Světový otřes v roce 1968? Od vraždy Martina Luthera Kinga uplynulo 50 let

Rok 1968 nebyl speciální jen v Československu, ale po celém světě. Na západě Evropy vrcholily studentské bouře a v Americe byl zavražděn nejmladší nositel Nobelovy ceny za mír, černošský baptistický kazatel Martin Luther King.

V 60. letech 20. století docházelo k velkým politickým bouřím. Do popředí se dostávala generace, která nebyla tak výrazně poznamenaná traumatem 2. světové války jako generace jejich rodičů. Ve Francii se bouřili vysokoškolští studenti, kteří nemohli dosáhnout na adekvátní uplatnění, v Německu se ozývali mladí levičáci a v Československu se budoval experiment reformního komunismu. Do bouřlivých let zapadalo i dění v USA, kde se demonstrovalo proti válce ve Vietnamu a taky proti rasové segregaci.

Rovnoprávnost Afroameričanů od války Severu proti Jihu? Kdepak

Otrokářská historie Spojených státu zapříčinila široké rozšíření rasismu, který nebyl jen rétorický, ale především byl provozován na každodenní bázi. Asi nikoho nepřekvapí, že k největším problémům a nejtvrdší diskriminaci černochů docházelo v amerických jižanských státech, přesně těch, které prohrály občanskou válku. Nejen že veškeré veřejné instituce byly rozděleny na části pro bílé a barevné, v několika státech byla v platnosti série národních diskriminačních opatření, které měly zabránit k registraci a následnému odevzdání hlasu Afroameričany. K registraci byly vyžadovány testy gramotnosti, poplatky a došlo i na pohrůžky násilím. Nic z toho nemělo podle americké ústavy z roku 1870 narušovat rovnost hlasů.

Na scéně Martin Luther King

Nejznámější postavou, která se zasadila o změnu situace a veřejné odmítnutí všudypřítomného rasismu byl pastor a filosof dr. Martin Luther King. Největším vítězstvím bylo podepsání federálního zákona o rovnosti hlasů z roku 1965. Zakazoval jakékoliv diskriminační postupy stran rovnoprávného přístupu k volbám, jehož podpisu sám Luther King mohl přihlížet. Ještě o rok dříve prezident Lyndon Johnson podepsal zákon zakazující diskriminaci ve veřejných zařízeních. S trochou nadsázky se dá říci, že tam kde celá vzpoura proti rasismu začala, tam i skončila. Veřejnost totiž vyprovokovala dáma hrdinským činem v autobuse mířícím do Montgomery ve státě Alabama. Rose Parkerová odmítla pustit sednout bílého cestujícího. Dnes se může zdát, že na takovém činu není nic hrdinského, jenže se jednalo o trestný čin, za který černoška putovala do vězení.

V roce 1964 obdržel Martin Luther King také Nobelovu cenu míru a stal se v 35. letech jejím nejmladším držitelem. Ve své angažovanosti však neměl na růžích ustláno. Během bojkotu autobusové dopravy v Montgomery, který následoval po zatčení Rose Parkerové, a v němž se Luther King výrazně angažoval a byl na popud příznivců segregace zatčen. Dokonce byl na jeho dům proveden pumový atentát. Problematicky ho vnímaly i politické elity. Politickému nátlaku způsobeného jeho angažovanosti prezident Lyndon Johnson čelil s velkou nechutí a šéf FBI Edgar Hoover ho považoval za podněcovatele komunistického převratu. Na druhou stranu je možné tyto názory přičíst na vrub všeobecné antikomunistické hysterii panující v USA v počátcích studené války.

Život na ostří nože, doslova

V ohrožení života jeho rasistickými odpůrci se Luther King vyskytoval pravidelně. V roce 1958 byl pobodán na autogramiádě své knihy. Na následky obdobného útoku pak i zemřel. Stalo se to právě v roce 1968, kdy vrcholilo Pražské jaro. Tudíž je možné se o tomto činu dočíst i v dochovaném československém tisku, který krátce nepodléhal komunistické cenzuře. Život velkého humanisty skončil s kuriózních důvodů. Byl v médiích kritizován, že si žije na vysoké noze a ubytovává se na cestách po luxusních hotelech. Kritice Martin Luther King čelil a ubytoval se v levném motelu, ovšem média informovala i o čísle pokoje, kde bydlel. Tam ho našel atentátník a 4. dubna 1968 byl přesně před 50. lety zavražděn.

Související

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti. Rozhovor

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

Více souvisejících

historie USA (Spojené státy americké) Martin Luther King - rasismus 1968

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

Ryan Gosling jako Kaskadér.

RECENZE: Kaskadér v čele s křehkým Goslingem je ideální letní zábavou z idealizovaného filmařského zákulisí

Ryan Gosling a Emily Blunt byli loni vedlejšími tvářemi letního fenoménu Barbenheimer, oba byli za své role nominováni na Oscara. Teď se před kamerou, a ve filmu i za kamerou, potkávají u dalšího projektu s blockbusterovými ambicemi. Kaskadér je v tom nejlepším slova smyslu pohodovou zábavou, jež nepostrádá hravost, důmyslnost a zbytečně se nepáře s logikou.

včera

včera

včera

FC Liverpool hraje své domácí zápasy na stadionu Anfield Road.

Liverpool už má náhradu za Kloppa. Nový kouč si z Feyenoordu může přivést i slovenského fotbalistu

Fanoušci fotbalového Liverpoolu už vědí, kdo bude od sezóny 2024/25 novým kormidelníkem jejich miláčků a tudíž nástupcem Jürgena Kloppa, německého kouče, který už předem avizoval, že tato sezóna bude jeho poslední na pozici trenéra anglického celku. Podle BBC se jím stane nizozemský stratég Arne Slot, jenž v současnosti působí jako kouč Feyenoordu Rotterdam. Právě s tímto klubem se měl Liverpool domluvit na uvolnění Slota za 9 milionů eur (v přepočtu přes 226 milionů korun) s tím, že si nizozemský klub přijde na další dva miliony eur (přes 50 milionů korun) v rámci dodatečných bonusů.

včera

včera

Helena Langšádlová

Pavel přijal demisi ministryně Langšádlové, nahradit ji má Tuleja

Výměna na postu ministra pro vědu a výzkum se ve čtvrtek přiblížila. Prezident Petr Pavel přijal demisi končící ministryně Heleny Langšádlové (TOP 09). Na Pražský hrad zároveň zamířil návrh na jmenování Pavla Tuleji, který by se měl v pondělí chopit vládní funkce.

včera

Vladimir Putin

Rána pro Putina: Ukrajinci ničí rafinerie, Rusům došly zásoby paliva

Kromě bojů na frontě se válka na Ukrajině rozšířila i do strategických oblastí, jako jsou rafinerie, které jsou klíčové pro zásobování Ruska palivy. Ukrajinci k těmto nelehkým akcím využívají dronů, které poškodily některé z těchto rafinerií natolik, že jejich produkce ropy byla omezena. To způsobilo růst cen a nedostatek paliva v celém Rusku.

včera

Petr Fiala

Fiala uvedl do funkce nového ředitele NBÚ. Je jím Čuřín

Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl ve čtvrtek do funkce nového ředitele Národního bezpečnostního úřadu Jana Čuřína, který dosud působil jako bezpečnostní ředitel Úřadu vlády. Vláda rozhodla o jeho jmenování na jednom z březnových zasedání. 

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Koubek se rozhodl. I v příští sezóně bude nadále trénovat Viktorii Plzeň

Po vyřazení Viktorie Plzeň z Evropské konferenční ligy, kde zaznamenala poprvé v historii klubu postup až do čtvrtfinále evropského poháru, přičemž v této fázi nakonec nestačila na Fiorentinu, se trenér Miroslav Koubek nechtěl nikterak vyjadřovat ke své budoucnosti. Nyní už je ale jasno v tom, že nejstaršího fotbalového trenéra na scéně tuzemské Fortuna ligy, která bude nosit od příštího ročníku název Chance liga, uvidí fotbaloví fanoušci právě i v následující sezóně. Dvaasedmdesátiletý stratég se totiž dohodl s plzeňským vedením na prodloužení smlouvy o další rok.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Trump: Paříž a Londýn už jsou k nerozeznání. Otevřely dveře džihádu

Donald Trump včera riskoval, že znovu zažehne spor se Sadiqem Khanem poté, co prohlásil, že imigrace změnila Londýn „k nepoznání“ a že obě evropské metropole (Londýn a Paříž - poznámka redakce) „otevřely své dveře džihádu“.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy