Vědkyně, které si fotí "sladká selfíčka ve slušivých hadřících" vlastně podporují sexismus a diskriminaci, tvrdí doktorandka

Toronto – Facebook a Instagram jsou dnes velkými hity a tak není divu, že se na nich prezentuje kde kdo. Své účty na nich mají mimo jiné i vědkyně a různé výzkumné pracovnice, jež se s jejich pomocí snaží popularizovat vědu. Ne všem je ale tento způsob prezentace po chuti.

Vědkyně, které ve svých laboratořích fotí „sladká selfíčka“ prý tímto chováním podporují sexismus a diskriminaci žen. Alespoň to tvrdí doktorandka z torontské univerzity Meghan Wright. Ta svůj názor vyjádřila v sloupku pro vědecký magazín Science.

Wrightová tvrdí, že v mužském světě vědy jsou ženy podceňovány a hůře placeny. Její ženské kolegyně, jež se ale v laboratořích fotí se „sladkými úsměvy“ oblečené do „slušivých hadříků“ podle ní tuto situaci pouze prohlubují. Podle Wrightové by měly svůj čas věnovat spíše boji proti sexismu a diskriminaci.

Ve svém textu zmiňuje i konkrétní případ a sice svojí kolegyni z doktorského studia Samanthu Yamminovou. Ta má na svém instagramovém účtu (Science Sam) více než 25 000 sledujících. Podle Wrightové ale sdílí jen „hezká selfíčka a vtipná videa, okořeněná spoustou emotikon“.

Řada vědkyň se proti těmto tvrzením ostře ohradila. Podle nich jsou naopak sociální sítě klíčovým nástrojem v boji proti diskriminaci žen. Kritice neušel ani zmíněný magazín Science. Vědkyně mu vyčítají, že vůbec uveřejnil text, který na ně podle nich útočí jen proto, že se snaží svoji práci prezentovat i nevědeckému publiku.

Ohradila se i již zmíněná Samantha Yamminová. Podle ní je Instagram skvělým nástrojem, pomocí něhož lze vědu efektivně popularizovat. Vysvětluje i proč volí formu tzv. selfie. Podle ní mají fotky s obličejem o celých 38% více zobrazení než fotky bez tváře. „Mimo jiné se také snažíme bourat stereotypy o tom, jak vědkyně vypadají.“ napsala Yamminová vědeckému serveru Massive Science.

Magazín Science již ke kontroverznímu sloupku přidal komentář, v němž ubezpečuje, že text v žádném případě neměl být útokem na „Science Sam“. Vlna kritiky už se ale nezadržitelně šíří veřejným prostorem a zdá se, že Wirghtovou nešetří ani její mužští kolegové. Kriticky se vyjadřoval například astronom Ryan Trainor. Podle něj jsou „vědecká selfíčka“ v pořádku a dokonce prý mohou některé lidi přivést na vědeckou dráhu.

Související

Více souvisejících

Vědci sexismus diskriminace sociální sítě selfie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

včera

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

včera

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

včera

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

včera

Počasí: Česko zasáhl silný vítr. Meteorologové vydali výstrahu

Meteorologové vydali výstrahu před silným větrem. Ten bude podle ČHMÚ.cz řádit na části území až do zítřejšího večera.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy