Vědkyně, které si fotí "sladká selfíčka ve slušivých hadřících" vlastně podporují sexismus a diskriminaci, tvrdí doktorandka

Toronto – Facebook a Instagram jsou dnes velkými hity a tak není divu, že se na nich prezentuje kde kdo. Své účty na nich mají mimo jiné i vědkyně a různé výzkumné pracovnice, jež se s jejich pomocí snaží popularizovat vědu. Ne všem je ale tento způsob prezentace po chuti.

Vědkyně, které ve svých laboratořích fotí „sladká selfíčka“ prý tímto chováním podporují sexismus a diskriminaci žen. Alespoň to tvrdí doktorandka z torontské univerzity Meghan Wright. Ta svůj názor vyjádřila v sloupku pro vědecký magazín Science.

Wrightová tvrdí, že v mužském světě vědy jsou ženy podceňovány a hůře placeny. Její ženské kolegyně, jež se ale v laboratořích fotí se „sladkými úsměvy“ oblečené do „slušivých hadříků“ podle ní tuto situaci pouze prohlubují. Podle Wrightové by měly svůj čas věnovat spíše boji proti sexismu a diskriminaci.

Ve svém textu zmiňuje i konkrétní případ a sice svojí kolegyni z doktorského studia Samanthu Yamminovou. Ta má na svém instagramovém účtu (Science Sam) více než 25 000 sledujících. Podle Wrightové ale sdílí jen „hezká selfíčka a vtipná videa, okořeněná spoustou emotikon“.

Řada vědkyň se proti těmto tvrzením ostře ohradila. Podle nich jsou naopak sociální sítě klíčovým nástrojem v boji proti diskriminaci žen. Kritice neušel ani zmíněný magazín Science. Vědkyně mu vyčítají, že vůbec uveřejnil text, který na ně podle nich útočí jen proto, že se snaží svoji práci prezentovat i nevědeckému publiku.

Ohradila se i již zmíněná Samantha Yamminová. Podle ní je Instagram skvělým nástrojem, pomocí něhož lze vědu efektivně popularizovat. Vysvětluje i proč volí formu tzv. selfie. Podle ní mají fotky s obličejem o celých 38% více zobrazení než fotky bez tváře. „Mimo jiné se také snažíme bourat stereotypy o tom, jak vědkyně vypadají.“ napsala Yamminová vědeckému serveru Massive Science.

Magazín Science již ke kontroverznímu sloupku přidal komentář, v němž ubezpečuje, že text v žádném případě neměl být útokem na „Science Sam“. Vlna kritiky už se ale nezadržitelně šíří veřejným prostorem a zdá se, že Wirghtovou nešetří ani její mužští kolegové. Kriticky se vyjadřoval například astronom Ryan Trainor. Podle něj jsou „vědecká selfíčka“ v pořádku a dokonce prý mohou některé lidi přivést na vědeckou dráhu.

Související

Více souvisejících

Vědci sexismus diskriminace sociální sítě selfie

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

včera

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti

Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad. 

včera

včera

Počasí se mění a svět nic nedělá. První stát bude bojkotovat klimatickou konferenci COP29

Papua-Nová Guinea oznámila, že bude bojkotovat nadcházející klimatický summit OSN, dokud hlavní světoví znečišťovatelé nezačnou podnikat konkrétní kroky. Ministr zahraničí této ostrovní země Justin Tkatchenko označil účast své země na summitech COP za "plýtvání časem", protože podle něj zatím nedošlo k žádným skutečným změnám.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy