Největší soupeř USA už nejsou teroristé? Nová obranná strategie se zaměřuje nečekaným směrem

Americký ministr obrany James Mattis nedávno představil novou obrannou strategii Spojených států. Hlavním rysem dokumentu je přehodnocení některých dlouho platných tezí. Největším soupeřem USA již dle koncepce nejsou polovojenské teroristické buňky, ale regulérní státy. Rusko, Čína, Severní Korea, Írán. Vychází ale strategie z reálných základů? Jde o cestu správným směrem nebo jen o další v praxi nefungující ideu? Nad tím se zamýšlí analytici serveru Foreign Policy.

Během prezidentské kampaně Donalda Trumpa hrály otázky armády a národní obrany velmi důležitou roli. Trump se často obracel na armádu, sliboval, že vojsku navrátí prestiž, že mu navýší rozpočty, zdůrazňoval, jak si mužů a žen ve zbrani váží. Zdálo se, že vojáci na Trumpovy sliby slyší. Během republikánských primárek v Jižní Karolíně získal Trump nejvíce procent v oblastech okolo vojenských základen, kde žije velké množství vojáků a jejich rodin. Teď má Donald Trump za sebou první rok ve funkci vrchního velitele armády. Naplňuje zatím očekávání vojáků?

Analytici se vesměs shodují, že nová obranná strategie tak, jak jí představil Trumpův ministr obrany James Mattis, je ambiciózní dokument. Oceňují, že ministerstvo obrany dokázalo po mnoha letech jasně pojmenovat výzvy, před nimiž Spojené státy stojí. Mattisova koncepce dle odborníků vychází z reálných předpokladů a chápe, že svět se vyvíjí a Amerika musí na změny reagovat. A nejen to.

Z nového dokumentu plyne, že USA nemají být v pozici země, která na změny pouze reaguje, nýbrž mají světový vývoj určovat. Jde jistě o snahu vymezit se vůči předchozí administrativě Baracka Obamy, která se v mezinárodních otázkách zdála někdy být spíše ve vleku mezinárodních událostí. Ve strategickém dokumentu tak najdeme mimo jiné ambiciózní pasáže o tom, že „Amerika má předpoklady, více než jakýkoliv jiný národ, převzít strategickou iniciativu a soupeřit s našimi konkurenty v oblastech, kde má výhody a oni jsou naopak slabší“.

Potíží podobných strategií ale někdy bývá jejich proveditelnost. A zejména to, že chcete-li je uvádět do praxe, stojí to nemalé finanční prostředky. A to je dle odborníků i největší úskalí Mattisovy koncepce. Dokument totiž nevychází ze současných reálných armádních rozpočtů, ale spíše popisuje, jak by situace mohla vypadat, pokud dostane jeho rezort dostatek peněz. „Žádný vnější nepřítel nezpůsobil armádě Spojených států takové ztráty, jako škrty ve vojenských rozpočtech za posledních deset let“ nechal se slyšet Mattis.

Obecně lze ale říci, že nová strategie vychází z reálných základů. Je dostatečně konkrétní a jasná. Už Obamova administrativa chápala Rusko a Čínu jako soupeře. Až ta Trumpova to ale jasně napsala do bezpečnostní koncepce. Dokument navrhuje i reálná řešení. Je vidět, že James Mattis je armádní veterán, který zná potřeby rezortu tak říkajíc z první ruky. Koncepce může být samozřejmě ještě řádně zdemolována tvořivými zákonodárci během kongresového projednávání. Pokud se tak ale nestane, bude mít americká armáda solidní šanci, že po letech přešlapování se konečně vydá smysluplným směrem. 

Související

Bolton, John

Kniha plná výbušných tvrzení o Trumpovi. Dnes vycházejí Boltonovy memoáry

Po odkladu a neúspěšné snaze americké vlády zablokovat její vydání jde dnes do prodeje kniha bývalého poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Johna Boltona o 17 měsících jeho působení v týmu amerického prezidenta Donalda Trumpa. Paměti nazvané The Room Where It Happened: A White House Memoir (Místnost, kde se to stalo: Paměti z Bílého domu) předkládají obrázek administrativy plné nedůvěry a interních půtek v čele s neznalým lídrem, který svou pozici využívá k prosazování vlastních zájmů.

Více souvisejících

James Mattis USA (Spojené státy americké) Pentagon Americká armáda (U.S. ARMY)

Aktuálně se děje

před 49 minutami

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků

Americké armádní jednotky umístěné v Evropě, od malých oddílů až po velitelské štáby, získávají cenné zkušenosti z konfliktu na Ukrajině. Tyto poznatky jsou nyní klíčovou součástí druhé fáze modernizačního programu, uvedli zástupci armády na tiskové konferenci pořádané v rámci výročního setkání Asociace americké armády (AUSA) ve Washingtonu.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší

Ruská část Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) čelí vážným problémům. Únik tlaku a vzduchu z modulu Zvezda, který byl poprvé zaznamenán v roce 2019, se v posledním roce zhoršil a dosáhl nového maxima. Tento problém rozdělil názory odborníků z NASA a ruské vesmírné agentury Roskosmos na závažnost situace.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ukrajinská armáda

Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?

Na monitoru se objevuje řada živých záběrů z dronů, které snímají bojiště v ruské Kurské oblasti, kde ukrajinské síly od srpna čelí ruským jednotkám. Před monitorem sedí ukrajinský důstojník, jehož oči jsou upřeny na obrazovku. Kousek za ním se shlukují další důstojníci kolem velké papírové mapy, na níž se vinou složité linie ukrajinských a ruských vojenských pozic.

před 8 hodinami

Robert Fico

Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska

Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

včera

včera

včera

včera

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

včera

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy