Jak udeřit na Kima? USA zvažují akci "zkrvavený nos"

V souvislosti s nedávnými severokorejskými raketovými testy se v amerických vojenských kruzích rozhořela debata, jak na ně adekvátně reagovat. Jednou z možností je i omezený preventivní útok. Má ale svoje úskalí. Píše o tom server foreignaffairs.com.

Severní Korea se velmi snaží vyvinout jadernou zbraň. Probíhají rovněž testy nových raket. Vše je přitom doprovázeno útočnou rétorikou severokorejského diktátora Kim Čong-una o vymazání všech nepřátel ze světa. Státy v daném regionu, jež se cítí severokorejskými jadernými ambicemi ohroženy, si lámou hlavu nad tím, jak problém vyřešit. Co nejefektivněji a zároveň bez krveprolití.

Jednou z možností je podle expertů americké armády omezený úder na severokorejská vojenská zařízení známý pod názvem „zkrvavený nos“. Šlo by ale opravdu o šetrné řešení nebo by svět zatáhl do vleklé a krvavé války?

Takový útok by v první řadě musel být nečekaný. To ale není vůbec jednoduché. Japonsko a Jižní Korea by musely aktivovat své armády pro případ vypuknutí války. Rovněž by bylo potřeba evakuovat civilní obyvatelstvo. Možná by se Američané před úderem pokusili z oblasti odvézt své vojáky a civilní zaměstnance (je jich zde na 10 000). A je tedy velmi nepravděpodobné, že by operace takového rozsahu nevzbudila severokorejské podezření. Jistě, Američané by se mohli pokusit celou operaci provést bez informování Japonska a Jižní Korei. Takové rozhodnutí by ale mohlo zle narušit vzájemné vztahy.

Druhým problémem je, že USA by v případě útoku musely přesvědčit Severní Koreu (a zejména Kim Čong-una), že cílem jejich útok není dobytí země či změna režimu, ale pouze samotná likvidace jaderných zbraní. To samo o sobě bude velmi složité. Nedůvěra k Americe je jedním z pilířů severokorejské politiky. Jaderné zbraně navíc hrají v Kimově říši mnohem důležitější roli, než by se mohlo na první pohled zdát.

Režim jejich vlastnictví pokládá za jakýsi důkaz suverenity a soběstačnosti. Čili možná i kdyby Kim Čong-un Američanům uvěřil, že jim jde pouze o likvidaci raket, stejně by v konečném důsledku vypukla na poloostrově regulérní válka, jelikož v Kimově vnímání jsou „jaderné zbraně“ a „režim“ do jisté míry totéž.

Celá akce je složitá i z vojenského hlediska. Experti Pentagonu se nedávno vyjádřili v tom smyslu, že omezené letecké údery nemusí ke zničení celého severokorejského jaderného potenciálu stačit. Zařízení jsou často ukryta v podzemí. Generálové jsou tak toho názoru, že ke kompletnímu jadernému odzbrojení by nakonec stejně bylo nutno provést pozemní invazi. A do té se nikomu nechce.

Podle studie jíž si nechal Pentagon udělat v roce 1994 by v případě invaze do Severní Korei bylo zraněno a zabito 52 000 Američanů a 490 000 Jihokorejců během prvních tří měsíců. Pro porovnání – 52 000 Američanů bylo zraněno v Iráku od roku 2003 do dnešního dne.

Související

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) USA (Spojené státy americké) jaderné zbraně - Kim Čong-un

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy