Havajský planý poplach má na svědomí jeden otazník: Co by se stalo, kdyby raketová hrozba byla skutečná?

Honolulu - Před pár dny zavládla na Havajských ostrovech panika. Obyvatele této oblasti vyděsil poplach varující před okamžitou hrozbou útoku balistické rakety. Nakonec se ukázalo, že šlo o omyl. Jak by to ale vypadalo, kdyby byla hrozba reálná? Na to se pokusil přijít americký časopis Time.

Planý poplach, jenž se udál na Havaji, byl posledním upozorněním na jadernou hrozbu ze strany Severní Koreje vůči USA. "BALISTICKÁ STŘELA MÍŘÍ NA HAVAJ. OKAMŽITĚ NAJDĚTE ÚKRYT. NEJDE O CVIČENÍ," psalo se ve zprávě, kterou nouzový systém rozeslal každému obyvateli Havaje na mobilní telefon.

Že se jednalo o poplašnou zprávu, se lidé dozvěděli teprve po 38 minutách, když jim přišla omluvná zpráva, a jak se později ukázalo, někdo udělal chybu v tom, že "zmáčkl špatné tlačítko". Pokud by však výstraha byla skutečná, následovala by hromada velmi důležitých rozhodnutí, z nichž některá by nejspíš měla hrozivé důsledky. 

V každém okamžiku každého monitorují americké vojenské a zpravodajské agentury pomocí družic vzdušný prostor, ve kterém by jim nic nemělo uniknout. Tzv. "družice včasného varování" jsou navrženy tak, aby během několika sekund určily polohu místa startu, trajektorii rakety a její potenciální cíl.

Družice jsou dostatečně citlivé na to, aby detekovaly spuštění raket krátkého dosahu, proto mohou zaznamenat i spuštění balistických střel ze Severní Koreje.

Americké radarové systémy, námořnictvo a další spojenci by v takovém případě asistovaly ve stopování střely. Například všechny severokorejské střely používají navigační a sledovací systémy, které jim pomáhají vést k cíli.

Díky tomu by mohla americká vláda do několika minut zhodnotit situaci, a to na základě startovací polohy rakety a její trajektorie. Monitorovací zařízení jsou tedy dostatečná, alespoň tak to vidí admirál Harry Harris, šéf Tichomořského velitelství americké armády.

"Věřím, že je naše ochrana pro Havaj prozatím dostatečná," řekl Harris Kongresu.

Pokud by se jednalo o jaderný útok, musel by Donald Trump provést (nebo zamítnout) rozhodnutí o protiúderu. Pokyn k jadernému útoku může dát jen americký prezident. Tento rozkaz by dostali vojenští důstojníci, kteří mají na starosti mezikontinentální střely, jaderné ponorky nebo těžké bombardéry.

Vzhledem k tomu, že americké vztahy se Severní Koreou jsou poměrně napjaté, musejí státy jako Havaj přehodnocovat, jestli jsou dobře připraveny k případnému jadernému ataku.

Tento falešný poplach sice mnoho lidí odsuzuje, na druhou stranu může být i toto předmětem k diskuzi, co se dá ještě na protiraketové obraně zlepšit.

Související

Více souvisejících

havajské ostrovy jaderné zbraně - Rakety

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy