Sýrie není jediná? Tyto tři války by mohl Donald Trump okamžitě ukončit

I přes vyhrocení situace v Sýrii v posledních dnech, je zde možnost, jak konflikt bez větších morálních, politických a vojenských ztrát rychle ukončit, píše pro web nationalinterest. org vojenský analytik Daniel R. DePetris. Prezidentův vliv by vedle Sýrie mohl být uplatněn i na další dva konflikty, a s jeho pomoci, by mohlo dojít k jejich rychlému ukončení či alespoň jejich deeskalaci. Navíc by Trump mohl splnit své sliby a značně osekat výdaje na obranu.

I přesto, že americký vojenský rozpočet dosahuje rekordní výše 700 miliard dolarů, armáda nemá peněz nazbyt. Největší kus z celého rozpočtu spolkne výroba a zavádění nových supermoderních a superdrahých stíhaček F-35. Nejsnadnější cestou, jak ušetřit by bylo dostat se z několika dlouhodobých konfliktů, ve kterých Američané hrají svojí roli.

1. Afghanistán

 I přesto, že byla stažena většina americké armády ze země, je Afghánistán pro USA stále ožehavým problémem.  Pro Ameriku je to nejdelší konflikt, kterého se ve svých dějinách zúčastnila. A ani po 17 letech americké intervence to nevypadá na to, že by byl u konce. Naopak. Po loňské ofenzivě Talibanu musel Trump schválit dodatečné převelení 3000 amerických vojáků zpět do země a v Afghanistánu je nyní 15000 amerických vojáků. Ti mají vycvičit a podporovat vládní vojska. Pentagon se sice chlubí novou strategií, ale ta spočívá především v intenzivnější bombardovací kampani a větším chlubením z jejích údajných úspěchů. To vše stojí americké daňové poplatníky 45 miliard dolarů ročně.

Šéf generálního štábu americké armády generál Joe Dunford  minulý měsíc prohlásil: „S novou strategií jsme Taliban donutili přejít na opotřebovací válku, kterou nemohou nikdy vyhrát. “ To je samozřejmě pravda, podotýká DePetris, ale Amerika také ne. Válka zmítá Afghánistánem již 40 let a jediným řešením je, aby skupiny odporu přestali být podporovány ze zahraničí. Dokud Talibanu nevyschnou zahraniční zdroje především z Pákistánu, tak válka nikdy neskončí. Americké sily by se měli stáhnout a přenechat zemi svému osudu.  Američtí vojáci jsou dnes v obklíčení ve velmi špatné situaci, kdy se snaží udržet umírající režim.

 2. Jemen

Jemenský konflikt patří k nejostudnějším konfliktům dneška. Saudové zde bombardují nemocnice a školy. Již více než 80% obyvatel země potřebuje humanitární pomoc, aby vůbec přežili. Je tedy nepochopitelné proč Spojení státy dávají štědrou vojenskou pomoc Saudům, tedy jednomu z nejbohatších státu na světě. Americké létající tankery doplňují saudským letounům ve vzduch palivo a z amerických vojenských skladů je jim doplňována munice. To vše opět na účet amerického daňového poplatníka.   Navíc Jemen patří do skupiny nejméně důležitých státu na Blízkém východě. Pokud by Amerika přestala saudskou agresi podporovat nejen, že by ji to ušetřilo mnoho miliard, ale ještě by to zvedlo popularitu USA ve světě.

3. Sýrie

Jak se vyjádřil jeden poradce, působící Sýrii: po porážce Islámského státu Spojení státy nemají v Sýrii co dělat a měl by se z ní co nejdříve stáhnout. Sýrie prostě není americkou záležitostí a USA by podle DePetrise neměli zabředat do další „mírové“ operace, která se protáhne na několik desetiletí a stojí americké daňové poplatníky miliardy dolarů. Řešení syrského konfliktu je především záležitostí samotné Sýrie a zemí s ní sousedícími. Amerika by neměla posílat žádné intervenční ani mírové síly a z konfliktu by se měla zcela stáhnout. I přes značné znechucení z používání chemických zbraní není Asad pro USA bezprostředním nebezpečím, zakončuje své úvahy DePetrius.  

Související

Více souvisejících

Donald Trump Sýrie válka Afghanistán Jemen

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy