Jak udeřit na Kima? USA zvažují akci "zkrvavený nos"

V souvislosti s nedávnými severokorejskými raketovými testy se v amerických vojenských kruzích rozhořela debata, jak na ně adekvátně reagovat. Jednou z možností je i omezený preventivní útok. Má ale svoje úskalí. Píše o tom server foreignaffairs.com.

Severní Korea se velmi snaží vyvinout jadernou zbraň. Probíhají rovněž testy nových raket. Vše je přitom doprovázeno útočnou rétorikou severokorejského diktátora Kim Čong-una o vymazání všech nepřátel ze světa. Státy v daném regionu, jež se cítí severokorejskými jadernými ambicemi ohroženy, si lámou hlavu nad tím, jak problém vyřešit. Co nejefektivněji a zároveň bez krveprolití.

Jednou z možností je podle expertů americké armády omezený úder na severokorejská vojenská zařízení známý pod názvem „zkrvavený nos“. Šlo by ale opravdu o šetrné řešení nebo by svět zatáhl do vleklé a krvavé války?

Takový útok by v první řadě musel být nečekaný. To ale není vůbec jednoduché. Japonsko a Jižní Korea by musely aktivovat své armády pro případ vypuknutí války. Rovněž by bylo potřeba evakuovat civilní obyvatelstvo. Možná by se Američané před úderem pokusili z oblasti odvézt své vojáky a civilní zaměstnance (je jich zde na 10 000). A je tedy velmi nepravděpodobné, že by operace takového rozsahu nevzbudila severokorejské podezření. Jistě, Američané by se mohli pokusit celou operaci provést bez informování Japonska a Jižní Korei. Takové rozhodnutí by ale mohlo zle narušit vzájemné vztahy.

Druhým problémem je, že USA by v případě útoku musely přesvědčit Severní Koreu (a zejména Kim Čong-una), že cílem jejich útok není dobytí země či změna režimu, ale pouze samotná likvidace jaderných zbraní. To samo o sobě bude velmi složité. Nedůvěra k Americe je jedním z pilířů severokorejské politiky. Jaderné zbraně navíc hrají v Kimově říši mnohem důležitější roli, než by se mohlo na první pohled zdát.

Režim jejich vlastnictví pokládá za jakýsi důkaz suverenity a soběstačnosti. Čili možná i kdyby Kim Čong-un Američanům uvěřil, že jim jde pouze o likvidaci raket, stejně by v konečném důsledku vypukla na poloostrově regulérní válka, jelikož v Kimově vnímání jsou „jaderné zbraně“ a „režim“ do jisté míry totéž.

Celá akce je složitá i z vojenského hlediska. Experti Pentagonu se nedávno vyjádřili v tom smyslu, že omezené letecké údery nemusí ke zničení celého severokorejského jaderného potenciálu stačit. Zařízení jsou často ukryta v podzemí. Generálové jsou tak toho názoru, že ke kompletnímu jadernému odzbrojení by nakonec stejně bylo nutno provést pozemní invazi. A do té se nikomu nechce.

Podle studie jíž si nechal Pentagon udělat v roce 1994 by v případě invaze do Severní Korei bylo zraněno a zabito 52 000 Američanů a 490 000 Jihokorejců během prvních tří měsíců. Pro porovnání – 52 000 Američanů bylo zraněno v Iráku od roku 2003 do dnešního dne.

Související

Vlivná Kim Jo-čong, sestra diktátora na archivních snímcích.

Sestra vůdce KLDR hrozí: Vybudujeme ohromnou vojenskou sílu

Severní Korea hodlá pokračovat v budování "ohromující a nejsilnější vojenské síly" na ochranu své suverenity a míru v regionu, prohlásila Kim Jo-džong, která je vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una, jak informoval ve středu server The Korea Times s odkazem na tamní tiskovou agenturu KCNA.

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) USA (Spojené státy americké) jaderné zbraně - Kim Čong-un

Aktuálně se děje

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy