Odmítáte "nevzdělané" uprchlíky? Vždyť zachránili našemu prezidentovi život, zlobí se lékař

Washington - Před sedmatřiceti lety se stal Ronald Reagan druhým americkým prezidentem (po Theodoru Rooseveltovi), který byl postřelen ve svém úřadu a pokus o atentát přežil. Předposlední březnový den roku 1981 jej postřelil psychicky nemocný John Hinckley.

Reagan byl tehdy v úřadu pouhé dva měsíce. Zranění byla vážná, prezident utrpěl poranění plicního laloku. Byl ale okamžitě dopraven do Washingtonovy nemocnice a tam se mu dostalo rychlé a profesionální pomoci. Lékaři mu bezpochyby zachránili život.

Zajímavé ale v této souvislosti je, že všichni lékaři, jež se o prezidenta v kritický moment starali, byli přistěhovalci. Ve sloupku pro Washington Post to v kontextu současné debaty na téma imigrace připomíná americká vysokoškolská pedagožka Claudia Kolkerová.

Ta uvádí část argumentů, s nimiž lidé imigranty odmítají – jsou nevzdělaní, neintegrovatelní a pocházejí ze „špatných“ zemí. Pokud by se ale tato kritéria aplikovala i na Reaganovy lékaře, nikdy by v USA nebyli a prezidentův život by nezachránili.

Doktor Ramon Morales, jenž o Reagana na sále pečoval, totiž pocházel z Mexika. Další lékař, May Chin se narodil v Malajsii. Manfred Lichtmann byl zase původně Němec, jehož rodina uprchla z Německa před Hitlerem.

Lichtmannův osud po příchodu do USA přitom nebyl vůbec jednoduchý. Jeho rodiče brzy onemocněli a on se tak musel v nové zemi protloukat sám. Neuměl jazyk a anglicky se naučil až v první třídě základní školy. Po vojenské službě ve Vietnamu se vrhl na lékařskou dráhu.

Stejně barvitý příběh má za sebou i Ramon Morales. Ten se narodil v Nikaragui, ale rodiče jej poslali nejdříve do Mexika (kde získal občanství) a posléze do USA. Moralesův otec byl totiž soudce, jednou ale vynesl rozsudek, který se nelíbil diktátoru Anastasiu Somozovi a celá rodina se ocitla ve smrtelném nebezpečí.

Manfred Lichtmann na události vzpomíná i po letech a dramatická záchrana prezidentova života v něm zůstala na celý život. „Poté co republikáni v roce 2016 nominovali do voleb Trumpa, snažil jsem se dovolat do kanceláře republikánského senátora Grahama.“ vypráví Lichtmann. „Chtěl jsem mu říct, že mají kandidáta, který říká že Mexičané jsou zločinci, přitom Mexičan zachránil život Ronaldu Reaganovi.“. 

Související

Ronald Reagan (sedí v pravo) v roli amerického prezidenta Komentář

Na pokraji soudného dne? Mýtus zvaný Able Archer je živý i po 40 letech

Před 40 lety bylo zahájeno vojenské cvičení Severoatlantické aliance nazvané Able Archer 83. V médiích a publicistických textech bývá hojně skloňováno jako jeden z momentů, kdy studená válka málem přerostla v otevřený jaderný konflikt s apokalyptickými důsledky. Přestože historici v uplynulých dvou dekádách takový příběh jasně vyvrátili, mýtus nadále přežívá do té míry, že jej mnozí vnímají jako fakt. Je totiž o poznání atraktivnější než konstatování, že v listopadových dnech roku 1983 se vlastně nic mimořádného nestalo. 

Více souvisejících

Ronald Reagan imigrace USA (Spojené státy americké) lékaři uprchlíci

Aktuálně se děje

před 31 minutami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 15 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu

V Česku jsou bezpečnostní opatření na vánočních trzích dostatečná a bezprostřední riziko nehrozí, uvedli policisté a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v reakci na páteční útok v německém Magdeburgu. Muž tam najel autem do lidí, přičemž dva zabil a desítky jich zranil. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy