Češi si vybrali populismus, míní zahraniční tisk

Washington/Praha - Agentury Reuters, AFP a APA referovaly v urgentních zprávách o vítězství Miloše Zemana v českých prezidentských volbách. Po volební kampani zaměřené na otázku zdvořilosti v politice a na místo České republiky v Evropě se voliči rozhodli se přidržet prezidenta Miloše Zemana, napsal dnes americký list The New York Times (NYT).

Podle deníku se voliči přidrželi i jeho populismu, který se často vyznačoval svou sžíravostí a cejchováním, což vedlo k nelibosti vůči muslimským přistěhovalcům a narušoval vztah země k jeho spojencům na Západě.

Jeho oponent a politický nováček Jiří Drahos, jehož názory nebyly dobře známy, se snažil představit sebe jako protilátku na to, co charakterizoval jako Zemanovu vládu s trpkou příchutí a rozdělující společnost. Odmítnutím jeho nabídky pevného svazku s Evropskou unií a přihlášení se k jejím hodnotám je tak země připravena pokračovat ve stejném euroskeptickém směru jako její sousedé Maďarsko, Polsko a Slovensko.

//

Zároveň v souvislosti s obviněními z ruského vměšování do předvolební kampaně cituje NYT analytika z pražského Institutu Aspen Michala Kořána, podle kterého "Rusové nemohou být šťastnější".

AFP, která stejně jako další agentury průběžně a podrobně sledovala sčítání hlasů, Zemana označila přívlastkem "proruský". Rakouská agentura APA napsala, že "Zeman bude působit ve funkci dalších pět let" a dodala, že v jeho volebním štábu se již oslavovalo.

O těsném vítězství "proruského a protiimigračního" politika následně referuje zpravodajství BBC. Agentura DPA konstatuje, že Zeman zvítězil s "protipřistěhovaleckou kampaní". Agentura AP uvádí, že v předchozích pěti letech Zeman "rozděloval národ svým proruským postojem a podporou užších vazeb s Čínou". List The New York Times hovoří o vítězství "populistického lídra a nepřítele migrantů".

Související

Více souvisejících

Miloš Zeman prezidentské volby 2018 Noviny / tisk

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy