Šílenec zavede USA do katastrofy? Zaznělo varování před "nepředstavitelným krveprolitím"

NÁZOR - Poradce prezidenta USA pro národní bezpečnost má koordinovat utváření politiky v rámci americké administrativy, řešit neshody mezi jednotlivými úřady, detailně plánovat důležitá rozhodnutí a krom toho prezentovat prezidentovi své vlastní názory, vysvětluje editorial serveru Washington Post. Prestižní deník varuje, že John Bolton, který se má dle oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa příští měsíc uvedené funkce ujmout, pro ni není vhodný.

Rigidní ideolog, "šílenec" Bolton

Bolton má renomé rigidního, silného ideologa, který šikanoval kolegy a překrucoval zpravodajské materiály, připomíná renomovaný deník. Zmiňuje Boltonovo obhajování extrémních opatření, například preventivních vojenských úderů na Severní Koreu a Írán, které mohou zavést Trumpa a Spojené státy do katastrofy.       

"Není jasné zda si Trump vybral Boltona, jelikož souhlasí s jeho názory, nebo se mu zkrátka líbilo sledovat jeho komentáře pro televizi Fox News," píše washingtonský server s odkazem na zvěsti, že šéf Bílého domu bývalého velvyslance Spojených států při OSN Boltona  neangažoval dříve jen kvůli tomu, že se mu nelíbí jeho hustý knír.

Ať jde o záměr či náhodu, Trump podle vlivného serveru pravděpodobně obnoví konflikty a chaos ve svém bezpečnostním týmu, který se pod tandemem H. R. McMaster-Rex Tillerson, nedávno odvolanými poradcem pro národní bezpečnost a ministrem zahraničí, jevil jako kompetentní.

McMaster, který přibyl na rostoucí seznam respektovaných veřejných osobností, jejichž pověst Trump pošpinil, dokázal očistit Radu pro národní bezpečnost od nekvalifikovaných lidí, které do ní přivedl jeho předchůdce, Michael Flynn, konstatuje Washington Post. Zatímco McMaster přilákal některé profesionály zahraniční politiky, ti budou muset nyní zvážit Boltonovu známou historii zahrnující pokus přinutit zpravodajce ministerstva zahraničí k odsouhlasení lživých tvrzení, že Kuba vlastní biologické zbraně.

Bolton také obtěžoval pracovnici Agentury spojených států pro mezinárodní rozvoj Melody Townselovou, která v roce 2005 vypověděla před senátním výborem pro zahraniční vztahy, že ji Bolton v roce 1994 naháněl po hotelu v Moskvě, házel po ni věcmi, nechával ji pod dveřmi výhružné vzkazy a "celkově se choval jako šílenec", poukazuje editorial.

Hrozí radikální obrat v zahraniční politice

Republikánští senátoři, kteří se zabývali Boltonovou historií, odmítli potvrdit tohoto muže do pozice amerického vyslance při OSN a je pravděpodobné, že Boltona by odmítl i současný senát, pokud by byl navržen do funkce vyžadující schválení, soudí washingtonský deník. Přiznává, že Trump si může poradce pro národní bezpečnost vybrat sám, ale volba Boltona nevěstí pouze personální zemětřesení, ale také radikální obrat v prezidentově zahraniční politice.

"McMaster spolu s Tillersonem a ministrem obrany Jimem Mattisem přesvědčili Trumpa, aby upustil od jistých zbrklých kroků, například zrušení jaderné dohody s Íránem a stažení amerických vojsk z Afghánistánu," pokračuje renomovaný server. Varuje, že nyní bude hlavní prezidentův zahraničněpolitický poradce povzbuzovat jeho sklony k vypovězení zmíněné dohody, což by ochladilo vztahy USA s jejich spojenci a přiblížilo konflikt s Teheránem.

Boltonovo veřejné prosazování války s KLDR pak může pohřbít již tak riskantní plán Trumpa setkat se s Kim Čong-unem, severokorejským vůdcem, naznačuje prestižní deník. Obává se, že pokud Trump dá na Boltonův argument, že preventivní úder je vhodný k vypořádání se s jadernou hrozbou, východní Asie a možná i území USA se mohou stát dějištěm nepředstavitelného krveprolití.

Vlivný deník tak doporučuje čelním představitelům Republikánské strany v Kongresu, aby proti Boltonovu jmenování vystoupili. Ti však opakovaně ukázali, že nejsou ochotní postavit se Bílému domu, deklaruje Washington Post. Dodává, že naději proto představují Jim Mattis a další kompetentní osoby zůstávající v Trumpově administrativě, kteří snad vyváží zřejmě provokativní vliv Boltona na prezidenta.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) John Bolton Donald Trump Herbert Raymond McMaster

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy