Okupace 1968 pohledem CIA. Co odkrývají tajné dokumenty?

Washington/Moskva/Praha - Invaze Varšavských vojsk do Československa v roce 1968 byla šokem pro celý svět. O invazi se však šeptalo mezi tajnými službami. Co přesně věděla o sovětských plánech CIA? Na stránkách Center for the Study of Inteligence, organizace CIA, která zveřejňuje kdysi tajné zprávy, lze nalézt odpovědi.

Center for the Study of Inteligence je organizace CIA, která zveřejňuje kdysi tajné dokumenty, aby současní profesionálové rozličného zaměření mohli na jejich základě zlepšit a poskytnou zpětnou vazbu zpravodajské komunitě. V roce 2009 CSI vydalo publikaci a DVD zaměřenou na sovětskou invazi v roce 1968 čítající okolo 500 dokumentů a  2 000 stránek materiálů. Knihu a DVD nazvanou CIA a strategické varování: Sověty vedená invaze z roku 1968 (The CIA and Strategic Warning: The 1968 Soviet-Led Invasion of Czechoslovakia) je možné zakoupit.

Na webových stránkách je též dostupné stručné shrnutí tohoto mamutího dokumentu (The CIA and Strategic Warning: The 1968 Soviet-Led Invasion of Czechoslovakia: Overview). CIA se o Československo živě zajímala, a to především kvůli dvěma faktorům. Zaprvé, Československo podle analýzy CIA hrálo podstatnou roli ve vojenských plánech SSSR. Pokud by vypukla válka mezi NATO a zeměmi Varšavské smlouvy (tj. sovětské obdoby NATO), československá armáda měla pozici frontální síly, která zajistí první útok vojsk Varšavské smlouvy na jihu Německa a zabrání účinné pohraniční vojenské obraně ze strany NATO. Redukce počtu pozemních vojsk sovětské armády na počátku roku 1960 jen utvrdila důležitost Československa v strategickém plánování SSSR, upozorňuje zpráva CIA.

Druhým faktorem byla vysoká ekonomická vyspělost tehdejšího Československa. CIA podotýká, že Československo v roce 1948 bylo v lepší ekonomické kondici než Západní Německo. Zatímco zůstávalo jedním z průmyslově nejvyspělejších států z zemí Varšavské smlouvy, komunistická vláda jej postupně zbavovala jeho ekonomické prosperity. Moskva si podle analytiků CIA uvědomovala, že zhoršená ekonomika se podílí na vzrůstající nespokojenosti s komunistickým vedením a zároveň si uvědomovala, že silné hospodářství je podstatnou složkou vojenské akceschopnosti Československa, s kterou SSSR počítalo ve svých strategických plánech. Proto zprvu sovětské vedení raději čekalo, jak se věci vyvinou.

Československo a jeho pokus o „socialismus s lidskou tváří“ byl hlavním tématem březnového summitu Varšavské smlouvy v Drážďanech. CIA zjistila, že Dubčekovy reformy byly vnímány jako dobré, pokud „nové vedení bude postupovat opatrně a krůček po krůčku.“ Vzhledem k ekonomické a vojenské důležitosti Československa však SSSR nemohlo dopustit, aby z ČSSR vzešly vlny protikomunistického či protisovětského odporu. Shromážděné vedení však došlo k názoru, že takové nálady v ČSSR se nedějí, pouze zde existuje „silné hnutí pro demokratizaci a liberalizaci a systému.“ Podle zpráv CIA byl samotný Dubček vnímán sovětským vedením jako někdo, kdo by jen těžko začal a stál v čele protisovětského hnutí.

CIA ale brzy začala reportovat o narůstajícím napětí mezi Československem a SSSR. „V určité fázi hry si Sověti uvědomí, že jejich dřívější naděje na návrat něčeho podobného statusu quo ante (stav před konfliktem - poznámka redakce.) jsou neopodstatněné. Československou nadějí bylo, že toto uvědomění přijde pozdě a že reakce Sovětů bude minimální,“ psalo se v jedné zprávě.

Přípravy na invazi  

To se však nenaplnilo. SSSR začal v červenci a srpnu pořádat masivní vojenská cvičení vojsk Varšavské smlouvy, které měly zakrýt přesun vojsk do blízkosti Československa. Těchto cvičení se účastnili samotní českoslovenští vojáci – bylo by ostatně překvapivé, kdyby právě oni byli ze cvičení vyjmuti. CIA však iluzi příliš nevěřila a varovala před těmito cvičeními jako známkami plánované vojenské intervence. Ostatní zpravodajské služby však nevěřily, že by SSSR sáhl až k tak drastickým opatřením.

Ačkoliv SSSR postupně připravil invazní armády, doposud nebylo rozhodnuto, že uskuteční invazi. Sovětské vedení tak rozhodlo 18. srpna, kdy se naléhavě sešlo politbyro v Moskvě. CIA tuto událost ihned oznámila prezidentovi Lyndonu B. Johnsonovi neboť v srpnu se vedení SSSR jen zřídkakdy scházelo, pokud to nevyžadovala mimořádná situace. CIA byla přesvědčená, že se jedná o invazi do Československa, prezident Johnson byl však přesvědčen o tom, že politbyro jedná o společném americko-sovětském oznámení ohledně plánovaných strategických rozhovorů o omezení zbraní, které mělo proběhnout 21. srpna.

Zpráva CIA vydaná těsně po invazi došla k závěru, že vpád vojsk Varšavské smlouvy nešlo předvídat, protože nic nenasvědčovalo tomu, že by SSSR skutečně bylo ochotné uskutečnit plnou invazi. Podle zprávy muselo rozhodnutí přijít velmi pozdě a náhle na základě jisté změny rovnováhy moci uvnitř politbyra. Nátlak nervózních východních států, které se obávaly toho, co pražské jaro znamená, zřejmě pomohl k převážení vah na stranu těch ze sovětského vedení, kteří volali po tvrdším postoji k Československu.

V shrnutí CIA podotýká, že Československo prošlo už jednou velmi smutnou kapitolou okupace cizí mocí, na kterou jiné mocnosti nikterak nereagovaly. Zatímco v roce 1938 padlo ČSSR do klína Němcům kvůli naivitě tehdejších vůdců, v roce 1968 prostě nešlo nic dělat.   

Související

Pieta za srpen roku 1968

Politici si připomněli rok 1968. V projevech zmiňovali Ukrajinu a Rusko

Ukrajina světu dokazuje, že ruské komplexy zůstávají stejně nebezpečné jako v roce 1968. Dnes to prohlásil premiér Petr Fiala při připomenutí výročí počátku okupace Československa. Prezident Petr Pavel v projevu uvedl, že kdo nemá v úctě svobodu, ten bude vždy v pokušení ji omezovat a překrucovat.

Více souvisejících

okupace 1968 CIA Sovětský svaz

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy