Vědkyně, které si fotí "sladká selfíčka ve slušivých hadřících" vlastně podporují sexismus a diskriminaci, tvrdí doktorandka

Toronto – Facebook a Instagram jsou dnes velkými hity a tak není divu, že se na nich prezentuje kde kdo. Své účty na nich mají mimo jiné i vědkyně a různé výzkumné pracovnice, jež se s jejich pomocí snaží popularizovat vědu. Ne všem je ale tento způsob prezentace po chuti.

Vědkyně, které ve svých laboratořích fotí „sladká selfíčka“ prý tímto chováním podporují sexismus a diskriminaci žen. Alespoň to tvrdí doktorandka z torontské univerzity Meghan Wright. Ta svůj názor vyjádřila v sloupku pro vědecký magazín Science.

Wrightová tvrdí, že v mužském světě vědy jsou ženy podceňovány a hůře placeny. Její ženské kolegyně, jež se ale v laboratořích fotí se „sladkými úsměvy“ oblečené do „slušivých hadříků“ podle ní tuto situaci pouze prohlubují. Podle Wrightové by měly svůj čas věnovat spíše boji proti sexismu a diskriminaci.

Ve svém textu zmiňuje i konkrétní případ a sice svojí kolegyni z doktorského studia Samanthu Yamminovou. Ta má na svém instagramovém účtu (Science Sam) více než 25 000 sledujících. Podle Wrightové ale sdílí jen „hezká selfíčka a vtipná videa, okořeněná spoustou emotikon“.

Řada vědkyň se proti těmto tvrzením ostře ohradila. Podle nich jsou naopak sociální sítě klíčovým nástrojem v boji proti diskriminaci žen. Kritice neušel ani zmíněný magazín Science. Vědkyně mu vyčítají, že vůbec uveřejnil text, který na ně podle nich útočí jen proto, že se snaží svoji práci prezentovat i nevědeckému publiku.

Ohradila se i již zmíněná Samantha Yamminová. Podle ní je Instagram skvělým nástrojem, pomocí něhož lze vědu efektivně popularizovat. Vysvětluje i proč volí formu tzv. selfie. Podle ní mají fotky s obličejem o celých 38% více zobrazení než fotky bez tváře. „Mimo jiné se také snažíme bourat stereotypy o tom, jak vědkyně vypadají.“ napsala Yamminová vědeckému serveru Massive Science.

Magazín Science již ke kontroverznímu sloupku přidal komentář, v němž ubezpečuje, že text v žádném případě neměl být útokem na „Science Sam“. Vlna kritiky už se ale nezadržitelně šíří veřejným prostorem a zdá se, že Wirghtovou nešetří ani její mužští kolegové. Kriticky se vyjadřoval například astronom Ryan Trainor. Podle něj jsou „vědecká selfíčka“ v pořádku a dokonce prý mohou některé lidi přivést na vědeckou dráhu.

Související

Voda

Víme, co pijeme? Vědce znepokojil nový objev, čistírny vody v jednom případě nedokáží zničit viry a bakterie

Čistírny odpadních vod jsou zásadní pro odstraňování kontaminantů z vody, která se následně vrací do přírody nebo je recyklována pro jiné účely. Nová studie však naznačuje, že tyto čistírny nemusí být dostatečně účinné v boji proti patogenům, které se uchytí na mikroplastech. Pokud se některé lidské patogeny přichytí na mikroplasty, mohou přežít čisticí procesy a představovat nebezpečí pro lidské zdraví, varuje nová studie publikovaná ve vědeckém žurnálu Plos One.

Více souvisejících

Vědci sexismus diskriminace sociální sítě selfie

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

20. prosince 2024 18:39

Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru

Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy