NÁZOR - V dubnu 2018 se objevila zpráva, že kanadské ministerstvo obrany poskytne Univerzitě ve Waterloo 2,7 miliardy dolarů na výzkum technologie kvantového radaru, poukazuje Sébastien Roblin v komentáři pro server National Interest. Bezpečnostní analytik, instruktor a vysokoškolský pedagog soudí, že Kanada tím vstoupila do technologického závodu, jemuž zřejmě vévodí Čína, a byť je kvantový radar technologií, která má k dospělosti daleko, může nakonec poskytnout účinné prostředky k detekci letounů s technologií stealth a překonání prostředků elektronického boje.
Reálná technologie
Kanada ustoupila od záměru pořídit si stealth letouny F-35, zatímco Severoamerické velitelství obrany vzdušného prostoru, které Kanada provozuje spolu se Spojenými státy, musí počítat s případnými narušiteli v podobě nových čínských a ruských stealth letadel, konstatuje Roblin. Dodává, že technologie kvantových zbraní zdánlivě spadá spíše do oblasti sci-fi než do reálného světa, avšak tato technologie je skutečná a využívá principu kvantového provázání, což je fenomén, kdy se podmínky ovlivňující jednu subatomární částici projevují také v navázané partnerské částici, i když jsou daleko od sebe.
Kvantový radar funguje tak, že využívá krystal k rozdělení fotonu na dva provázané fotony a následně vyšle jeden z páru, přičemž sleduje korespondující efekt na druhý, partnerský, vysvětluje odborník. Poukazuje, že pokud vyslaná částice narazí například do stealth letounu, bude to pozorovatelné na nevyslaném partnerském fotonu, který je oddělen od neovlivněných fotonů a vytvoří formu radarového obrazu.
Takovou formu radaru nepřelstí pro mnoho technologií navržených k překonání odrazu radiových vln, například snížený radarový průřez či materiály absorbující radarové paprsky, navíc ji neovlivňuje rušení a další prostředky elektronického boje, které hrají důležitou roli při obraně protivzdušných radarů, uvádí analytik. Doplňuje, že provázané fotony nejsou detekovatelné, díky čemuž se zaměřovanému cíli nedostává varování, navíc nelze vysledovat jejich zdroj.
"To znamená, že na rozdíl od tradičních radarů protivzdušné obrany, které se odhalují, kdykoliv aktivně vysílají radiové vlny, jimiž pátrají po letounech, kvantový radar neoznamuje svou přítomnost a nevystavuje se nebezpečí protiradarových střel," píše Roblin. Připouští ovšem, že kvantové radary mají své limity - podobně jako tradiční radary ztrácejí účinnost s přibývající vzdáleností, jelikož i provázané částice nakonec přijdou o svou soudržnost, což může urychlit například špatné počasí.
Zcela nové možnosti
V září 2016 Čína oznámila, že vyvinula funkční kvantový radar s dosahem 100 kilometrů, čehož se údajně podařilo dosáhnout skrze vývoj vysoce efektivních protonových detektorů, připomíná instruktor. Zdůrazňuje, že mnoho komentátorů je ovšem skeptických vůči možnosti, že čínský kvantový radar je blízko nasazení mimo laboratorní podmínky.
Pokud je čínské tvrzení pravdivé, přes veškerou svou působivost zdaleka neznamená zisk technologie potřebné k efektivnímu radaru protivzdušné obrany, podotýká Roblin. Pro srovnání odkazuje na radar 96L6E Cheeseboard, který využívá ruský protivzdušný raketový systém S-400, který má maximální detekční rádius zhruba 400 kilometrů, zatímco izraelský radar Green Pine vyvinutý pro Jižní Koreu a Indii má dosah téměř 500 kilometrů.
"Pokud dosah kvantového radar nemůže být rozšířen, jeho operační nasazení zůstane relativně úzké," vysvětluje expert. Konstatuje však, že vývoj schopného kvantového radaru zajisté zmnohonásobí prostředky, jimiž lze detekovat letouny stealth, a potenciálně eliminuje efektivitu rušení a dalších nástrojů elektronického boje, přičemž by mohl navádět i zbraně dlouhého dosahu, ačkoliv nikdo v této fázi o dané schopnosti nehovoří.
Kvantové radary mohou přinést mnoho zajímavých nových možností, například detekci materiálu a dalších vlastností cíle, a to díky způsobu, kterým vyslané částice reagují při kontaktu s povrchem, nastiňuje Roblin. Vysvětluje, že to může poskytnout mnohem detailnější informace o značkách na radaru a pomoci odlišit klamné cíle od skutečných letounů a střel, případně zjistit, zda nesou jadernou hlavici. "Netřeba dodávat, že to by mělo velký dopad na protiraketovou obranu, kdy se vůdci států snaží rozhodnout, jak odpovědět na útok, který může být konvenční či jaderné povahy," píše analytik.
Další výhodou kvantového radaru, především toho, o který usiluje Kanada, je fakt, že na rozdíl od běžných radarů není ovlivňován elektromagnetickými jevy, které jsou běžné v Arktidě, například polárními zářemi či slunečními erupcemi, uvádí instruktor. Shrnuje, že kvantový radar má očividně výrazný potenciál, byť není jasné, zda jej lze transformovat ve funkční systém mimo laboratoř. I pokud se to podaří, vývoj potrvá dlouhá desetiletí, očekává Roblin. Dodává, že Kanada se přesto přidala do tohoto závodu mezi Čínou a Spojenými státy.
Související
Bojové AH-64E Apache zamíří do Polska. Severní soused zbrojí nákupem 96 kusu od Boeingu
Rusko tvrdí, že nad Arktidou zadrželo americké bombardéry „blížící“ se k jeho hranici
Americká armáda (U.S. AIR FORCE) , Kanada , F-35 Joint Strike Fighter , kvantový radar , Čína
Aktuálně se děje
před 9 minutami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 1 hodinou
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 1 hodinou
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 1 hodinou
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 2 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 2 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 2 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 2 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 3 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 3 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 4 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 4 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 4 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 5 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 5 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 6 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 6 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 7 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 7 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 7 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.
Zdroj: Libor Novák