Trump ostře: Nechci v USA imigranty "z prdelí světa"

Washington - Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek v Bílém domě v diskuzi se senátory na téma migrace protestoval proti tomu, aby do Spojených států přicházeli imigranti "z prdelí světa". S odvoláním na několik různých zdrojů o tom dnes informovaly agentura AP a list The Washington Post (WP).

Debata, ve které šéf Bílého domu vulgarismus použil, se týkala dohody o podobě migrační reformy, které se podle šestice amerických senátorů z obou politických stran podařilo ve čtvrtek dosáhnout.

"Proč sem necháváme všechny ty lidi z prdelí světa přicházet?" řekl podle zdrojů amerických médií prezident zákonodárcům během debaty v Oválné pracovně Bílého domu. Výraz "shithole country", který Trump použil, by se dal méně expresivně přeložit také jako díra či zapadákov. Podle listu The Washington Post směřovala poznámka na adresu lidí z Haiti a afrických zemí. Právě obyvatele Haiti si Trump údajně v rozhovoru přál vyjmout z jakéhokoli budoucího imigračního programu. "Proč potřebujeme víc Haiťanů? Vyjměte je," řekl podle WP.

Bílý dům nepopřel, že by Trump vulgarismus pronesl, informovala americká média. "Jistí politici ve Washingtonu chtějí bojovat za cizí země, ale prezident Trump bude vždy bojovat za americký lid," řekl v reakci na článek listu The Washington Post mluvčí Raj Shah.

Vulgární poznámku Trump podle listu pronesl v diskusi s americkými senátory z řad republikánů i demokratů, kteří mu přišli představit dohodu, kterou ve čtvrtek dojednali. Mezi přítomnými byli například republikán Lindsey Graham či demokrat Dick Durbin a Trumpova slova je podle WP zaskočila.

Skupina zákonodárců přezdívaná "gang šesti" jednala o podobě migrační reformy včetně zabezpečení hranic, vízové loterie, spojování rodin či programu DACA. Demokraté usilovali právě o zachování tohoto programu, jenž chrání okolo 800.000 mladých přistěhovalců bez práva pobytu, kteří se v USA ocitli jako děti. Republikáni chtěli výměnou za to do návrhu začlenit posílení ochrany hranice s Mexikem, která podle Trumpových představ měla počítat i se stavbou zdi.

Mluvčí Bílého domu Sarah Huckabeeová Sandersová později dosažení dohody popřela. "Zatím dohoda dosažena nebyla," uvedla. "Ještě tam úplně nejsme, ale máme pocit, že se blížíme," dodala.

Podle listu WP prezident navrhl, aby USA přijímaly raději imigranty ze zemí, jako je Norsko. Trump se ve středu v Bílém domě sešel s norskou premiérkou Ernou Solbergovou.

Republikánská členka Sněmovny reprezentantů Mia Loveová, dcera haitských přistěhovalců, prezidentova slova označila za "nevlídná, rozdělující a elitářská" a vyzvala jej, aby se omluvil. "Takové výrazy by neměly být slyšet v šatnách a neměly by být slyšet v Bílém domě," uvedla další kongresmanka Ileana Rosová-Lehtinenová, v jejímž obvodu na jihu Floridy žije řada Haiťanů. "Demokrati a republikáni v Senátu učinili návrh. Odpovědí je tento prezidentův rasistický výbuch. Jak ho můžete brát vážně?" reagoval republikánský člen Sněmovny reprezentantů Luis Gutiérrez.

Republikánský senátor Orrin Hatch po Trumpovi chce, aby podrobně svůj komentář vysvětlil. Hatchův demokratický kolega Richard Blumenthal zase prohlásil, že Trump svůj rasistický postoj chabě maskuje jako přistěhovaleckou politiku.

Už před třemi týdny list The New York Times napsal, že prezident Trump Haiťany urazil na červnovém setkání k tématu migrace. Řekl prý, že "všichni mají AIDS".

Související

Více souvisejících

Donald Trump imigrace uprchlíci USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy