Nová válka v Koreji? Kim bude okamžitě zabit, USA možná zaútočí první, píší odborníci

Soul - V odborných vojenských kruzích se stále častěji spekuluje o tom, jak by vypadal případný vojenský konflikt na Korejském poloostrově. Odborníci se přou, nakolik by nová válka byla podobná té předchozí z 50. let a v čem by byla naopak odlišná. Se svým pohledem teď přišel i odborný web National Interest.

Spekuluje se například, že by ihned v prvních okamžicích války došlo k odstranění severokorejského diktátora Kim Čong-una. Ten by mohl být zabit jihokorejskými nebo americkými speciálními jednotkami, popřípadě ho mohly v jeho bunkru zaživa pohřbít speciální bomby. Mohly by být také provedeny chirurgicky přesné nálety s cílem vyřadit další velitelská stanoviště a jaderná zařízení.

Tyto teorie vychází z nových korejsko-amerických plánů, jež byly přijaty v roce 2015. Ty v určitých ohledech mění náhled na potenciální konflikt. Dříve se například předpokládalo, že to bude Severní Korea která zaútočí první.

Očekávalo se, že se nekonečné množství severokorejských vojáků převalí přes hranici a Američané spolu s Jihokorejci je budou muset nejdříve zastavit, aby následně přešli do protiútoku. Jako v roce 1950. Stále více se ale spekuluje o možnosti, že by USA a Jižní Korea zaútočily první, formou jakéhosi preventivního úderu.

Podle vojenských expertů došlo k opravdu zásadním změnám ve společných americko-korejských plánech. Ty byly v důsledku posledních severokorejských provokací pozměněny tak, aby nabízely možnost elastičtější a rychlejší reakce. Nové postupy již byly údajně vyzkoušeny i v praxi, a to během loňského společného cvičení, kterého se zúčastnilo na 300 000 vojáků z obou stran.

Ne všichni ale přijali změny v americko-korejských plánech s nadšením. V Jihokorejském parlamentu je řada poslanců, kteří mají z případného preventivního úderu na KLDR obavy. Poslanci mají obavy zejména z toho, aby se případné omezené a preventivní údery nezvrhly v regulérní válku.  

Související

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Jižní Korea armáda Jižní Korea USA (Spojené státy americké) Armáda

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy