Nechováte se jako spojenci NATO, Islámský stát stále přežívá, zní z Washingtonu

Washington/Ankara - Turecký útok na severosyrské město Afrin, které měli pod kontrolou Kurdové, vyvolal hlubokou krizi americko-tureckých vztahů. Právě o tom by měli především diskutovat americký prezident Donald Trump se svým protějškem Recepem Tayyipem Erdoğanem při středečním telefonickém rozhovoru. Jak se bude vyvíjet vztah dvou zemí NATO dál? O tom informovala americká televize CNN

Podle CNN je turecký útok na kurdské území na severu Sýrie jen poslední kapkou rozporů mezi Spojenými státy a Tureckem, kteří jsou jinak spojenci v NATO. Televize připomíná například turecké spojení s Íránem a zadržování amerického pastora.

Současný rozpor je v tom, že se oba státy nedokáží shodnout na tom, jestli jsou Lidové obranné jednotky (YPG), které jsou tvořeny především Kurdy, teroristickou organizací, nebo ne. Zároveň obě země nemohou nalézt shodu v postoji k porážce Islámského státu.

Navíc se stala další věc, kterou nikdo nepředpokládal - Erdoğan začal směřovat Turecko blíže Rusku Vladimira Putina. Toto spojenectví vyvolává v NATO řadu otázek. "Panuje tu nejistota. Nikdo neví, co se děje, kam se budeme ubírat," prohlásil někdejší ambasador EU v Turecku Marc Pierini.

Jiný bývalý velvyslanec, Američan Eric Edelman tvrdí, že spory trvají již déle. "Vztahy mezi Spojenými státy a Tureckem jsou napjaté delší dobu. Toto napětí je nějakým způsobem zakořeněno již v povaze Erdoğanova režimu, který podporuje do jisté míry antiamerikanismus," řekl Edelman.

O napětí by spolu měli mluvit oba prezidenti, kteří si naplánovali telefonickou výměnu názorů právě na dnešek. Potvrdila to mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová.

Televize uvádí, že stejně, jako vzrůstá napětí mezi Tureckem a Amerikou, tak také chladnou turecko-evropské vztahy. Došlo to tak daleko, že čtyři státy EU se vyslovily proti vstupu Turecka do Unie. Zdůvodňovali to především nesvobodou v tisku, justici, apod.

Horší je to se situací ohledně členství v NATO. Jak říká Edelman, NATO nemá žádný mechanismus pro vyškrtnutí některé z členských zemí. Přitom Turecko otevřeně spolupracuje s Ruskem a například nakupuje ruské zbraně, které "nejsou kompatibilní s vojenskou technikou NATO".

"Turecko se nechová, jako člen NATO," kritizoval Erdoğanovu politiku Edelman. Nejaktuálnějším tématem sporu mezi zeměmi jsou syrští Kurdové.

Ankara totiž vidí v syrských Kurdech separatisty a teroristy. Podle nich představují hrozbu pro teritoriální celistvost Turecka. Kurdové jsou naproti tomu podporování Spojenými státy. Takovou spolupráci označil Erdoğan za "napomáhání teroristické organizaci".

Rozdíly jsou navíc i v pohledu na teroristickou organizaci Islámský stát. Podle Turecka je zcela poražena, to však Amerika odmítá. "Islámský stát je od porážky ještě hodně daleko. Teď není vhodná chvíle pro to odvracet pozornost," stálo ve vládním prohlášení.

S tím však Turecko nesouhlasí a požaduje po Spojených státech, aby stáhly své jednotky ze Sýrie a neposkytovaly Kurdům další zbraně.

Jak se konflikt mezi oběma zeměmi vyřeší, ukáže až čas. Jedno je ovšem jisté - Turecko nebude v nejbližší budoucnosti vnímáno jako spolehlivý partner NATO, nýbrž jako člen, který se pokouší za každou cenu dělat obstrukce.

Související

Více souvisejících

Donald Trump Recep Tayyip Erdogan NATO Afrin (Sýrie) Turecko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy