je tu však fotbalový míč. Tedy, ve skutečnosti se jedná o kufr.
Kufřík o hmotnosti téměř 25 kilogramů, který je známý jako "jaderný fotbalový míč" doprovází prezidenta všude po světě. Pod dozorem ho má neustále minimálně jeden z pěti vojenských poradců, kteří zastupují každou větev ozbrojených sil USA.
Uvnitř je instruktážní průvodce k uskutečnění úderu včetně seznamu míst, které mohou být zaměřeny devíti sty jadernými zbraněmi, které tvoří americký nukleární arzenál. Kufřík rovněž obsahuje rádiový vysílač a ověřovače kódů.
Aby mohl být útok proveden, musí prezident nejdříve prokázat svoji totožnost tím, že vloží kód, který by měl mít neustále u sebe. Kód, jenž je popisován jako karta, má přezdívku "sušenka".
Americký generál Henry Shelton napsal v roce 2010 ve své autobiografii, že prezident Bill Clinton "ztratil na několik měsíců sušenku, aniž by o tom někoho informoval".
Sám prezident je zodpovědný za zahájení případného útoku. Nemůže mu v tom bránit Kongres, ani armáda. Často může jít o rozhodnutí v jedné vteřině. I proto někteří politici požadovali, aby byla autorizace úderu schvalována i někým jiným.
"Čím déle sedím v Senátu, tím více se bojím, že někdo udělá obrovskou chybu," řekla v roce 2016 demokratická senátorka Dianne Feinsteinová. "Jeden muž, jediný prezident nese zodpovědnost. Pokud udělá chybu, kdo ví. Může nastat konec světa."
Jak by dal povel k útoku Kim Čong-un?
Velká část severokorejského jaderného programu je zahalena tajemstvím. Ve však velmi pravděpodobně, že je to právě Kim, nesporný vládce izolované země, kdo by rozhodl o případném útoku, a to sám.
V nedávných měsících Kim prohlašoval, že "zažehne plameny obklopující americké vojenské středisko v Guamu". Zároveň varoval, že nové severokorejské mezikontinentální balistické střely jsou schopny doletět až na pevninu Spojených států.
"Není to pouhá hrozba, ale skutečnost, mám jaderné tlačítko na stole ve své kanceláři," řekl Kim v novoročním projevu. "Veškerá pevnina Spojených států je v dosahu naší jaderné síly."
To, že má Kim na stole tlačítko, vyvolává pochyby. Mimo to je pravděpodobné, že k mezikontinentálnímu útoku KLDR by nemohlo dojít během několika minut, natož sekund.
Rakety, které jsou považovány v Severní Koreji za nejspolehlivější, jsou poháněny kapalnými raketovými palivy. Pokud je to tak, potom to znamená, že střely nemohou být lusknutím prstů připraveny k odpalu. Nejprve musejí být naplněny palivem, což je proces, který trvá několik hodin.
Novější rakety s kratším dosahem jsou naplněny pevným palivem. To usnadňuje jejich spuštění, které může být tak rychlé, že si toho nepřátelská strana nestihne všimnout. Je však potřeba dodat, že tyto rakety nejsou hrozbou pro celý svět.
Související
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
USA (Spojené státy americké) , Severní Korea (KLDR) , Donald Trump , Kim Čong-un , jaderné zbraně - , The New York Times
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
před 2 hodinami
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 3 hodinami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 4 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 5 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 6 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 6 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 7 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 8 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 8 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 8 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 8 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 9 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 9 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 9 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 9 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 10 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 10 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 11 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 11 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák