Hrůzostrašná matka všech bomb: Proč tolik děsí nepřátele?

Je to více než rok, co poprvé americké letectvo nasadilo do boje největší konvenční bombu, která kdy byla nasazena. Přesto použití GBU-43 MOAB přezdívané také jako matka všech bomb obklopuje mnoho tajemství.

Předchůdce GBU-43, BLU-82, vznikla v 60. letech. Vážila 6800 kilogramů a byla vyvinuta pro použití v prostředí džungle. BLU-82, kterou nemohl nést kvůli váze bombardér, ale těžké nákladní letadlo jako C-130 Hercules. Bomba měla vypálit a vymýtit v džungli velkou plochu, na které pak měly přistávat vrtulníky. Díky tomuto určení získala zbraň i přezdívku, která ji proslavila: Sekačka sedmikrásek. Celkem jich mělo být vyrobeno 225.

Bomba BLU-82 byla s úspěchem poprvé použita ve Vietnamu v roce 1970. K dalšímu použití došlo v roce 1991 v Iráku. Její použití vyvolalo i mezi spojeneckými vojáky paniku a Britové například hlásili, že Američané použili atomovou zbraň. Naposledy byla BLU-82 použita v roce 2001.

Americké letectvo v roce 2001 zadalo vývoj nové bomby, která měla již zastarávající BLU-82 nahradit. GBU-43 je dlouhá 9,17 metru a v průměru má 103 centimetrů. Váží 9,8 tuny z čehož 8,4 tuny tvoří výbušná náplň.  Na rozdíl od BLU-82, která neměla žádné navádění, je GBU-43 naváděna pomocí GPS.

 To jí dovoluje navádět na cíl daleko přesněji a z daleko větší výše než její předchůdkyni.  Opět však musí být shazována z civilního stroje. Došlo i ke změně cílů. Zatímco BLU-82 byla primárně určena k vyčištění velkých ploch, GBU-43 je schopna zasáhnout i opevněné a podzemní cíle. K prvnímu jejímu testu došlo v roce 2003 na cvičišti na Floridě. Zatím bylo vyrobeno 15 kusů. Cena za kus se má pohybovat kolem 170 000 dolarů.

GBU-43 rozhodně svými výkony nedosahuje na nukleární zbraně. Pro srovnání „matka všech bomb“ má výkon ekvivalentu 11 tun TNT. Little Boy svržený v srpnu 1945 na Hirošimu měl ekvivalent 13 000 tun TNT. Přesto GBU-43 vzbuzuje v nepřátelích hrůzu a jejím hlavním úkolem je způsobit v řadách nepřátel paniku v rámci taktiky „shock and awe“ (strach a bázeň).

To dokázal i loňský úder proti bojovníkům IS v oblast Achin v provincii Nangarhár. Dne 13. dubna 2017 zde americké letectvo poprvé použilo GBU-43 proti podzemnímu komplexu využívaném islamisty. Dodnes není jasné, kolik bojovníků se podařilo zlikvidovat. Hovoří se o až o stovce islámských radikálů, včetně čtyř polních velitelů.

V okolí dopadu bomby bylo podle afghánských jednotek, které místo dopadu prozkoumaly, vše zničené, ale o několik set metrů dál již škody byly neznatelné.  Organizaci IS to však v provincii tvrdě zasáhlo a trvalo několik měsíců, než se v oblasti alespoň z části konsolidovala.

GBU-43 však není nejvýkonnější konvenční bomba na světě. Tou je ruská FOAB tedy Father of All Bombs (Otec všech bomb).  Oproti americké matce je ruský otec lehčí. Váží „pouhých“ 7,8 tuny.  Je však naplněna nově vyvinutou výbušninou a výbuch FOAB je ekvivalentem 44 tun TNT a dokáže zlikvidovat vše do 300 metrů od epicentra výbuchu. Na cíl zbraň navádí poziční systém GLONASS. Na cíl je ji na rozdíl od americké zbraně donést bombardér  TU-160.

Související

Více souvisejících

zbraně USA (Spojené státy americké) letectví GBU-43 Rusko Afghanistán

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Trump

Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?

Známé rčení, že „když Amerika kýchne, zbytek světa dostane rýmu“, vystihuje nejen ekonomický vliv USA, ale také dopad zahraniční politiky Spojených států, zvláště v éře Donalda Trumpa. Trumpova politika „Amerika na prvním místě“ (America First) slibuje izolacionismus, přehodnocení spojenectví a výrazné změny v globálních vztazích, což nutí světové lídry hledat nové strategie. Uvádí to analýza serveru CNN.

před 6 hodinami

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.

před 7 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí

Irina zažila noční můru, když byla napadena v ruském městě Artyom na Dálném východě mužem, který se představil jako veterán "speciální vojenské operace" na Ukrajině. Když se vracela domů z večerní zábavy, útočník ji kopal a bil berlou s takovou silou, že ji o ni zlomil. Při příjezdu policie muž předložil dokumenty potvrzující jeho službu na Ukrajině a prohlásil, že díky svému nasazení mu nic nehrozí.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům

Ukrajina čelí dalším problémům v době, kdy Rusko pokračuje v získávání taktických výhod na klíčových místech východní a jihovýchodní fronty, přičemž stále podniká intenzivní vzdušné útoky na ukrajinská města. Současně Moskva připravuje protiútok v ruské Kurské oblasti, kde Kyjev letos zaznamenal jediný významný vojenský úspěch. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského zde Rusko soustředilo téměř 50 tisíc vojáků, mezi nimiž jsou i čerstvě nasazení severokorejští vojáci.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Češi slaví 17. listopad na Národní třídě

35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci

Oslavám výročí událostí 17. listopadu 1989, které v Československu zahájily pád diktatury komunistické strany, každoročně dominuje pohled do historie. Bývá připomínán represivní charakter a ekonomická stagnace předlistopadového zřízení. Do kontrastu jsou naopak stavěny následné etablování pluralitní demokracie a hospodářská transformace, která začala přibližovat naši zemi k vyspělým západním ekonomikám. Ačkoliv má toto srovnání své opodstatnění, při výročí sametové revoluce se můžeme také zamyslet nad tím, kam polistopadový vývoj momentálně v Česku směřuje a zda některé recepty ordinované v předchozích 35 letech nepotřebují kritické přehodnocení. 

před 13 hodinami

včera

Lukáš Vácha

Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun

Začátkem listopadu byl na programu fotbalové Fortuna ligy třaskavý duel mezi Hradcem Králové a pražskou Slavií (1:1). Třaskavý byl na tolik, že nebylo nouze o rozmíšky hráčů na hřišti, ale i mezi střídačkami. Vrcholem všeho byla rasistická poznámka vůči slávistovi Ondřeji Lingrovi ze strany hradeckého asistenta Lukáše Váchy, který fotbalistu nazval „cikánem“. Na případ po zápase upozornil slávistický předseda představenstva Jaroslav Tvrdík, který ho dal do souvislosti s tím, že před tímto zápasem se hradecký klub zaujal postoj proti rasismu na tribunách. I když se pak Lukáš Vácha za svoji poznámku omluvil, trest od disciplinární komise ho neminul. Dostal stopku dva měsíce a musí zaplatit pokutu ve výši 40 000 korun. 

včera

Ondřej Smetana

Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur

Fotbalové Slovácko už ví, kdo je nástupcem nedávno odvolaného kouče Romana Westa. Stal se jím dvaačtyřicetiletý stratég Ondřej Smetana, jenž se s vedením uherskohradišťského klubu dohodl na spolupráci až do léta roku 2027. Osud vedl rok slovenský Ružomberok, se kterým se Slovácko dohodlo podle serveru isport.cz na odkupu tohoto trenéra. Ten nakonec přišel za 100 000 eur (v přepočtu 2,5 milionu korun). 

Aktualizováno včera

včera

Organizace spojených národů

COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN

Na setkání G20, které se koná tento týden v Riu de Janeiru, čelí světoví lídři naléhavé výzvě k řešení klimatické krize. Organizace spojených národů (OSN) varuje, že pokud se bohaté země nezavážou poskytnout stovky miliard dolarů na pomoc nejchudším zemím při snižování emisí a přizpůsobování se extrémním klimatickým podmínkám, hrozí „ekonomická zkáza“, uvedl server The Guardian.

včera

Sbohem, X, vítej, Bluesky. Nad Muskovou sociální sítí se stahují mračna, čelí hromadnému exodu

Sociální média procházejí zásadní proměnou, přičemž stále více uživatelů opouští platformu X, dříve známou jako Twitter, kterou vlastní Elon Musk. Mnozí nacházejí nové útočiště na konkurenční platformě Bluesky, založené v roce 2019 Jackem Dorseyem, původním zakladatelem Twitteru.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy